Z tuzemské špičky snad můžeme litovat absence přihlášky Brog Dease, ale realizační tým usoudil, že ještě může získávat prestižní triumfy v jiném typu dostihů než je cross country. Loni bylo na startu 22 koní a osmnáct jich figuruje na přihláškách opět, chybí jen Sokol, Orix, Hipo Jape a jediný zahraniční účastník Pasquini Rouge. O tuzemskou kvalitu nemusíme mít strach. Rekordman dostihu Josef Váňa přihlásil pět koní. Staré známé Zarifa a Rabbit Wella, vítěze prvních dvou jedniček letošní sezóny Ange Guardiana a Power Zara, a také Rabbit Hawk Winga, v jehož sedle by měl být sám osminásobný vítěz. Čtyři koně přihlásil do dostihu Čestmír Olehla a osm trenérů poslalo dvě přihlášky.
Předpokládaná zahraniční účast? Na první pohled skvělá, od roku 2012 nebyly zahraniční přihlášky tak kvalitní (tehdy startovali Maljimar a Uncle Junior). Co jméno to pojem, navíc všichni čtyři mají splněné kvalifikační podmínky. Irský Bless The Wings minimálně v Cheltenhamu (v krosu při Festivalu) a v Punchestownu (také v krosu při Festivalu). Vinga byla třetí na šest kilometrů ve Fontainebleau a vyhrála v Lion d’Angers na 7300 metrů. Roi Garry byl šestý v Lion d’Angers (v roce 2012 byl Maljimar v Lion d’Angers pátý a v Pardubicích si o příčku polepšil, Uncle Junior byl v obou dostizích šestý). Jediný Un Fou nemá zkušenosti s dlouhými krosy, zatím maximem bylo 5200 metrů ve Štrasburku, kde byl druhý. Un Fou je jediným ze zahraničí, kdo letos nestartoval.
Po čtvrtečním rozdání karet mají nyní v rukou trumfy pardubičtí pořadatelé. Čtyři měsíce mohou komunikovat s realizačními týmy, aby se dva až tři z kvarteta přihlášených skutečně na startu objevili. Zjistit kontakty na tuto trojici trenérů by neměl být velký problém, a potom se musí intenzivně komunikovat. Opět nehovořím o penězích. Ale mít na startu Velké trio Bless The Wings, Vinga a Roi Garry, tak se o Velké nebude psát jen jako o nejlépe dotovaném dostihu Crystal cupu, ale jako o klání také s prestižní zahraniční účastí. Dostih by tak dostal další rozměr a vítězství v něm zase o něco větší zvuk, ať už doma nebo v cizině.
Všichni víme, že loni bylo přihlášeno více koní ze zahraničí v květnu než letos a nakonec přijel jediný, který byl dohlášen v srpnu. Optimismus u zahraniční konkurence je na místě, ale podle mého ještě chybí hodně práce vykonat. Pokud se vše nechá jen tak běžet, může být z velkých jmen v říjnu jen pověstná pára nad hrncem. To by byla škoda, když už realizační týmy o Pardubicích začaly uvažovat. Nejsou to však jen jména koní. I trenéři patří ve svých zemích ke špičce. Gordon Elliott připravil vítěze letošního Cheltenham Gold cupu a v irském překážkovém šampionátu skončil druhý za Willie Mullinsem, když jeho svěřenci vyhráli na zeleném ostrově 123 dostihů. Emmanuel Clayeux je pátý v letošním francouzském překážkovém šampionátu a Patrice Quinton sedmý. Také loni oba skončili ve francouzském trenérském Top 10, Clayeux sedmý a Quinton desátý.
Koncem září budeme moudřejší, co se týká nejen zahraniční konkurence, zatím se můžeme jen těšit (ne moc) a čekat. V následujících týdnech se hlavně bude spekulovat o tom, kdo se postaví na start Českého derby. Seznam jmen je zatím bohatší než do Velké pardubické. Další škrtání do derby je příští čtvrtek, ale hlavně napoví následující víkend, dostihy v Mostě a Velké Chuchli.
Příjemný víkend na dostizích a usmívejte se!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.