Není žádným tajemstvím, že na dostihových drahách běhá nadpoloviční většina českých odchovanců, i když jejich počet v poslední době klesá, ale většinu si odchovanci udržují. V klasikách se maximálně jejich počet blíží třetině. Počet koní se suffixem mohou zvyšovat zahraniční přihlášky, ale těch je spíše jako šafránu, a statistiku mohou také ovlivňovat koně připravovaní v české kotlině pro zahraniční subjekty, viz trenér Arslangirej Šavujev. Posledně zmiňovaná skupina také není příliš početná, a tak z toho vychází jedno poměrně nepříjemné zjištění. Mezi majiteli není o české odchovance zájem.
Před několika lety přišel Jockey club České republiky s majitelskými prémiemi pro majitele českých odchovanců. Zcela jistě zajímavá pobídka k nákupu, ale jak vidno z výše uvedených čísel, pokud chci uspět v nejprestižnějších kláních sezóny, spíše svůj zájem obrátím za hranice, než budu hledat v domácích chovatelských ústavech.
Cílem chovatele by mělo být odchovat budoucího šampióna, protože majitel si chce koupit, co možná největší naději na dostihový úspěch. Pokud už do obchodu jdu s vědomím, že kupuji zboží druhé kategorie, určitě nebudu chtít vynaložit vysokou částku, to je naprosto jasná a neúprosná matematika. Pokud si chci koupit klasického vítěze, v domácích podmínkách moc velkou šanci nemám, stačí se podívat na počty vítězných odchovanců v posledních letech. Proto se majitelé obracejí do zahraničí, především na západ od našich hranic. Jejich konání bohužel podtrhují i následující údaje.
V sezóně 2013 bylo v Česku odběhnuto 31 rovinových dostihů nejvyšší kategorie. Statistika je ovlivněna skutečností, že před startem loňské sezóny byla některá klání nejvyšší kategorie přesunuta o stupínek níže z finančních důvodů. Čeští odchovanci na nejvyšší scéně posbírali dvě první, tři druhá, šest třetích, sedm čtvrtých a čtyři pátá místa. V součtu tak dostáváme 22 „tabulových“ umístění ze 155 možností, což dává úspěšnost lehce nad 14 procent.
O 22 umístění na nejvyšší scéně se postaralo 13 jmen. Ze statistiky Jockey clubu je patrné, že se na rovině v minulém roce představilo 778 koní, počet českých odchovanců je uveden pouze souhrnně za překážky a roviny dohromady a dosahuje 54,6 procenta. Pokud by bylo procento odchovanců na rovinách a překážkách stejné, dojdeme k číslu 425 českých odchovanců na rovinách. Z tohoto čísla pouze 13 se dokázalo prosadit mezi pět nejlepších na nejvyšší scéně, což jsou přibližně tři procenta…
Půjdete si koupit zboží někam, kde máte tříprocentní šanci na úspěch? Odpověď nechám na laskavém čtenáři. Zajímavé je se podívat i na chovatele třinácti hrdinů, kteří se dokázali prosadit. Trojice Renny Storm, Whitney Risk a Love Me pochází z napajedelského hřebčína, Nidara, Honzik a Hyacint jsou z chovu Jiřího Trávníčka. Zbylá sedmička je od sedmi chovatelských subjektů: Viva Lea – Stajňa Patrik, Taggerton – Miroslav Piskla MPL, Old Glory – M. Picek, Airfare – P. Kubiš, King’s Look – J. Buchta, Bajadéra – MVDr. J. Filla, Mystic Golfer – Hřebčín Křenek.
Z uvedeného je patrné, že se český chov dokáže importům vyrovnat, ale pouze vybraní, nebo chcete-li výjimeční jedinci. Chovatelé tak stojí před významnou výzvou, jak zvýšit počet vynikajících odchovanců. Není to úkol jednoduchý, spíše se jedná o zajímavou výzvu, jejíž výsledky nebudou k dispozici mávnutím kouzelného proutku.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.