Byli jsme svědky druhého jezdeckého hattricku sezóny, tentokrát se o něj postaral Petr Foret, který společně s Janem Rájou a Jaromírem Šafářem uniká pronásledovatelům, ale to ještě nic neznamená. Spíše je zajímavé sledovat, že už jsme viděli 32 rovinových dostihů a v nich se představilo 38 jezdců bez rozdílu licence a navíc, zda byla vydána v Česku nebo v zahraničí. Celkem zatím bylo vydáno 91 jezdeckých licencí, z toho je osm nově vydaných. Z uvedených čísel je jasně patrné, že jezdecká základna v české kotlině není dvakrát široká. Škoda, že také v rovinových dostizích nebyly vypsány dostihy pro mladé jezdce, nejen pro žáky. Jména mladých talentů opravdu ve statistice hledáme lupou.
Z 38 jmen, která jsou v současné době ve statistice, najdeme 14 žokejů, šest žáků, ale všechno staré známé firmy, osm amatérů a deset jezdců. Někteří jezdci v lepším případě kombinují roviny a překážky jako například Josef Sovka, Matej Rigo, Josef Borč a Jan Derych, nějaký pátek na dostihových drahách vídáme Natalii Arendsen nebo Miroslavu Přibylovou, a tak o nové krvi můžeme mluvit u jezdců, kteří se na drahách pohybují do pěti sezón jako Nikola Petrlík, Martin Laube, Marie Trnková nebo Michal Demo.
Před několika lety trenér a legendární jezdec Josef Váňa varoval, aby měl kdo jezdit Velkou pardubickou, aby bylo dost jezdců. Zatím můžeme jezdce i vyvážet, ale zanedlouho může nastat doba, kdy se jezdci budou hledat lupou nejen do překážek. V osmi překážkových dostizích se představilo 25 jezdců bez rozdílu vydané licence. Uvidíme, jaký bude konečný součet za půlroku, až se bude sezóna 2014 hodnotit. O nadcházejícím víkendu se čeští překážkoví jezdci představí ve Wroclawi, kde v neděli několika dostihy startuje sezóna a jelikož je polská překážková konkurence srovnatelná s tou naší, vyráží za hranice početná ekipa koní připravovaných od Aše k Jablunkovu.
Josef Váňa v zimě tolik nejezdil do Itálie, ale na domácích drahách začal útok na obhajobu šampionátu zhurta. V Kolesách jeho svěřenci triumfovali ve třech ze čtyř překážkových klání. Hned v tom úvodním velmi zaujal Cross Ice. Kdo si vzpomene na jeho vystoupení 9. listopadu, musel si připadat jako v jiném světě. Tehdy byli všichni rádi, že Dušan Andrés může večer slavit svatbu a nemusí do nemocnice. Tentokrát sice měl Cross Ice problémy při předávání čestných cen, ale nakonec i s olympijskou vítězkou Evou Samkovou pózoval jako manekýn. Jeden už se chystal vystřihnout pochvalu Josefu Váňovi, ale tentokrát stojí za úspěchem jeho manželka Pavla. „Mamka má na tom obrovskou zásluhu, to ona se mu věnovala celou zimu, aby se zklidnil a byl z něj dostihový kůň,“ doslova ze sebe vystřelil Josef Váňa mladší. Skutečně klobouk dolů!
Už se začíná spekulovat o tom, kdo vyhraje první klasiky. Dvě vítězství si připsali svěřenci trenérů Blažkové a Wroblewského. Pro někoho „až“ čtvrtým místem skončil sezónní debut Jambula, ale pokud se podíváte na jeho odstup na Prince Orpena v oblouku a v cíli, tak máte jasno. Pokud si koník nevybere opět více než polovinu klání oddechový čas, tak se konkurence musí mít pořádně na pozoru. Zajímavé bude sledovat zda Honzik i v klasice udrží zatím svoji skvělou bilanci, ve které najdeme jen první a druhá místa. Stájová družka Navika to také nebude mít mezi klisnami jednoduché.
Ještě jedna poznámka na závěr. Milan Theimer našel odvahu a odvezl dva své svěřence do cross country dostihu v Nancy. Liesbrief dokončil na šestém místě dvacet délek za vítězem, Lávra ještě o čtyři příčky níže, ale s jeho ovladatelností měl Jan Faltejsek hodně problémů. Podle výsledků patří Liesbrief mezi dvojkové tuzemské krosaře, ve Francii mu chybělo k nejnižší dotaci osm délek, ale ukazuje se, že krosy mohou být cestou k úspěchu ve Francii. Navíc celková dotace byla 17 tisíc euro (459 tisíc korun), o den dříve se běžel kros v Lion d’Angers na 5200 metrů s dotací 22 tisíc euro (594 tisíc korun) a vítěz vyhrál v čase 7:38,15.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.