Svěřenci trenérů Mullinse a Elliotta sbírají jeden úspěch za druhým. Mullinsovi chybí jediný triumf k vyrovnání osobního (i festivalového) rekordu z roku 2015, kdy jeho svěřenci vyhráli osm klání, Gordon Elliott už ve čtvrtek vyrovnal své maximum z loňského roku, kdy jeho svěřenci vyhráli šestkrát. I z tohoto pohledu bude závěrečný den velice zajímavý. Dnešníma dvěma triumfy už dosáhl Willie Mullins na 61 festivalových úspěchů a patří mu první místo mezi trenéry o čárku před Nicky Hendersonem.
V pátek vyvrcholí také boje o šampionáty. Mezi jezdci je po třech dnech na čele Davy Russell, který zatím vyhrál čtyřikrát (ve čtvrtek si připsal hattrick), druhý je mladík Jack Kennedy s trojicí úspěchů a na třetí místo se při absenci Rubyho Walshe dostal Paul Townend. Vítězství někoho jiného by bylo obrovským šokem. Mezi trenéry si to rozdají o prvenství Willie Mullins a Gordon Elliott. Prvně jmenovaný má bilanci 7-4-2, zatímco Elliott 6-1-5. Obhájce loňského triumfu tedy musí přidat o čárku více než Mullins, aby triumf obhájil. Mezi majiteli má nakročeno k triumfu Michael O’Leary (majitel Ryanairu) a jeho Gigginstown House Stud. Fialovobílé barvy zaznamenaly ve čtvrtek hattrick.
Potvrdilo se, že déšť ze středy na čtvrtek dráze v Cheltenhamu neprospěl, už je opravdu velmi těžká. Pohyb na trávě po uzavřené „staré“ dráze není právě jednoduchý. Boty se boří a je jedno jestli máte vzorek či nikoliv. Upřímně obdivuji dámy, které jsem tam potkal minimálně na pěticentimetrových podpatcích. Je pravděpodobné, že když se dostali až k bariéře na dráze, tak se dostaly i zpátky, asi musely našlapovat pouze po špičkách. Pořadatelé sice vyhlásili, že je dráha oficiálně měkká, místy těžká, ale opravdu nevím, kdy by byla pouze těžká. Dokonce před tribunami naistalovali pořadatelé velké desky, aby netrpěl trávník a návštěvníci se nemuseli brodit v blátě. Trávník čeká výměna zřejmě v paddocku, neboť tam už moc zelený není, hnědá začíná vítězit, zůstává pouze zelený střední pruh, kde je trávník umělý. Tam se také před dostihy soustřeďuje největší část návštěvníků.
Pokud jste si jako návštěvníci chtěli užít plnými doušky den sv. Patrika, tak se vyplatilo vyrazit do Guinness village, místa, kde zlatý mok (pardon, v tomto případě tmavě černý) teče opravdu proudem. Už jen dostat se do vesničky vyžaduje ostré lokty. Dostihové dění můžete sledovat na dvou velkoplošných obrazovkách nebo můžete poslouchat kapelu, která vyhrává z pódia. Pokud se chcete zaposlouchat do hudebních tónů, nemusíte jen do vesnice, i na jiných místech závodiště se zvesela v průběhu dne vyhrává. Nemáte rádi pivo, můžete si zajít na šampaňské, které se nabízí i s náustky v jednom ze stanů.
Pro našince je trochu nepochopitelné piknikovat na parkovišti, ale v Anglii je to naprosto běžné. Je jedno jestli jste v Ascotu a máte na sobě žaket a na hlavě cylindr, nebo jste oblečeni zeleného lehce kostkovaného kabátu a hlavě máte kšiltovku stejné barvy. Už když přijíždíme, za mnoha automobily vidíme stolky, na kterých se nachází občerstvení a různé druhy nápojů, převážně právě šampaňské, nebo i něco tvrdšího.
Vstupné na Festival není právě laciné, lepší místa k stání na hlavní tribunu stojí okolo 80 liber od úterý do čtvrtka, v pátek je to ještě víc. Do některé z restaurací zaplatíte za denní vstupenku minimálně 300 liber (8700 korun), v pátek na Gold cup je vstupné ještě vyšší přesto lístky u k mání nejsou. Chcete-li vidět klání a nemáte vstupenku, smutni nemusíte, překupníků potkáváme na parkovišti pravidelně víc než dost. S největší pravděpodobností však sáhnete hodně hluboko do kapsy či peněženky.
Pro muslimy je posvátným místem Mekka, kam by každý měl jednou za život vyrazit, fanda překážkových dostihů by měl vyrazit jednou za život na Festival do Cheltenhamu, aby si užil tu speciální atmosféru výjimečného dostihového svátku.
Pokud máte doma lahvinku šampaňského, tak ji otevřete, a připravte se na festivalové finále, Gold cup!
Gidtpz
7.3.2024, 03:14