Určitě slavit mohou v Pičíně, v tréninkové centrále Rabbitu Trhový Štěpánov. Kvartet tříletých v přípravě Allana Petrlíka ukázal výbornou formu a bude zcela jistě patřit k favoritům blížících se klasik ať již v Česku nebo na Slovensku. Jméno Petrlík se na několik sezon z českého turfu vytratilo, ale ukazuje se, že to bylo předčasné. Mnozí loňským výsledkům bílozelených moc nevěřili, ale letošní sezona ukzauje jasně, že nebyly náhodné. Zajíci se sčítají až po honu, ale čtyři dubnové plné zásahy nejsou k zahození.
Výborný start se povedl jezdcům Janu Vernerovi a Michalu Machovi. V této souvislosti mě napadá otázka, proč mají mít jezdci v Česku až do 100 vyhraných dostihů úlevu? Myslím, že pár dnů nové sezony jasně ukázalo , že současný český model je stále životaschopný a není důvod ho měnit. I když v listopadu mohou přijít různé nápady. Jednozačně se stavím za udržení současného status quo. Stačí letmý pohled do statistik a zjistíte, že Michalu Machovi chybí do stovky sedm desítek vítězství, ale už dnes se se špičkou může měřit jako rovný s rovným. Potřebuje tedy zvýhodnění?
Ještě jedno jezdecké zastavení. Tentokrát v Irsku. Festival v Punchestownu nabízí také několik bumperů, převážně pro amatérské jezdce.U nás začínají rovinové dostihy pro překážkové koně za necelý měsíc a v sedlech koní mají být profesionálové. Česká základna amatérských jezdců je příliš útlá. Pokud by se na startu sešlo nějakých patnáct koní, vhodný amatér by se hledal velmi těžko. Pamatuji se na jednu debatu s trenérem Olehlou, který říkal, že současný nedostatek jezdců je způsoben právě chybějícími amatéry. Dnes mu musím dít plně za pravdu, vždyť i Josef Váňa začínal ve vyšším věku jako amatér.
Pokud má amatér ambici startovat v dostizích, je pro něj hmotnost okolo 60 kilogramů téměř vražedná. Proto se v cizině často konají klání, kde koně s amatéry nosí okolo sedmdesáti kilogramů. To je váha, která může být pro mnohé výzvou. Koupím si staršího koně a budu s ním jezdit dostihy, na 68 kilo zhubnu. Může si dát předsevzetí mnohý a dostihový sport má další aktivní duši navíc. Co víc si přát? Jen houšť a větší kapky. Než i u nás budeme svědky podobné situace, ještě asi hodně vody protoče Vltavou.
Pochvalu zaslouží brněnští pořadatelé v čele s Josefem Vymazalem. Nejenže areál ve Dvorskách roste do krásy, ale podařilo se jim zajistit prostředky na čtyři dostihové dny, o jeden více než v minulosti. Mnozí si stěžují, že prostředky nejsou, v Brně už koncem dubna vědí, že v září budou běhat dvakrát, klobouk dolů!
Ještě jeden nápad směrem k termínové listině. Proč také u nás v létě nezkusíme podvečerní dostihový den? Začítek někdy mezi pátou a šestou, kdy běžně začínají například ligové hokeje, konec okolo osmé. Mnozí zaměstnaní by to přivítali, cestou z práce by zašli na dostihy a víkend by zůstal volný pro rodinu. Navíc v tomto čase už nebývá takové horko, a tak i podmínky pro jezdce a koně jsou snesitelnější. Možná by se někdy podařila vyřešit i termínová kolize, kdy jsou na jeden den plánovány dvoje dostihy. Právě v září se bude běhat současně v Brně i v Karlových Varech. Druhá varianta, aby se dostihy nekryly, že jedny začnou už v 11 a druhé až ve tři nebo ve čtyři odpoledne. Také jsou tyto případy ve světě vidět.
Konec nápadů, za pár hodin začíná květen a s ním se dostihová sezona rozběhne na plné obrátky. Dočkají se i příznivci překážkových dostihů, nejen v Pardubicích.
Brzy na dostizích na shledanou!
Daodlk
4.3.2024, 23:12