Před několika lety bychom se zmiňovali o jednom až dvou zahraničních startech během víkendu, nyní se na nás hrnou zahraniční starty jeden za druhým. Přibývají stejně rychle jako houby po vydatném dešti v letošním létě. Pojďme se však vrátit k úspěchům víkendu. Už ve Zlatém poháru v Pardubicích ukázal Brog Deas svou třídu a nyní ji potvrdil v Meranu. Pokud bude, zůstane fit a v optimální kondici rozhodně je to kůň s potenciálem na starty na západ od našich hranic, nikoliv jen na jih. Brog Deas se stal dvanáctým koněm v českém tréninku, který se prosadil v překážkovém dostihu se statusem nejvyšší kategorie, tedy grupa 1. Prvním byl v roce 2004 Masini a dále následovali Kolorado, Duce, Piedmont, Mega Hit, Royal Mougins, Diktys, Paracchini, Age of Jape, Alpha Two, Nobel a právě Brog Deas.
Nespokojen byl v Meranu Josef Váňa, Rabbit Well zůstal na startu a Mazhilis si dostih „odběhl“ už v paddocku, ani druhá místa v rámcových dostizích ho neuspokojila, ale nyní zbrojí na poslední zářijovou neděli, kdy se běží čtvrt miliónem euro dotované Gran premio. „Možná pošlu i tři koně. Kromě Alpha Two i Budapesta a Cornet Obolenskeho, ten od jara neběhal, ale v sobotu nešel špatně,“ říkal Váňa. Prý mají do jižního Tyrolska dorazit i Francouzi a na přihláškách najdeme i v Auteuil úspěšnou Kamelii, a tak se bude pod Alpami servírovat překážková lahůdka.
Black-type umístění z Hamburku dokázal Autor zopakovat i v Baden-Badenu, v rámci prestižního mítinku, a tak potvrdil svou příslušnost k evropské supervytrvalecké špičce. Tentokrát byla nad jeho síly tříletá klisna, ale i tak se jedná o velký úspěch. V neděli odpoledne jsme se bavili o tom, co to znamená být umístěný black-type či nikoliv. Odpověď dostihového agenta Tomáše Jandy byla jednoznačná. „Minimálně deset tisíc euro. Pokud chcete dát klisnu do chovu a je black-type umístěná, zvyšuje se její cena o deset tisíc euro minimálně.“ Svými výsledky Autor pořádně zvýšil hodnotu své matky Kansas. A to ještě zdaleka nemusel říci poslední slovo. Několik prestižních supervytrvaleckých klání nabízí kalendář ještě v tomto roce. V neděli by se měl v Logchamp v jednom z nich představit Trip To Rhodos.
Místem zaslíbeným pro české realizační týmy se pomalu stává Wroclav a tamní závodiště v Partynicích. Oba tamní vrcholy vyhráli v Česku připravovaní koně. V proutěnkách se prosadil Makléř a ve steeplechase Jam Taki. Obě jména mohou být překvapením. Prvně jmenovanému moc nevěřil trenér Wroblewski a druhý je trochu opomíjeným koněm. Daleko lépe vypovídající je finanční bilance wroclavských vrcholů. Celkem se běhalo o 280 tisíc zlotých a do Česka putuje 190 tisíc, tedy dvě třetiny, což představuje jeden a čtvrt miliónu korun. 46 tisíc je odváženo na Slovensko a 44 tisíc zbylo na domácí stáje. Čeští trenéři a majitelé nyní mohou vyrazit do kostelů zapálit svíčku, aby i v příštím roce zůstaly dotace u našich severních sousedů tak štědré.
Posledních dvanáct měsíců nebylo pro Filipa Minaříka právě ideálních. Stejně jako dnes končící mítink v Baden-Badenu, sbíral umístění, ale moc vítězství na kontě neměl. Přišla neděle a nastal obrat, potřetí může slavit triumf v nejprestižnějším dostihu mítinku, kde se pravidelně představují adepti na start v „Arcu“ neboli Ceně Vítězného oblouku. Derby-vítěz Sea The Moon zůstal na druhém místě, lepší koncovku měl Filipem Minaříkem navigovaný Ivanhowe. Bude mít za čtyři týdny v Longchamp šanci? Nechme se překvapit, za týden se na závodišti na okraji Boloňského lesíka hostí přípravné dostihy na štědře dotovaný „Arc“.
Ještě jeden námět na přemýšlení na závěr. Když jsem viděl výkon Balthazar Kinga v krosu v Craonu, tak jsem začal přemýšlet o tom, zda by pořadatelé v Pardubicích neměli zvát některé koně na Velkou pardubickou? Pro letošní rok by si Balthazar King pozvání zasloužil. Kvalifikaci má splněnou, druhý kůň z Velké národní a trojnásobný vítěz dalších prestižních krosů, existuje nějaké lepší lákadlo na souboj s českou špičkou? Pořadatelé Zlaté tretry také každoročně lákají Usaina Bolta a další hvězdy, aby byl atletický mítink v Ostravě co nejzářivější.
Chápu, že českým stájím by zvaní zahraniční konkurence nemuselo být po chuti, protože Velká pardubická je možnost zajímavého výdělku (možná jediného v roce). Na druhé straně výhodou tuzemských koní a jezdců je dokonalá znalost prostředí, kterou cizinci i při té nejpečlivější přípravě dosáhnout nemohou. Navíc při účasti takové hvězdy jako je Balthazar King bude o dostih daleko větší zájem i za našimi hranicemi. Máme o to zájem, nebo si jen hrajeme na vlastním písečku?
Příjemné poslední letní dny a o víkendu na shledanou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.