Dostihy nemusí být zrovna výjimečné, ale pokud se dobře najíte a bude pěkné počasí, budete odcházet spokojeni a budete zvažovat další návštěvu. Pokud vám po jídle nebude nejlépe, a ještě se budete pařit v horku nebo se neschováte před deštěm, tak o další návštěvě ani nebudete uvažovat.
S atraktivitou dostihů pro veřejnost také souvisí délka jednotlivých dostihových dní. Naprosto chápu pořadatele, že chce za jedny náklady udělat, co nejvíce klání, ale někdy to může být kontraproduktivní. Pokud si chcete dostihový den užít, musíte být na místě, minimálně půl hodiny před startem prvního bodu programu, kdy hlasatel oznamuje změny v dostihovém programu. Pokud sázíte, většinou odcházíte po posledním bodu programu nějakých patnáct až dvacet minut. Pokud pořadatel naplánuje devět bodů programu a několik přestávek v délce 35 až 40 minut, tak z toho je zábava na více než pět hodin, možná až šest. Dokážete si představit, že jdete někam s dětmi ve věku do deseti let na tak dlouhou dobu?
Dostihové dny v Karlových Varech jsou většinou zábavou na tři až čtyři hodiny a myslím si, že je to pro diváky tak akorát. Kdo v neděli odpoledne dorazil na Hipodrom Holoubek, rozhodně neodcházel zklamán. Vystoupení bělky Venillie patří k ozdobám letošní dostihové sezóny. Mezi klisnami Venillia vyhrávala s obrovským přehledem, proto nebylo divu, že se postavila i proti hřebcům. Někdo to mohl hodnotit jako přehnaný optimismus, ale dění na dostihové dráze ukázalo, že to bylo naprosto oprávněné. Trenérka Martina Růžičková celý týden o úspěchu snila a klisna jí důvěru vrátila skvělým výkonem. Žokej Milan Zatloukal ani nemusel použít bičík.
Loni Dally Hit dostala za triumf v Ceně města Karlovy Vary handicap 83, letos Venillia 85,5 a posunula se na desáté místo v handicapu starších koní. Nejlepší klisnou podle handicapu je v současné době Partyday, její známka je 87. V neděli na dráze v Hoppegartenu se má Dally Hit utkat s Partyday. Obě klisny jsou již blacktype umístěné, a tak bude zajímavé jejich souboj v listed klání na 1800 metrů velmi pečlivě sledovat. Opět by mělo dojít k potvrzení, že tuzemské hvězdy jsou minimálně listed úrovně. Další příklad z posledních týdnů. V derby těsně druhý Felix se o necelé čtyři týdny později umístil na třetím místě v listed klání ve francouzském Vichy. Sir Sun dostal od Felixe v derby pět a půl délky. O šest týdnů později vítěz Velké jarní ceny vyfasoval od Venillie délek deset…
Vím, že podobné matematické propočty jsou jen hry čísel a statistiky dobré pro novináře, nebo různé spekulace, platí jen ukázaná na zeleném pažitu nebo písku či povrchu all weather. Malé kamínky do mozaiky úrovně českých dostihů v roce 2017 ovšem poskytují. Je to stejné, jako když minulý týden vyhrál rovinový dostih v Meranu Lagaro a o sedm dní později na něj navázal Bonys. Kůň s tuzemským handicapem okolo 80, druhý ze Zlatého poháru při derby-dni, vyhraje dostih s celkovou dotací 22 tisíc euro. Navíc se jedná o českého odchovance. Kolik koní odchovaných v české kotlině vyhrálo takový dostih? Většinou se o zahraniční úspěchy starají koně se sufixem, tedy importy. V tabulce blacktype umístění koní v českém tréninku zatím najdeme pouze 78 zápisů koní se sufixem. Kdo bude prvním odchovancem na prestižní listině?
Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny, což někteří školáci berou nelibě, ale pro turfmany to znamená, že končí volnější víkendový režim. Do konce října už budou volné pouze neděle 27. srpna a sobota 23. září. V prvním případě můžete vyrazit do Bratislavy na Oaks a ve druhém někam do zahraničí.
Mějte příjemné dny a na viděnou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.