Každé její představení byl zážitek, ať finiš v červnovém sprintu, nebo spanilá jízda Velkou. Tady nemusíme diskutovat o tom. Vyhrát o daleko nepotřebuje dalších komentářů, za ty jasně mluví výsledek. Zbytek pole byl komparsem a to není vůbec pohrdání konkurencí. Za vše mluví slova žokeje Jaroslava Myška. „My jsme na ní dnes neměli.“
Ani Orphee des Blins není nejmladší, což si uvědomuje i trenér Grzegorz Wroblewski. Připravuje za ni ve stáji náhradu, ale pokud klisna zůstane v pořádku, minimálně ještě jednou by se měla na start postavit. S jejím zařazením do chovu je to problematické, neboť patří mezi francouzské polokrevníky, ale třeba i u nás najde své uplatnění.
Letošní Velká měla i další silné téma, jezdecké loučení Josefa Váni, rekordmana dostihu a v poslední době také ikony dostihu. Je nad slunce jasné, že jeho rekordy se nebudou překonávat lehce. Osm vítězství se skutečně nerodí lehce, to chce během svého života potkat dva životní koně. V případě Váni, Železníka a Tiumena. Josef Bartoš měl Sixteen, ale o jedno vítězství ho připravilo zranění a na druhého zatím čeká. Jan Faltejsek po letech nezdarů našel Orphee des Blins, ale tady se jedná o dámu v letech.
Jednu vítěznou čárku si připsal Dušan Andrés. Účet zbylých příslušníků tuzemské jezdecké elity je zatím naprosto čistý. Uvidíme, čí jméno budeme v následujících letech skloňovat nejčastěji.
Ve statistikách Jockey clubu České republiky najdete u Josefa Váni 645 startů od roku 1989 a v nich 186 vítězství. Celkový účet bohaté kariéry je ještě lepší. Bezmála třiceti procentní úspěšnost je vynikající. Současná generace jezdců nasbírá zřejmě vyšší počty vítězství, vždyť startuje daleko častěji než tomu bylo v minulosti. Starty v Itálii jsou pravidlem a zahraniční výjezdy, o kterých se do roku 1989 jen zdálo, jsou dnes naprostou samozřejmostí.
Když Josef Váňa absolvoval cílovou rovinku po svých, bylo to více než symbolické. Tribuny aplaudovali legendě. Tentokrát bylo vyhlášení bez Váni, do cíle se nedostal ani jeho syn. Tak špatnou bilanci neměla legenda dostihu hodně dlouho. Příští rok už nebude Váňa v sedle, ale můžete si být jistí, že udělá všechno proto, aby se o jeho svěřencích po dostihu hodně hlasitě hovořilo díky jejich umístění. Trenérský účet ještě zdaleka neuzavřel.
Za jezdeckou kariéru nejen ve Velké pardubické si zaslouží smeknout a velkou úklonu!
Kdo si však plné absolutorium nezaslouží, jsou irští hosté. Jít si prohlížet trať v průběhu dostihu, během kterého se málem srazili s koňmi, svědčí pouze o ryzím amatérismu. Kolikrát v historii už se mluvilo o specifikách Velké pardubické. Irští hosté už zde byli mnohokrát, ale ponaučení žádné. Smutný konec jednoho z jejich koní, hodí bohužel špatné světlo i na dostih samotný, který v minulém roce udělal velký krok k tomu, aby si zlepšil mezinárodní renomé.
Letos to tak úžasné nebude, dostihově se podařil jen malý krůček směrem k Francii. Šestiletý Tropic de Brion předvedl statečný výkon, do té doby než mu došlo, ale mezinárodní tým okolo Pavla Vítka mohl být spokojen. Krosy se běhají především ve Francii, pokud několik koní najde na cestu pravidelně na start, bude to zajímavé koření dostihového svátku.
Snad se podaří urovnat i diplomatický spor, který vznikl ohledně neuskutečnění přenosu Velké pardubické ve Francii a tudíž nemožnosti přijímat sázky společností PMU. Pokud se toto podaří v historicky krátké době urovnat a v zemi galského kohouta neztratí o další spolupráci zájem, bude to pro dostih i celý český turf velké vítězství.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.