Důvod první - Orphee des Blins
Desetiletá klisna francouzského chovu si z dostihu na sdm kilometrů udělala své vlastní show se vším všudy. Krátce po startu nastoupila, v tu chvíli si mnozí mysleli, že její rozjezd nebude trvat dlouho, ale chyba lávky. To byly teprve úvodní tóny dostihové ódy na radost. Orphee je v přibývajících metrech rozenívala stále hlasitěji a dirigent Jan Faltejsek dbal o to, aby se náhodou neobjevily nějaké falešné tóny. Ty nepřišly. Rekordman dostihu Josef Váňa po skončení přiznal, že mi myslel, že v cílové rovině, koncert skončí, ale nikoliv. Zněl až do posledních chvil. To už Jan Faltejsek stál ve třmenech a pozdravoval tribuny. mnozí před dostihem odhadovali, že tempo vzhldem k měkké půdě bude pomalé, ale byl to kvapík jk se patří.
Už od dopoledne bylo jasné, že klisnu, kterou do Česka doporučil Pavel Vítek, provázely zdravotní trable. Jak sdělil po už startem František Vítek, právě zdravotní problémy měly za následek, že její poslední příprava nebyla tak intenzivní, ale mohla skutečně prodat to nejlepší, co v ní je. Navíc tréninková centrála ve Zhoři u Jihlavy nabízí takové možnosti, o kterých se jiným jen zdá. Orphee des Blins nemohla cválat, a tak plavala v místním bazénu a nabírala sílu, přitom pohybový aparát nebyl namáhán.
Francouzská rodačka letos kralovala v krátkých dostizích a kvalifikovala se třetím místem v srpnové kvalifikaci, když na vítězného Trezora ztrácela čtrnáct délek. Ve Velké mu jich nadělila mnohem více. Určitě jí nevadilo měkko, které panovalo především uprostřed dráhy a na oranici. Zkušenosti z military, nebo-li všestrannosti, naplno prodala. Pokud se podíváme do historie dostihu, tak koně se zkušenostmi z military se dokázali prosazovat pravidelně. Navíc klisna je polokrevného chovu. Sobotní podmínky Velkou opět posunuly směrem k náročnějšímu dostihu, který byl k vidění zhruba před dvaceti lety. Tehdy polokrevníci vítězili zcela běžně. Proto Orphee des Blins dostih vrátila o několik let zpátky nebo také ukázala, že cest k úspěchu ve Velké vede vždy několik.
Důvod druhý - trenér Wroblewski
Kdo v sobotu v Pardubicích potkal legendárního Grega, musel na první pohled vidět, že si celý dostihový den náramně užívá. Poprvé ve své kariéře měl koně na startu Velké, a to mu stačilo k tomu, aby se nestresoval. Povídal anekdoty na potkání a nedělal si hlavu z toho, jak klání na dráze dopadne. Klisnu možná shodou náhod, možná naprosto cíleně nachystal tak, že se stala naprosto nepolapitelnou. Názor na Wroblewského můžeme mít libovolný, ale je fakt, že jeho práce nese výsledky. Stáj DS Pegas je daleko více vidět než tomu bylo v minulosti. Majitel Jiří Trávníček se díky tomu dočkal největšího úspěchu své bohaté majitelské kariéry.
Důvod třetí - Josef Váňa
Když se vyhoupl na Tiumena v paddocku ozval se potlesk, když byl představován na přehlídce tribuny bouřily. Určitě bylo v hledišti mnoho lidí, kteří přišli za Váňovým dalším triumfem Ti možná odcházeli smutní a zklamaní, ale Váňa opět podal skvělý výkon, před necelými šesti měsíci o jeho účasti každý pochyboval. V srpnu se pochybovalo o Tiumenovi... Dvojice se na startru objevila a rozhodně nedala svou kůži lacino. Váňa správně odhadl, že nemůže jít úplně na konci pole jako obvykle, držel se v jeho lepší polovině, ale taktika, kterou zvolil Faltejsek byla "neprůstřelná".
Samozřejmě krátce po dostihu bylo na Váňovi znát zklamání, ale poté sportovně uznal, že soupeři byli v daný moment lepší. Dostal také otázku, zda bude v kariéře pokračovat. Zatím neřekl ani ano, ani ne, ale s velkou pravděpodobností se dá předpokládat start i napřesrok. Sen o celkově devátém triumfu zůstane stále živý, protože Tiumen rozhodně do důchodu odcházet nemusí.
Důvod čtvrtý - Sixteen
Mnoho lidí přišlo na pardubické závodiště právě kvůli bělce Sixteen. Podporovali ji hlasivkami, ale i různými plakáty. Tentokrát, ale klisna nebyla ve své kůži a po Anglickém skoku jí její souputník Josef Bartoš zastavil. Od zkušených koňáků byl pochválen, že ji nehnal přes moc. Určitě i majitele Jaroslav Bouček si představoval jiné loučení, ale jak říká staré přísloví, stromy umírají vstoje. Platí i na Sixteen. Můžeme se těšit na potomky? Bude to těžké a tak brzy to nebude, ale po delším odpočinku, by to za pokud stálo. Pokud by alespoň jediný potomek měl srdce jako jeho maminka, rozhodně by se na dráze neztratil.
Důvod pátý - cizinci
Po odmlce na start Velké postavil kvartet cizinců. Výkonnost slovenského Le Jackpota můžeme lehce odhadnout, neboť pravidelně startuje v Česku. Otázkou byla výkonnost tří koní z britských ostrovů. Po průběhu, který absolvovali na konci startovního pole, předvedli zajímavý finiš a tentokrát ostudu neudělali. Vzhledem k tomu, že si všichni odvážejí fininanční prémie, mohou zvýšit zájem o dostih ve svých domovských zemích. To je zřejmě to nejdůležitější, neboť právě koně z ciziny jsou tím potřebným kořením souboje. Navíc dvojice Maljimar a Uncle Junior ukázala, že česká špička může vyrážet na krosy do Francie. Není tam tak velké finanční ohodnocení jako ve Velké, ale zase mnohem vyšší než v našich kvalifikacích...