Místní kamery sledovaly také trenérku Amy Murphyovou, jejíž Kalashnikov bojoval o vítězství až do samého závěru. Pokud existuje ještě anglická verze Star Dance, neměla by Murphyová na parketu chybět, rozhodně by totiž nebyla bez šancí na úspěch. Po prvním dostihu se dostali Angličané do vedení nad soky ze „zeleného“ ostrova.
O čtyřicet minut později Irové díky dvojici Walsh – Mullins vyrovnali. Pro prvně jmenovaného to bylo 57. vítězství na Festivalu, pro trenéra to byl úspěch s číslem 55. Pokud jste věřili, že žena vyhraje dostih v rámci Festivalu a vsadili si u Tipsportu, tak se můžete těšit na hezký večer. Ve třetím bodu programu se prosadila Lizzie Kelly s valachem Coo Star Sivola. Celá tribuna ovšem trnula až do samotného závěru, a nakonec byl triumf ženy velmi těsný a možná více vymodlený. Ptáte se na první vítězství ženy v rámci Festivalu? Psalo se datum 17. března 1987 a prosadila se jedenadvacetiletá Gee Armytageová s koněm The Ellier. Angličané tak vedou 2:1.
Na chvíli se musím vrátit k dráze jako takové. V neděli krátce po příletu jsme navštívili dostihy na dráze ve Warwicku a zdálo se mi, že koně mají v posledních metrech daleko více problémů než v Cheltenhamu (v Chletenhamu startuje elita, zatímco ve Warwicku se představili provozní koně). Oficiálně je dráha heavy tedy těžká, ale určitě jsem zažil mnohem hlubší dráhu než nyní. Stačí si vzpomenout svého času na Benešov. Většině jezdců po prvním dostihu hovořila o dráze těžké, jen Ruby Walsh prohlásil „soft“, tedy měkká, o stupeň lepší, než ji viděli jeho kolegové. Možná v Irsku jsou jiná měřítka než ta anglická.
V pondělí odpoledne jsme měli navštívit dostihy ve Stratfordu, rodišti legendárního Shakespeara, a to pršelo jen se lilo. Nebylo to žádný bouřkový liják, kdy jste mokří za pár minut až na kost, ale pěkně vytrvale byla anglická země skrápěna. Živly si v letošním roce v Anglii skutečně užívají. V prvních březnových dnech sněžilo a celá země bojovala s přívaly sněhu. O týden později už opět prší, a tak se řeky rozlévají ze svých koryt, když se koukáte na okolí řeky Avon, není to moc optimistický pohled. Když míjíte zavřené silnice, okamžitě vyplouvají na povrch vzpomínky na roky 1997, 2002 nebo 2013.
Právě kvůli dešti se v pondělí odpoledne ve Stratfordu neběhalo. Dráha byla z části pod vodou a u paddocku se travnatý povrch změnil ve velkou kaluž. Pokud jste podcenili na dráze obutí, záhy jste byli jako bahenních lázních. Z důvodu sněhu bylo zrušeno 21 dní v Anglii, z důvodu deště už dva, v neděli v Kelsu a v pondělí právě ve Stratfordu.
Na úvod Festivalu si ovšem na počasí nemůžeme stěžovat, sluníčko svítí, a pokud se mu oddáte, tak už cítíte, že se blíží jaro, ale v Anglii se počasí často mění, a tak do konce týdne už tak krásně být nemá. Doufejme, že se ještě nějakých slunečních paprsků dočkáme a pohled na svět bude optimističtější.
V Cheltenhamu si můžete užívat mnohé. Třeba chování diváků, do vyšších pater tribuny se těsně před dostihem nedostanete, ale i těsně pod tribunou je to neopakovatelný zážitek. Když koně zatočí do cílové roviny, tak úplně běhá mráz po zádech z toho, jak se fandí svých favoritům. Jako nezaujatý divák si to můžete vychutnávat plnými doušky. Co teprve, když koně bojují o vítězství, jak se tomu stalo v šestém dostihu. Rathvinden bojoval s Ms Parfois a tribuna byla doslova u vytržení.
Dva dostihy v průběhu odpoledne jsem sledoval na velkoplošné obrazovce u paddocku, po vytočení do cílové nevíte, zda sledovat strhující dění na dráze nebo distingované muže v oblecích s kravatou a klobouky na hlavách. Osmdesát procent dostihu sledují v klidu, ale v poslední pětině klání se mění ve fanatiky. Řvou, doslova fascinují obrazovku, ke které se přibližují ani neví jak. Někteří začnou na opačném konci a končí doslova pod obrazovkou. Pokud vše dopadne na výbornou, začíná oslava a bujaré objímání. Tolik radosti vás v běžném životě jen tak nepotká. Nabiti energií se hned díváte na svět mnohem radostněji.
Po prvním dni mítinku je stav v Prestbury Cupu, letos pod patronátem sázkové kanceláře BetBright, 4:3 pro Angličany. O všechna irská vítězství se zasloužil Willie Mullins a v hlavním dostihu bral druhé místo. Mullins vede pořadí trenérů a Walsh vládne jezdcům. Do konce mítinku je ovšem ještě 21 klání.
Příjemné a radostné chvíle i vám, a na shledanou zítra!
Gfiilw
7.3.2024, 04:39