Pokud si dobře pamatuji, když fenomenální hokejista Wayne Gretzky v roce 1999 končil svou kariéru v NHL, měl v držení více než šedesát rekordů nejlepší hokejové soutěže planety. Postupem času o některé přichází, ale stále u mnoha najdeme jeho jméno. Úplně přesně si nepamatuji datum, to by mě starší kolegové zcela jistě doplnili, ale pamatuji si na dobu, kdy Miodrag Mertha sledoval snažení Vlastimila Smolíka o překonání dlouholetého rekordu Josefa Šacha v počtu vítězství. Nyní už i Smolíka překonala trojice Filip Minařík, Jiří Palík a Václav Janáček. Všichni tři ovšem díky dlouholetému působení v zahraničí.
Díky Jirkovi Zlámanému jsou dnes statistiky rovinových vítězství v pořádku. Proto víme, že v dohledné době bude útočit Jan Rája na metu 400 vyhraných dostihů jako sedmý žokej s českým pasem. K této metě nemá daleko ani Jiří Chaloupka, v současnosti osmý muž historických tabulek. Jen jedno vítězství dělí Martinu Havelkovou od stovky a stane se osmou ženou-stovkařkou. Jak vidno všichni tři jmenovaní, ale i další si zaslouží náš obdiv a uznání. Český a před tím československý turf se pyšní téměř stoletou tradicí (nepočítaje v to účast v dostizích Rakousko-uherských). Překonat určitý mezník a vstoupit mezi několik málo vyvolených stojí určitě za připomenutí a ocenění.
Nejen v NHL, ale i v dalších soutěžích, je velmi prestižní dosáhnout hattricku. Tři góly za zápas to se nestává každý den. Stejně jako vyhrát tři dostihy za odpoledne. Ze statistiky, kterou vytvořil kolega Jarda Fabris je patrné kolika jezdcům a kdy se podařilo dosáhnout čtyř nebo pěti vítězství v rámci jednoho dostihového dne. Od roku 2000 jsme nezaregistrovali jezdce, kterému by se podařilo vyhrát šest dostihů za odpoledne. Stalo se tak někdy v historii? Zde už zřejmě statistiky neexistují nebo jsem je zatím nespatřil (možná jsem špatně hledal). Včera odpoledne jsem listoval ročenkou 1990 a hned první dubnovou neděli ve Velké Chuchli zaznamenal čtyři vítězství za odpoledne Allan Petrlík.
Na závodišti v Ascotu stojí socha Frankie Dettoriho, na počest všech sedmi vyhraných dostihů v rámci odpoledne. Podařil se podobný kousek někdy někomu u nás? Můžeme se domnívat, že zřejmě nikoliv, to by se zřejmě nějaký záznam dochoval. Je to spíš otázka na dlouho zimní večery, kdo najde čas a seznam vítězů čtyř nebo pěti dostihů v rámci jednoho dne a rozšíří tuto zajímavou statistiku alespoň na dobu trvání České republiky, tedy od roku 1993.
Kde však pociťuji absenci statistiky daleko více, jsou překážkoví jezdci. Při hledání hattricků a čtyř vítězství Josefa Bartoše, jsem došel k závěru, že nejúspěšnější překážkový jezdec současnosti s největší pravděpodobností překonal hranici 400 vítězství. Což by se mu povedlo jako prvnímu českému překážkovému jezdci v historii (podle zatím dostupných informací) a sedmému i ve společnosti rovinových kolegů. Ve statistikách Jockey Clubu České republiky má Bartoš na internetu 378 vítězství, chybí mu ovšem 11 italských v loňském a letošním roce, a tak jsme u čísla 400. Které ovšem bylo to jubilejní 400. vítězství? V neděli v Meranu nebo už jedno ze čtyř pardubických, nebo už někdy dříve? Bohužel přesné statistiky českých překážkových jezdců neexistují, což je ohromná škoda.
Při svém zjištění, že Josef Bartoš dosáhl 400 překážkových vítězství, jsem mu i zavolal a zeptal se ho, zda nemá přesný počet svých vítězství. Vím, že si statistiku vede, tak slíbil, že si ji doplní a sdělí, kolik překážkových vítězství už má kontě. Ve věstníku z března letošního roku má Bartoš uvedeno 380 vítězství. Od té doby vyhrál sedmkrát v Česku a podle evidence JC na webu, tak i patnáctkrát v Itálii, což vychází na 402 vyhraných dostihů. Že by byl jubilejní triumf se Zarifem v kvalifikaci?
Když si vzpomenu, jak celá Anglie sledovala a žila tím, kdy AP McCoy překoná hranici čtyř tisíc vítězství, tak mi naše pátrání po čtyřstovce Josefa Bartoše přijde hodně úsměvné a amatérské. Zde můžete namítnout, že 4000 vítězství a čtyři stovky to je pořádný rozdíl. Souhlasím, ale AP McCoy mohl jezdit dvacet let téměř každý den, což český kalendář ani zdaleka neumožňuje. Jen malé srovnání, v roce 2013 bylo ve Velké Británii odběhnuto 3750 překážkových dostihů a v Irsku dalších 1426. V Česku 158 a v Itálii, kam Bartoš pravidelně jezdí, 175. Když si porovnám uvedená čísla, tak mi vychází, že čtyřstovka Bartoše je opravdu úctyhodný výkon, která by měl být oceněn.
Na jednu stranu je to vzrušující žít v době, kdy se překonávají historické milníky, ale na druhou stranu je potřeba si legend vážit a „umět“ je prodat. Věřím, že se letos přes zimu podaří dát dohromady co nejpřesnější počet vítězství českých překážkových jezdců, abychom od sezóny 2016 mohli jejich výkony, co nejlépe sledovat a zápisy do historie oceňovat. Podle mého si to zaslouží!
Inu statistika nuda je, má však cenné údaje, jak se zpívá v jedné pohádkové písničce!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.