Nejlevnější vstupenka přišla na internetu na 35 liber, u pokladny byla prodávána o pět liber dráže. Cestu na Festival je dobré naplánovat s větším předstihem, tím máte jistotu, že se na vás dostanou vstupenky na všechny dny prestižního mítinku. Pamatuji si na zkušenost starou asi deset let, kdy jsem vstoupil do jedné z administrativních místností na závodišti v Cheltenhamu a spatřil stůl, na kterém bylo vyskládáno několik stohů listů A4. Když jsem se ptal, co to je za stohy, tak to všechno byly žádosti o vstupenky na Festival. Rozhodně jich byly tisíce, ne-li desetitisíce. Do startu Festivalu zbývaly ještě dlouhé čtyři měsíce…
Na ostrovních drahách platí, že podle typu vstupenky máte přístup do jednotlivých sekcí závodiště. Nejlepší vstupenky jsou zpravidla ty, které umožňují přístup na tribuny typu Grandstand a do paddocku. Cheltenham nabízí mnoho typu lóží, ať už na staré tribuně, nebo na té moderní, která byla vybudována nákladem 45 miliónů liber (cca 1,6 miliardy korun) a Festival je její zatěžkávající zkouškou, nebo v mobilních stanech, které jsou vybudovány podél cílové roviny. Vždy na dostih se balkóny jednotlivých lóží zaplní na maximum a vytvářejí výbornou kulisu dostihovému dni.
Nejvíce živo je na tribuně na stání na „staré“ tribuně. Při startu prvního dostihu Festivalu v úterý odpoledne se ozve ohromný výkřik všech návštěvníků, který je možno přirovnat jedině vstřelení branky ve fotbalovém mači, nebo položení pětky v ragby. Potom se dav uklidní a rachot začne opět, když se koně přiblíží do cílové roviny. To každý povzbuzuje svého favorita, finančně podpořeného u sázkových pokladen. Kdo byl úspěšný tak se raduje, jako kdyby byl u triumfu českých hokejistů na Staroměstském náměstí. Smutek není znát. Za 40 minut se startuje další dostih, a to je opět šance na zajímavou výhru. Pokud jste úspěšní v početně obeslaných handicapech, tak si na výši výhry rozhodně nestěžujete jako u české sázkové kanceláře.
Možností uzavřít sázku je v Cheltenhamu víc než dost. V horní části závodiště za cílovým mezníkem je první prostor pro bookmakery. Na nevelkém prostoru najdete zhruba stovku stánků, při Festivalu je základní sázka 5 liber, někteří jdou s dobou a berou také eura. Návštěvníků ze „zeleného“ ostrova je víc než dost. V přízemí tribun většinou narazíte na totalizátorovou sázkovou kancelář Totepool. Anglie a totalizátor to dlouhá léta nešlo k sobě, ale časy se mění a tento způsobe sázení je stále populárnější (možná některými kruhy i preferovanější). I v Cheltenhamu okamžitě zjistíte, jaký je sázkový obrat v jednotlivých druzích sázek a rozhodně není nejmenší. V některých dostizích se nasázelo na vítěze a místo téměř půl miliónu liber (to je srovnatelné s Francií). Další stánky bookmakerů jsou u vstupu koní do dráhy a také před „mobilními“ tribunami. Před všemi stánky je hlavně před startem dostihu velmi živo.
Během několikahodinového programu určitě vyhládne a přijde i žízeň. Barů a stánků s rozličným občerstvením je k dispozici více než dost. Přehled občerstvení a nápojů je k dispozici také na šesté straně oficiálního dostihového programu (možná inspirace pro některé tuzemské pořadatele). Pokud chcete jít na jisto, tak si vyberete dopředu a vyrazíte. Velmi populárním místem pro občerstvení je Guinness vilage, místo, kde je především čepován černý pěnivý mok, ale také najdete několik stánků s občerstvením, především s hamburgery. Většinu dostihového dne je v „pivní vesnici“ téměř k nehnutí. Na pódiu pod velkoplošnou obrazovku hraje kapela různý hity, dostávající návštěvníky do varu, mnoho žen a dívek, ale i mužů zpívá a pohupuje se do rytmu.
Většinou na akcích s návštěvou několika desítek tisíc diváků jsou problémy s toaletami. V Cheltenhamu jich je k dispozici poměrně dost a většinou v solidní kvalitě. Přenosné toalety jsou k dispozici i uprostřed dráhy, kam někteří návštěvníci dostihových dní míří sledovat jednotlivá klání. Je to ideální místo především pro ty, kteří se trochu chtějí vzdálit cvrkotu davů. Můžete si vychutnat více klid a potřebnou pohodu, kromě občerstvení nechybí ani sázková okénka. Střed cheltenhamského závodiště se pravidelně zaplňuje při dostihu cross country. To diváci mohou stát u většiny překážek kurzu, a tak do středu vyráží několik tisícovek lidí. Tísní se u skoků, chtějí být klání co nejblíže a samozřejmě většina z nich si přítomnost ve víru dění dokumentuje na mobilní zařízení. Ti nejaktivnější se snaží oběhnout několik překážek, a tak mají průběhu dostihu poměrně napilno.
Nejen dámy a dívky se asi zeptají, co si vzít na sebe ze šatníku, jedu-li na dostihy do Cheltenhamu. Například v Ascotu platí přísný dress code, v Cheltenhamu rozhodně tak přísná pravidla nejsou. Většina mužů má zelené sako nebo kabát doplněný o různobarevnou vázanku. Samozřejmě jsou k vidění různé barevné extravagantní obleky od růžové přes modrou k fialové. Také dámy často využívají přírodní zelenou, ale mnohé sáhnou po nápaditějších barevných kreacích. Také V Cheltenhamu nechybí klobouky, proti Ascotu jich není k vidění tolik, ale dámský klobouk k dostihům neodmyslitelně patří. V polovině března není v Cheltenhamu příliš teplo. Teploty se pohybují od 5 do 10 stupňů a často fouká poměrně silný vítr. Přesto mnoho mužů přijde pouze v sáčku a není výjimkou vidět dámy v šatech bez rukávů. Je pravda, že později odpoledne jejich ruce či nohy dostávají barvu blankytné modři. Módní kreace je zřejmě v některých případech více než vlastní zdraví.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.