Za loňský rok se na prvních třech místech objevila trojice Orphee des Blins, Meandre a Talar. U prvního jména nemusíme příliš diskutovat. Druhé dechberoucí suverénní vítězství ve Velké, v sezóně ještě další dvě vítězství na různých distancích s převahou, která ohromovala. Nejvyšší generální handicap mezi překážkovými koňmi. Ale i zde se vkrádá malý otazníček. Co takový Alpha Two? Jeho výkony byly také vynikající, o italských překážkových dostizích můžeme mít své mínění, ale vyhrál nejprestižnější italský dostih jako třetí kůň z Česka. Také to je vítězství na půdě grupy 1, zatímco Velká pardubická je z mezinárodního pohledu „jen“ listed…
Někdo se může ptát, zda-li se měl Meandre vůbec v nominaci objevit. Říkám jednoznačně ano. Byl v Česku trénován a vyjížděl odsud za svými grupovými starty do Německa a následně Francie. Chápu, že k Darsalamovi a Shamalganovi jsme mohli mít srdcovější vztah, protože jsme je na domácích drahách viděli a bylo jasné, že měli stejnou startovací čáru jako desítky dalších. V případě Meandra je to trošku složitější, nikdy jsme ho v Česku běhat neviděli, přijel sem ve vší úctě na „letní byt“ a za přípravou a jeho obrovská třída se zcela jednoznačně prokazovala v dostihově vyspělé zemi. Přesto už navždy zůstane uveden jako druhý český rovinový grupa 1 vítěz.
Navíc se stačí podívat na startovní listinu Ceny Vítězného oblouku. Právě díky němu měla svého zástupce na startu i Česká republika, navíc bez Meandra by na jedné z věží v Longchamp česká vlajka nevlála… Samozřejmě můžeme mít výhrady i k samotnému majiteli, ale na druhou stranu, dá si někdy do Česka koně do tréninku někdo z prestižních světových majitelů, kteří mají otevřené dveře, v Anglii, Francii, Irsku či Německu?
I mezi rovinovými koňmi je jedno velké ale, a to se jmenuje Dux Scholar. V anketě o nejlepšího staršího koně dokonce stájového druha Meandreho porazil. Co víc, jeho jméno najdeme i v seznamu koní s nejvyšším ohodnocením. Za výkon v Prix de la Foret na závodišti v Longchamp si vysloužil známku 115, stejně jako za vítězství na kilometru v Dubaji. Známka z Emirátů není s českým přívlastkem, ta pařížská ano. Navíc se na vystoupení v Paříži rozcvičoval ve Velké ceně Prahy, kterou vyhrál bez pobídky bičíkem. „Z tohoto výkonu, mi do teď mrazí,“ sdělil v sobotu večer v Prostějově moderátor večera Marek Svačina. V červenci vládl v Bratislavě, srpnová grupa v Baden-Badenu nebyla ideální i v Prix de la Foret mohl zamířit výš než na čtvrté místo… Ale ani tyto plusy Dux Scholarovi mezi trojici nejlepších českých koní sezóny 2013 nestačily…
Co člověk to názor, co člověk to úhel pohledu. Ale už jen to, že výše uvedené řádky mohly vzniknout, je podle mého velmi dobrým vysvědčením možná znamením pro české dostihy a znamená to ne jeden, ale několik pořádných kroků, které jsme na cestě do vyspělé dostihové Evropy ušli. Stoupněte si před zrcadlo a zkuste si přiznat, zda jste si před dvaceti lety dokázali představit, že v Česku připravovaný kůň poběží Cenu Vítězného oblouku jako rovný s rovnými, že překážková grupová vítězství budeme brát jako samozřejmost, že čtvrté místo v grupě 1 naprosto přehlédneme v celoročním hodnocení a o dvojnásobném vítězi českého srovnávacího dostihu bude jen drobná zmínka? I takový byl dostihový rok 2013!
Ppcrws
5.3.2024, 01:49Greg Wroblewski
26.1.2014, 08:56nikos
21.1.2014, 22:34jan burda
24.1.2014, 14:29whaler
26.1.2014, 13:45Karel Dufek
20.1.2014, 17:25