Stejný trend je i ve vídeňském Krieau, kde je od poloviny prosince do konce února na programu dokonce sedm dní pod patronátem PMU. Dotace budou ve výši 5 až 6 tisíc euro. V Německu si dotaci odnáší každý kůň, který platně dostih dokončí, v Rakousku se suma rozděluje mezi sedm nejlepších. Popsané dotace jsou na české poměry velmi dobré. Jedničkové dostihy se v letošním roce v Bravanticích běhaly o 50 tisíc korun (necelé 2 tisíc euro), ve Velké Chuchli byly dotace poloviční.
Očekával bych, že atraktivní dotace zaujmou i české stáje a vyrazí do Berlína či Vídně poměřit síly se zahraniční konkurencí. Minulý týden se v Karlshorstu představila trojice koní připravovaná v Česku a v neděli v Mariendorfu pouze Charming Oreau. Pondělní vídeňské Krieau bude bez české účasti. Rakouské dostihy mají svá specifika, a to zejména ochranářská, zahraniční konkurence je zpravidla posílána do druhé řady, a tím se šance na úspěch tenčí, proto chápu menší zájem českých stájí. Je otázkou, zda je zahraniční konkurence ve Vídni diskriminována správně podle pravidel UET, nebo je to jen rakouské specifikum, které je přehlíženo ostatními, neboť moc cizinců do Vídně nemíří.
Tuzemská klusácké přestávka je více než čtyřměsíční, proto je překvapivé, že si stáje sezónu neprodlouží a nezkusí štěstí nedaleko za hranicemi, kam v průběhu roku míří poměrně často. Problém může být u koní zatím s nízkým celoživotním výdělkem, že by si v dostizích PMU svůj zisk výrazně zvýšily a v Česku už by se neprosazovali, ale u jedničkových koní, tj. se ziskem nad 500 nebo 600 tisíc korun? Ti už jinou kategorii než mezi nejlepšími běhat nemohou. Navíc první ostrý tuzemský test by měl být na programu až třetí dubnovou sobotu.
Daleko blíže pravdy bude spíše tvrzení, že lepší je být králem v Česku, kde je konkurence mnohem nižší, než se pokoušet prosadit mezi srovnatelnými soupeři, kteří mají v sulce jezdce, kteří toho mají naježděno mnohem více než jejich čeští kolegové. To je pak cesta k úspěchu mnohem trnitější. Pokud však chceme posunout české dostihy směrem do Evropy, bez stálých kontaktů s cizinou se nám to nepodaří. O tom, že nemusíme hrát druhé housle, svědčí i velmi dobré výsledky tříletého Boccaccia, který si za pět startů ve Francii vydělal 21 200 euro.
Wtjzem
4.3.2024, 03:30Barbora
12.12.2014, 19:53