Od 11. března do 30. května, dá se říct v plné sezóně, neregistrujeme ani jedno zahraniční vystoupení. Teprve v červnu se začala dostihová Evropa vracet do zaběhlejších kolejí. Diváci dál zůstali doma, ale koně se vrátili na dráhy, a tím se opět část koní z kotliny mohla vydat dělat dobré jméno naší zemi. Dařilo se jim.
Pro Českou republiku skončil dostihový rok ve středu 30. prosince, kdy se dvojice svěřenců Josefa Váni mladšího představila na dráze v Cagnes sur Mer. Sternkranz zvítězil v dostihu Quinté +, a tak hodnocení může být zalito sluncem, stejně jako Azurové pobřeží ve středu odpoledne.
Roviny
Celkový účet hovoří o 29 triumfech v rovinových dostizích za rok 2020. Tucet pochází ze Slovenska a 17 ze čtyř zemí, Francie, Itálie, Polska a Německa. Celkový počet se nemůže rovnat s letopočty předchozími, je patrný velký pokles. Co se týká Slovenska, tam bylo dostihové dění ještě více poznamenáno krizí než u nás. Bylo odběhnuto jen 8 dostihových dní, oproti dvou desítkám v nedávné minulosti. Napočítáme jen 72 konaných klání. České barvy celkem vyhrály 16 měření sil, kromě dvanácti na rovině, ještě čtyři na překážkách. Úspěšnost byla 22 %, méně než v minulosti. Snížené dotace a nejisté plánování termínů sehrály své.
Pokles je patrný i v ostatní cizině, oproti nejlepšímu roku poklesl počet vítězství na polovinu. Ve složité době se za hranice zřejmě jezdilo méně, případně v současné době nemáme tolik koní, kteří se v cizině mohou prosadit. Je také patrné, že část tuzemských trenérů o starty v zahraničí nemá zájem.
V Česku připravovaní koně vydělali v rovinových dostizích na zahraničních drahách necelých 10 milionů korun. Zatímco v roce 2019 vyhráli v zahraničí (mimo Slovensko) koně 15 tuzemských trenérů, loni jen šesti. Známá jména Jako Václav Luka nebo Ludvík Haris doplnili Miroslav Nieslanik, Luboš Urbánek, Eva Záhorová a Pavel Tůma. Posledně jmenovaný se přidal až 27. prosince triumfem dvouletého Hazardera v Pise. Jednalo se o první rovinové vítězství koně z Česka na dráze ve městě se šikmou věží.
Jen pro srovnání doplním, že zahraniční účastníci se v roce 2020 prosadili ve 13 tuzemských dostizích, tj. v necelých 5 procentech odběhnutých klání, ať již rovinových nebo překážkových.
Překážky
Ač se dostihový život na začátku března zastavil a rozběhl se na konci května, překážková bilance atakovala rekordní rok 2019. Nakonec se počet vítězství zastavil na číslici 98, jen o čtyři nižší než o rok dříve, kdy jsme poprvé v historii zaznamenali více než 100 triumfů v jedné sezóně.
O čtyřech slovenských triumfech už šla řeč, 94 vítězství se narodilo ve třech zemích, Itálii, Polsku a Francii. Na Apeninském ostrově jsme zaregistrovali 82 čárek (v Pise, Meranu, Miláně a Trevisu), v polské Wroclawi jedenáct a ve Francii jednu, už zmiňovanou ve středu 30. prosince v Cagnes sur Mer. Na Azurovém pobřeží jsme rovinové vítězství zaznamenali jediný rovinový triumf v únoru 2012, na ten překážkový jsme čekali dalších téměř devět let.
Zde se vyplatí udělat malou odbočku do Francie. První rovinové vítězství ve Francii nese letopočet 1999, první překážkový triumf je z roku 2002. Na konci roku 2020 napočítáme rovinových čárek 114 a těch překážkových 40, a tak se může zdát, že prosadit se na skocích v zemi galského kohouta je mnohem náročnější než na rovinách. Nebýt úspěchu Sternkranze, tak se v roce 2020 překážkový dostih ve Francii vyhrát nepodařilo.
Už jen z působení Josefa Váni mladšího a Josefa Bartoše v Cagnes sur Mer je zřejmé, jaká je obrovská propast mezi italskými a francouzskými překážkovými dostihy. Josef Váňa mladší suverénně podruhé za sebou ovládl italský trenérský šampionát, ale ve Francii se zatím jeho svěřenec prosadil jednou.
Stejně jako v roce 2019 i v roce 2020 vyhráli v Itálii koně připravovaní v České republice nadpoloviční většinu tamních překážkových zkoušek. Může nás utěšovat, že Josef Váňa mladší připravuje koně pro italského majitele, a tak podpora tamních překážkových zkoušek by mohla i v následujících letech pokračovat. Pro české stáje je to významný finanční zdroj. Bez něj by bylo na českém poli o poznání krušněji.
Celkem se podařilo v překážkových dostizích vydělat 39 milionů korun, což je druhá nejvyšší suma v historii, ale při bližším pohledu zjistíme, že 21 milionů vydělala stáj italského majitele Josefa Aichnera.
Kromě Josefa Váni mladšího stojí za zmínku svěřenci Pavla Tůmy. V roce 2020 vyhráli v Itálii 15 dostihů, což je více než se podařilo Tůmovi v součtu předchozích let. I díky této bilanci si trenér z Dvorců drží už druhý rok úspěšnost svých svěřenců na 33 procentech.
Přeji Vám příjemné dny, ale i celý rok 2021!
Zoyanf
5.3.2024, 15:38