Stačí se jen podívat na dvacet koní z českého a slovenského tréninku, kteří se postavili 13. října na start Velké pardubické. Pouze Grilias absolvoval v roce 2012 zahraniční start, jen kvintet Valldemoso, Cabernet, Grilias, Wyona a Tomis se představil v tuzemsku na jiném závodišti než v Pardubicích. Po Velké pardubické se představila pouze Orphee des Blins v Cheletenhamu. Ze startu Trezora ve Francii sešlo. To je naprosto nicotné srovnání české krosové elity s Evropou. Přitom právě krosy jsou výstavní skříní českých dostihů.
O čem hovoří předchozí řádky? O skutečnosti, že tuzemští majitelé a trenéři hrají vše na jednu kartu. Ta se jmenuje Velká pardubická. Je to hop nebo trop. Stačí se podívat na Trezora. Vyhrál dvakrát kvalifikaci, ale ve Velké doběhl osmý, a tak na své konto připsal 200 tisíc korun, tj. 8 tisíc eur. Na to, že se jedná o elitního koně, který předvedl dva skvělé výkony, žádná závratná suma. Bohužel, propast mezi Velkou pardubickou a ostatními dostihy se nebezpečně prohlubuje.
Dotace Velké se blíží 200 tisícům eur, což je ve světě cross country dostihů věc naprosto nevídaná. Stačí se podívat na ostatní dotace v rámci Crystal cupu. Ovšem kvalifikační dostihy se běhají pouze o 200 tisíc korun... Ano, ve Velké musí koně překonávat Velký Taxisův příkop a její distance dosahuje téměř sedmi kilometrů (o 1100 metrů více než v kvalifikaci), ale zase tak obrovský rozdíl mezi triumfem v kvalifikaci a v samotné Velké není. Rozhodně ne čtyřiadvacetinásobný..., jak ukazuje dotace.
Ale to je jen jedna stránka věci. Jak vidno, nijak extrémně dotované tuzemské krosy nejsou, ale přesto žádný z realizačních týmů Pardubice neopouští. V současné době jsou dostihy Crystal cupu také kvalifikací na Velkou a dá se řici, že ve hře bývá alespoň 40 tisíc eur, tedy milion korun. Nikdo to stejně nejede zkusit. Ano, můžeme naříkat, že některé dostihy nejsou vzhledem k Velké ideálně termínově, to se týká především krosu v Meranu, kam už máme vyšlapané cesty, ale přesto zaráží skutečnost, že se nikdo o start ani nepokusil.
První dva ročníky Crystal cupu ovládli Francouzi, není divu, protože polovina seriálu se běhá u nich doma. Letos nastala změna. Z triumfu se radují Angličané. Ptáte s proč? Jednoduchá odpověď, nebáli se cestovat. Vítězný Maljimar absolvoval v roce 2012 šest startů, takovou bilancí se z tuzemských účastníků Velké může pochlubit pouze Grilias a Wyona. Maljimar startoval od února do prosince, jednou vyhrál, jednou skončil čtvrtý, dvakrát pátý a ještě dvakrát sedmý. Trenér zjistil, že mu krosy pasují, a se nebál třikrát vyrazit do Francie a jednou do Česka. Maljimar zvládl polovinu dostihů Crystal cupu.
Stejnou bilancí se může pochlubit i Uncle Junior. Třetí z účastníků Velké zpoza kanálu La Manche, Doctor Pat, absolvoval v Pardubicích už osmý sezónní start. Devítka tuzemských účastníků absolvovala ve Velké třetí sezónní start a další čtyři pouze druhý.
Z uvdeného je vidět česká opatrnost. Pokud mám koně do Velké se šancí uspět, tak žádné experimenty a v klidu ho hýčkat na druhou říjnovou neděli. Když to klapne, Velká nám to vrátí. V Irsku a Anglii se na to podívali letos trochu jinak a odměněni byli také. Pokud našli v Anglii a Irsku ideální koně pro krosy (s francouzským cestováním je to stejné jako s tím českým, jen s tím rozdílem, že i rámcové krosy se běhají ve Francii alespoň o 20 tisíc eur, což je půl milionu korun...), bude cesta k dotacím v Pardubicích, daleko více trnitá, než tomu bylo ještě v nedávné minulosti. Proto by se ze sázky na jednu kartu, mohl stávat stále větší poker. I tím může být Velká v příštích letech zajímavá. Nebo budou české realizační týmy více riskovat?
Jptzjv
5.3.2024, 22:47Kolovratník Jan
26.12.2012, 12:38Ondřej Blahník
26.12.2012, 23:42Leopold Zelený
27.12.2012, 09:29Pejšková
21.12.2012, 20:32Ondřej Blahník
16.12.2012, 12:11Janďourek
18.12.2012, 15:26