Za prvních devět týdnů roku 2016 registrujeme 43 zahraničních dostihů obsazených koňmi v českém tréninku a také šest překážkových vítězství. Takovou bilancí se české stáje v minulosti chlubit nemohly. Doufejme, že taková pozitivní bilance bude pokračovat i nadále, seznam adeptů na zahraniční vystoupení se stále rozrůstá. Je vidět, že podmínky k přípravě koní jsou solidní a zajímavé zahraniční dotace lákají.
V pondělí se na závodiště do Enghien (severně od centra Paříže) obrátila pozornost trochu nechtěně. Odboráři zablokovali vjezdy na závodiště, koně stáli v přepravnících téměř do jedné hodiny, teprve potom byli vpuštěni do areálu. Tou dobou už začalo vyjednávání mezi odboráři a vedením sázkové společnosti PMU. Sázková společnost musela ustoupit, zrušit dostih Quinté+, což znamená v pondělí přijít o obrat 7 až 8 miliónů euro (190 až 220 miliónů korun). Zbylých osm dostihů se mohlo odběhnout o dvě hodiny později, což mělo za následek i o dvě hodiny posunutý začátek rovinových dostihů v belgickém Monsu. V půl šesté večer se zástupci protestujících setkali s ředitelem PMU. To je druhá strana úspěšných francouzských dostihů.
V Anglii se vše chystá na cheltenhamský Festival, který bude zahájen za týden, v úterý 15. března. V Německu se ještě dva dostihové dny odehrají na písku, 10. března v Neussu a o pět dní později v Dortmundu. 20. března odstartuje jaro v Krefeldu a nadcházející velikonoční svátky nabídnou celkem šest dostihových dní.
V Česku, respektive Československu se také začínalo běhat začátkem března. Stačí se jen podívat do ročenek. V roce 1986 se první klusácký dostihový den odehrál již v neděli 2. března. Na programu bylo 6 klání, teploměr tehdy ukazoval mínus tři stupně a divákům se představilo celkem 56 koní. Klusákům patřily i následující čtyři neděle. V pondělí 31. března začala cvalová část sezóny. V roce 1996 začal klusácký provoz 10. března a cvalový se rozběhl až 14. dubna ve Slušovicích. O týden později byl na programu první z 25 dostihových dní ve Velké Chuchli. V roce 1996 nepřálo počasí.
V letošním roce je první klusácký dostihový den vypsán na sobotu 26. března do Bravantic a první cvalový den by měl být o osm dní později ve Velké Chuchli. Bude se skutečně 3. dubna ve Velké Chuchli běhat? Toť otázka, která asi nejvíce dostihovou veřejnost zajímavá. V tomto týdnu zřejmě padne odpověď na výše položenou otázku. Můžeme si přát, aby byla kladná, ale na druhou stranu se ptám, je to reálné? Jak hluboké a nepřekonatelné jsou příkopy na obou stranách? Jde vždy o dostihy, nebo v některých případech spíše o ego zúčastněných?
Už několik týdnů trvá spor o výši poplatků za start v dostizích. Jockey Club České republiky navrhuje výši 3,5 procenta z celkové dotace dostihu (i tak budeme patřit v Evropě k premiantům), pořadatelé stojí za 5 procenty, jak tomu bývalo v minulosti. Autor článku dokáže pochopit obě strany. Shánět sponzory a mecenáše není jednoduché, v tom s pořadateli souhlasím. Ale převážně ze strany pořadatelů slyšíme, co nejde. Svědky nových cest většinou nejsme. Loni touto dobou jsme se mohli myšlence Evropského poháru žokejů nebo Velké národní steeplechase o pohár Josefa Váni smát a mít spoustu pochybností. Obě akce se uskutečnily, měly skvělý ohlas, divácká návštěva byla výborná, média o dostizích informovala. Obě akce se uskutečnily, i když k nim v počátku nebyla velká důvěra. Jednalo se o nové projekty, se kterými přišli sponzoři (mecenáši) a nikoliv pořadatelé.
Určitě je dobře, že osm pořadatelů stojí za svým a ještě novou smlouvu s Jockey Clubem na rok 2016 nepodepsalo. Ale postupuje osm zmíněných pořadatelů jednotně i ve shánění tolik potřebných prostředků na dostihy? Snaží se všech osm pořadatelů společně, aby jejich produkt byl co nejlépe prodáván veřejnosti? Má všech osm pořadatelů stejný zájem, aby v České republice dobře fungovaly dostihové sázky a byl z nich hmatatelný příjem pro celé odvětví? Snaží se všech osm pořadatelů ve spolupráci s Jockey Clubem České republiky získat co největší objem dotací z místních a krajských prostředků? Musím se přiznat, že v nastíněných otázkách už takovou jednotu nevidím, i když by to bylo hodně potřebné.
Autor těchto řádků před několika dny (29. února) oslovil tři pořadatele s otázkou „Proč pořadatelé tak kategoricky nesouhlasí s výší zápisného a poplatku za oznámení startujících koní ve výši 3,5 procenta a vyžadují 5 procent? Pět procent bylo navrhováno jako přechodné řešení po dobu krize, ta již skončila.“ Za více než týden přišla pouze odpověď z Pardubic. Velká Chuchle a Slušovice mlčí. Odpověď z Dostihového spolku uveřejňuji: „Za poslední dva roky, kdy došlo ke změnám v přepočtu dotací na počet dostihů, dostalo pardubické závodiště o dva miliony korun méně! Finanční prostředky byly směřovány na menší závodiště, což Dostihový spolek vítá. Protože ale do Pardubic nešly ani žádné dotace nebo sponzorské peníze od fondu majitelů, ani ze sponzorské smlouvy se společností Mercedes, musí Dostihový spolek zajistit financování vlastními silami a z vlastních zdrojů. Zatím se mu to kvalitní manažerskou a obchodní prací daří. Snížení OSK z 5% na 3,5% ale znamená další pokles výnosů a důsledkem by byla nutnost přehodnotit přístup k nastavení celé dostihové sezóny na pardubickém závodišti. Je třeba se také zmínit o tom, že 5% není v Pardubicích uplatňováno plošně, poplatky za start v Pardubicích jsou v rozptylu 1,2%, 3%, 3,5% a 5%.“
Jak jsme naznačili před týdnem, nižší zápisné než 5 procent má v Pardubicích pouze 18 procent konaných dostihů (14 ze 78), navíc v minulém roce už pořadatelé neplatili ani majitelské prémie, o které se rozdělil Jockey Club a Fond Podpora. Bývalo to tak i do roku 2013?
Jak se říká, o peníze jde vždy až v první řadě. Není to jenom v tuzemských dostizích, jak jsme popsali situaci z Francie z pondělí 7. března. V 10 hodin bylo zablokováno závodiště a sedm a půl hodiny později už se jednalo. Sázková společnost přišla o super výdělečný dostih, ale obě strany si sedly ke stolu a hledaly cestu dopředu. Vím, že i v Česku probíhají jednání, tak snad i u nás povedou k oboustranně přijatelnému kompromisu. Jen ten je možný k dobré spolupráci v následujících týdnech a měsících. Už 19. února jsem psal na těchto stránkách o spolupráci, pokud nebude, výsledky budou tristní a dotknou se celého odvětví. Pro příklady opravdu nemusíme chodit daleko.
V následujících dnech přeji všem pouze dobré zprávy!