Neděle to už bylo srovnání s plnou parádou, ať už v Berlíně nebo v Bratislavě. Mnoho lidí si může ťukat na čelo, že kroky Donna Hallinga vedly právě do Berlína do grupy 1. Otázky a soudy typu, co tam dělal, když doběhl předposlední, nevyplatilo se stejné peníze získat někde jinde jednodušším způsobem, nemám rád. Budu se opakovat, ale zkoušet se musí. Grupa 1 není procházka růžovou zahradou, to je jasné, ale srovnání pro nás může být zajímavé. Jeden z nejlepších tuzemských koní skončil o osm a půl délky od vítězky grupy 1, navíc to nebyl žádný berlínský courák, ale pořádný kvapík v podání vítězné Nymphey.
„Je to pro mě zážitek na celý život, dostihy grupy 1 jsou jiná planeta,“ sdělil po návratu z německé metropole majitel Donn Hallinga Martin Bláha. V té větě je shrnuto kouzlo dostihů. Když má majitel dobrého koně, měl by si to užít plnými doušky. Starty by mu měly dělat radost a přinášet nezapomenutelné zážitky. Nikdo nechce prohrávat, ale zase můžeme podívat někam, kam mají průměrní cestu zapovězenou. Viděl jsem tuzemské starty, kde bylo od prvních metrů jasné, že úspěch je na světelné roky daleko, stejně jako solidní umístění. Berlínské vystoupení k nim rozhodně nepatří!
„Musíme počkat tři dny, jak Halling dostih prostojí a trochu změníme plány, budeme se snažit mu protáhnout distanci na 2600 až 2800 metrů,“ doplnil Bláha. Uvidíme, v jakém dostihu se Donn Halling představí příště, rozhodně bude zajímavé jeho kroky sledovat. Vysokou třídu v Berlíně prokázal.
Neměli bychom zapomenout na Meandreho, který je nyní také v českém tréninku. Ani jeho třetí místo není propadák, zvláště když trenér Šavujev před odjezdem říkal, že ještě není připraven na 100 procent. Pokud regenerace bude probíhat podle představ, vrcholné evropské zkoušky jsou na programu až s přicházejícím podzimem. Pokud i tehdy bude u jeho jména česká vlajka, můžeme se dočkat přepsání historických tabulek.
Díky stejným barvám, jaké nosí Meandre, jsme se dočkali i jediného jedničkového vítězství v Bratislavě. Dux Scholar už loni v Longchamp ukázal, že je to kůň na nejvyšší evropskou scénu. Na začátku roku v Dubaji úspěšně běhal sprinty, v Evropě nemá problémy s mílí. Je škoda, že se asi nedočkáme jeho vystoupení na českých drahách. Jeho kroky zcela jistě povedou do renomovanější společnosti.
Slovenské derby trochu postavilo na hlavu to České, konané před čtyřmi týdny v Mostě. Konkurence u Dunaje rozhodně nebyla špatná. Crosstown je kůň na úrovni francouzských listed, Saloon Day má za sebou také velmi dobré vysvědčení, navíc Mario Hofer už určitě ví, co je v Bratislavě potřeba, když je rekordmanem dostihu. Z tohoto pohledu je třetí místo Mister Westminstera velmi cenné a ukazuje, že České derby bylo z pohledu tohoto koně totálně zpackané. Josef Váňa volil po doběhu mnohem ostřejší slova. Ukázalo se, že ani Always on Sunday nelze podceňovat.
Ať už se poběží St. Leger na konci srpna či na začátku září, máme se na co těšit. Mister Westminsterovi by měla padnout dlouhá chuchelská rovinka, na té se také jinak porovnají protagonisté z Mostu, proto je potřeba si datum závěrečné letošní klasiky červeně označit v kalendáři.
Bratislava nepřinesla tolik české radosti jako první červnová neděle při Turf gala, ale celkově to propadák nebyl. Hodně hlasitě o sobě dali vědět koně, se kterými už se moc nepočítalo, jako třeba Bright Sand, Carrie, Sky Pilot nebo The Mole Catcher. Všichni finišovali mezi nejlepšími, na vítěze neměli propastné ztráty. Podzim může být velice atraktivní, ať už na domácích drahách nebo při zahraničních startech zmiňovaných.
Wynttv
4.3.2024, 07:52