Celkem 46 koní v českém tréninku vyrazilo o víkendu do 22 dostihů ve Francii, Itálii, v Polsku a na Slovensku. Nyní můžeme slavit jedenáct vítězství a 23 dotovaných umístění společně se ziskem více než 2,4 miliónu korun. Úspěšnost padesát procent se nevidí každý den, natož o víkendu, kdy v Česku startující koně tvoří podstatnou součást startovních listin na nejedné dráze. Z dlouhodobého hlediska se úspěšnost v zahraničí pohybuje okolo 15 procent. Stačí se jen podívat na letošní čísla, 226 obeslaných dostihů mimo Slovensko a 38 vítězství (úspěšnost 16,8 procenta).
Vyšší úspěšnost je zcela jistě v překážkových dostizích, kde jsme letos posbírali 34 triumfů a v neděli ještě jeden navíc na Slovensku. Rok 2017 je teprve sedmým v novodobé historii, kdy se na překážkách podařilo vyhrát alespoň 34 klání. Tohoto počtu jsme většinou dosáhli v září a nikoliv už 21. května. Nejdříve jsme mohli 34 vítězství oslavit v roce 2015, a to 30. srpna. Pokud se podobná úspěšnost podaří udržet i v následujících měsících, může být letošní rok z hlediska překážkových dostihů velice zajímavý. Další překážkové výjezdy jsou připraveny už na čtvrtek, kdy je ve Francii svátek a nás bude zajímat především dění na dráze ve francouzském Wissembourgu.
Jako první musím zmínit sobotní úspěch pětiletého Capferreta na dráze v Auteuil. V chrámu francouzských překážkových dostihů jsme zatím vyhráli tři dostihy (Kamelie, Fafintadenient a Tiara Man), Capferret byl čtvrtým v pořadí a vyhrál dostih s nejvyšší celkovou dotací. O 70 tisíc euro se ani na okraji Boloňského lesíka neběhá každý den, navíc o víkendu byl v Auteuil prestižní jarní mítink, jehož vrcholem byla Grand steeplechase de Paris. Někdo možná mohl manžele Myškovi odsoudit, proč do Auteuil opět směřují, když jim minulý start zásadně nevyšel. Já se nedivím, že vyrazili. Dostihy jsou výkonnostní zkoušky anglického plnokrevníka (vím, že Capferret je polokrevník), a tak koně při jednotlivých startech procházejí selekcí. Kam až dojdou je o ochotě realizačního týmu zkoušet stále náročnější klání. Pokud majitel nebo trenér řekne, že to nemá cenu a je lepší zvolit tuzemskou cestu, musíme to respektovat. Pokud jsou majitelé a realizační tým odvážní, dostáváme obrázek o tom, jak kvalitní koně se do Česka kupují a zda práce trenérů je srovnatelná s jejich zahraničními kolegy.
Velký podíl na velmi kvalitní překážkové bilanci dosavadních týdnů mají svěřenci Josefa Váni. Letos sbírají v Itálii úspěchy jako na běžícím pásu. Při sezónní premiéře obsadil Váňa se svými svěřenci čtyři překážkové dostihy, třikrát vyhráli a jednou doběhli na druhém místě. V tomto případě mohou někteří majitelé říci, že se v Itálii běhá za slíbené finanční obnosy. Pokud to majitelům, kteří mají koně u Josefa Váni, nevadí, tak se můžeme zarazit, zakroutit hlavou, ale to je tak všechno. Každý si volí takovou cestu, která je pro něj příjemná a baví ho.
Pokud se podáváte na výsledky z Polska, tak vidíte, že i překážková konkurence u našich severních sousedů jde nahoru, letos tam nevyhráváme dostihy na potkání jako ještě v loňském roce. Za tři týdny je na programu wroclawský Crystal cup, tak bude zajímavé sledovat, jak se českým vyslancům bude dařit v tomto sledovaném dostihu.
Pokud se dostaneme k celkové bilanci za víkend, tak na českých drahách se představilo 154 koní a v zahraničí zmiňovaných 46, což je 23 procent. Určitě se tyto počty promítají i do počtu startujících u nás a do matematiky jednotlivých pořadatelů, především těch na „áčkových“ závodištích. Je možné, že dobré zahraniční výsledky povedou úspěšné majitele k tomu, aby více investovali do koní, a ti se následně představí i u nás. Kéž by tato úvaha byla platná.
Mějte příjemné dny a na viděnou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.