Až další umístěné se poprvé na dráze objevily později. Bude zajímavé sledovat, jaký bude další osud zmiňovaných klisen, zda budou hrát podstatnou roli i v dalším průběhu sezóny. Malým otazníkem nad úrovní tuzemských tříletých klisen je páté místo původní náhradnice Maruschky a šesté Basic Bary. Prvně jmenovaná se na dráze představila před klasikou pouze dvakrát, a to ve francouzských „efkách“ a nedokázala získat ani jednociferné umístění, do neděle porazila pouze sedm soupeřů, v klasice rovnou jedenáct. Od vítězné Najinske jí dělilo o něco více než sedm délek. Průběžný handicap Francie se po Deylově memoriálu šplhal k devadesáti kilogramům, Sázava a Lužnice měly osmdesát a více, a tak šestá Basic Bara (před JCK handicap 63,5) si polepší zřejmě o dvacet kilogramů, když za tréninkovou partnerkou byla pouze o půl délky zpět.
Po loňské edici Jarní ceny klisen mohli oslavovat také příznivci českého chovu, když se prosadila Nidara. Letošní ročník je opět vystřízlivěním. Ani jedna z trojice českých odchovankyň nedosáhla na jednociferné umístění. Renessie uzavírala desítku a zbylé dvě klisny doběhly daleko za soupeřkami. Potřetí v novodobé historii Jarní ceny klisen nebyla ani jedna z českých odchovankyň na tabuli (před tím roky 2002 a 2012). Pokud bereme rok 1993, vznik České republiky, jako první rok nových ekonomických podmínek, tak můžeme konstatovat, že jsme v nové éře viděli 22. Jarní cenu klisen. V první polovině tohoto období, tedy v letech 1993 až 2003, jsme zaznamenali čtyři vítězky českého chovu a 24 jmen českých odchovankyň do pátého místa. Od roku 2004 do letošního roku se mezi vítězky zapsala pouze Vinnah před čtyřmi roky a umístění do pátého místa jsme napočítali 16. Nejsou tato čísla alarmující pro všechny, kdo se okolo českých dostihů točí?
Podpora kvalitního českého chovu by měla být na prvním místě našeho snažení. Před sezónou jsme byli svědky souboje o výši majitelských prémií. Nakonec byly sníženy na polovinu proti původnímu návrhu, a tak po devíti dostihových dnech bude majitelům vyplaceno 252 tisíc korun, a to ještě první dva dny byly majitelky vypláceny podle původního návrhu… Ptáte se, kolik si čeští majitelé odnesli za v minulém roce? Za prvních šest dní včetně Jarní ceny klisen to bylo bez dvou tisíc půl miliónu. Pokud by se letos vyplácelo podle původního návrhu, bylo by majitelům českých odchovanců vyplaceno více než 410 tisíc korun.
V neděli před první klasikou jsem listoval minulými ročníky první klasiky a zrak mi padl na další zajímavosti v českém dostihovém kalendáři. Od roku 1993 se termín první klasiky stěhoval z první květnové neděle na druhou a zpět na první. Pokud se konala druhou, byl součástí dostihového dne i dostih pro dvouleté. „Junioři“ i v osmdesátých letech vybíhali na začátku května, sobotní vystoupení Sheikha Zuzy v Lyonu ukázalo, že i český chov má rané odchovance, kteří se mohou měřit v mezinárodní konkurenci. V roce 2007 byli na startu úvodního klání pro dvouleté českého chovu i současní kvalitní překážkáři Carcassonne a Kasim…
Součástí dostihového dne býval také dostih pro amatérské jezdce, nebo muselo dojít rozdělení dostihu na dvě oddělení, neboť zájem o start v jednom klání mělo 27 koní… Jarní cena klisen byla prvním chuchelským dostihem sezóny, při kterém byly plně obsazené startovní boxy. Letos bylo odběhnuto 69 dostihů a v nich se představilo 645 startujících, což dává průměr 9,35 na dostih. V minulém roce se na dráze do začátku května představilo 461 startujících v 50 dostizích, což je průměr 9,22, ale v roce 2012 jsme viděli 689 koní v 63 kláních, což dává průměr 10,94. Loni si mohli trenéři stýskat na špatnou zimu, ale letošní podmínky byly více než ideální. Samozřejmě nižší počet startujících znamená i nižší výběr zápisného, a s tím spojené nižší zisky pořadatelů.
Na jednu stranu můžeme být rádi, že se běhá, což je určitě dobře, ale na druhou stranu volit pštrosí taktiku by se do budoucna nemuselo vyplatit. Nebo máte jiný názor?
Kflxqm
6.3.2024, 11:39Pejšková
7.5.2014, 17:34