Vítězství stylem start-cíl si připsal teprve podruhé startující Bathyrhon. Trenér Arslangirej Šavujev po dostihu radostí nezářil, představoval si trochu jiný průběh, ale způsob triumfu byl výmluvný. Jisté dvě délky pouze pod rukama, to se tak často nevidí. Tomáš Lukášek nešetřil superlativy, sám kouč příliš sdílný nebyl. Při pohledu do startovní listiny už premiéra měla být zvednutým varovným prstem. Absolvovat debut v St. Cloud v říjnu pod Geraldem Mossém, to jistě nebyla náhoda, ač se z ní narodilo "pouze" šesté místo více než šest délek od vítěze, ale pouze necelou délku od čtvrtého místa. Země galského kohouta nabízí desítky drah a na ty nejprestižnější se výraží v případě značného potenciálu, vždyť ve hře bylo 24 tisíc eur.
Bathyrhona zatím nenajdeme mezi přihlášenými do českého souboje o modrou stuhu, ale dohláška může přijít. Když se podíváme, kde a jak debutovali v tříletém ročníku Temirkanov, Darsalam či Medeo, je mnohým jasné, kam mířím. Co mě ještě přivedlo k této úvaze? Ranní pondělní telefonát s chuchelským hlasatelem a jeho otázka, tak už víš, kdo vyhraje derby? Zřejmě si odnášel v neděli večer domů stejné pocity jako já. Tuzemská premiéra Bathyrhona byla úchvatná. Navíc ambice Baratea určitě nebudou nízké, ani Ley Percy by neměla být pouze do počtu. Nemluvě o Feraclosovi. Samozřejmě také záleží, jak kdo je na tom daleko s přípravou. Z některých stájí zní, že jejich koně absolvovali terpve jednu rychlou práci, jiní už jsou v příparvě daleko dál.
Už je tu opět ten čas, kdy se vyplatí mít oči na stopkách a sledovat každý dostih tříletých. Následující klání vyhrál velmi pěknou koncovkou Americký šerif, ale jeho ambice by neměly být tak vysoké. I když, kdo ví? Příznivci českého chovu by byli zcela jistě nadšeni, kdyby se šerif mohl měřit se špičkou ročníku jako rovný s rovnými. V dalších kláních klasického ročníku tahala jedno eso za druhých stáj Rabbit Trhový Štěpánov. Rabbit Motivman, i jeho jmenovci Thomas a Araafa, vládli neohroženě, Soupeřům žádné šance na úspěch nedali, a tak jsme sledovali první hattrick sezony. Už dlouho se ví o Allanu Petrlíkovi, že na jaře jeho koně mají lepší formu, další starty ukáží, zda vrchol přišel už v dubnu, nebo to byl jen první stupeň k nesmrtelnosti.
Renny Storm proti Rabbit Motivmanovi neměl nárok, ale jeho současný kouč Jiří Michal věří, že na tři týdny to bude něco úplně jiného a poměr sil se může změnit. Před loňskými jarními klasikami držela trumfy v rukou stáj Pegas, ale v ten D bylo všechno jinak. Letos budou jarní klasiky hodně otevřené, neboť se začalo později než obvykle a klimatické podmínky kvalitní příparvě nenehrávaly.
I mezi staršími jsme byli svědky skvělého výkonu. Rovněž stylem start-cíl se prosadil čtyřletý Mikesh. Kůň, který se loni na podzim dvakrát prosadil ve druhé kategorii, tentokrát si to zopakoval, ale to jen proto, že letos byl Maškův memoriál o třídu ponížen. Opět jsme byli svědky skutečnosti, že i ve skromných podmínkách můžete připravit zajímavého koně. Na Táborsku, kde je Mikesh Ladislavem Nagyem připravován, nemá k dispozici dráhu evropských parametrů, spíše jen louky a pole. S nejlepšími hraje minimálně vyrovnané partie a trenér Václav Luka nebude číst pohádky o Mikešovi jen svým synům před spaním... Ač je to irský rodák, jeho pořizovací cena nebyla nijak závratná, spíše naopak. I to je malý příklad slavné nejistoty turfu.
Pokud jste příznivci dostihů i pro vás jedna dobrá zpráva na závěr. V sobotu začíná sezona na mimopražských drahách a v Brně-Dvorskách bude zcela jistě příjemná atmosféra! Přijďte se podívat!
Mhuwxy
6.3.2024, 15:22Vlastimil
23.4.2013, 19:50