Kdo však přišel, nemusel litovat. V akci byla známá jména, jen se favoritům tentokrát nedařilo. Kůň s nejnižším kurzem se prosadil až v závěrečném osmém dostihu, kdy už byla tribuna méně zaplněná. Okolo půl páté, při startu derby, byla ovšem plná, tak jak se na vrchol sezóny patří.
Analýza příčin, což se nedařilo favoritům, by mohla být dlouhá a obšírná, ale do toho se pouštět nechci. Navíc pražské sázkové kurzy mohou být ovlivněny několika vyššími sázkami na jednotlivce, než aby odrážely široké názorové spektrum. To se projevilo i u derby, kde byl evidentně velký zájem o čtyři koně, Black Canyon, Nagano Gold, Stellar Speed a Sir Sun, druhý sled tvořili Palazzo Corsini se Sašou a zbytek byli outsideři v kurzu 20:1 a více. I když dlouhodobé statistiky hrály jednoznačně ve prospěch této šestice, na dráze bylo všechno jinak. V každé statistice platí, že jednou za čas dojde k extrémnímu jevu, a to byl právě případ letošního derby.
Ve výsledcích sázkové kanceláře Betino již nenajdeme kurzy první pětice na jednotlivá umístění, u Fortuny jsem si s hledáním na první dobrou neporadil, tak si pomohu Tipsportem. Joseph – vítěz 30:1, Felix – do 2. místa 6:1, George Boole – do 3. místa 8:1, Sir Sun – do 4. místa 1,9:1 a Silver Ball – do 5. místa 7,5:1. Akovka z těchto kurzů je 20 520:1. Pokud by to někdo vsadil, tak by byl zřejmě podezříván z nadpřirozených schopností nebo vlastnictví kvalitní křišťálové koule. Betino nabídlo těsně před startem Josepha 50:1, a to snese srovnání s Orphee des Blines ve Velké pardubické roku 2012, ta byla tehdy nabízena dokonce 55:1.
Dalšího vítěze derby v kurzu 50:1 a více asi dlouho neuvidíme, ale i v tomto případě platí, že nikdy neříkej nikdy. Následující řádky nabídnou další nej k letošnímu derby.
Potřetí od roku 2000 se stal vítězem derby nejlepší kůň z Frankenbergerova memoriálu v Mostě. Darsalam i Laureat mezi startem v Mostě a v derby absolvovali ještě jeden start, Joseph šel rovnou do derby, tedy podobnou cestou jako jeho stájový předchůdce Honzik Chipera. V roce 2015 vyhrála Memoriál dr. Frankenbergera Amga River, která v derby nestartovala, ale druhý byl Gibb’s Beach, který v derby byl sedmý. Loni vyhrál Alpheus, tomu se ve vrcholu sezóny nedařilo, ale druhý Victory Bowl finišoval v derby pátý. Někdo možná nad mosteckým dostihem mávne rukou, ale význam pro klasiky je nesporný viz výsledky posledních čtyř sezón.
Potřetí jsme viděli zvládnout derby pod 150 padesát vteřin, Joseph se zařadil svým časem mezi rekordmana Talgada a Ohne Sorge. Prvně jmenovaný si dal po derby dlouhou pauzu a poté už startoval jen v zahraničí, ale pouze jednou doběhl na tabuli. Je pravdou, že všechny jeho starty byly v kategoriích listed a výše na západ od našich hranic. Ohne Sorge po triumfu v Praze zamířila do Slovenského derby, kde byla diskvalifikována pro doping a říjnovým druhým místem v Pardubicích její kariéra skončila. Jaké budou další kroky Josepha?
Letošní derby navíc nabídlo nejmenší rozdíl mezi prvními dvěma v cíli od roku 1993. V roce 2013 v Mostě vyhrál Mister Aviation nad Talarem o hlavu, o rok později porazil Cheeky Chappie Honzika Chiperu o krk, ale letos rozhodla pouhá krátká hlava. Znalci derby zcela jistě nabídnou i další těsné doběhy v historii od roku 1921. Posedmé nesl vítězný kůň číslo 5, předchůdcem Josepha s pětkou byl Laureat v roce 2006 a ve federální době se pětka prosadila naposled v roce 1990, když ji nesl Gimt.
Teď ještě k rámcovým dostihům. Asi černou můrou do konce své kariéry bude pro sázkaře Always on Sunday. Díky jeho zdraví jsou jeho formy jako den a noc, ale už několikrát jasně ukázal, že pokud by byl stoprocentně zdráv, byl to to vytrvalec mezinárodní třídy. Další střípek do diskuze, jak brát francouzské formy, dal na míli Phu Hai. Ani jeho nemůžeme v osmi letech podceňovat. Sprinterské dostihy jsou hodně otevřené a potvrdila to i letošní Cena TRM. Za necelé čtyři týdny nás čeká Oaks, derby klisen, napověděla vám favoritku Cena Wago? Myslím si, že i dostih v Karlových Varech bude hodně nečitelný, stejně jako nedělní České derby.
Na skok se musím vrátit i do Pardubic. Ve výroku druhé kvalifikace, mě zaujala skutečnost, že osmý v cíli Un Tiep ztrácel na vítězného Goscatera 48 vteřin a 11 setin. Při propočítávání podle délek v kvalifikačním dostihu mi vyšlo, že Un Tiep ztrácel na vítěze nějakých 200 koňských délek. Pokud budete brát rozestup mezi první dvojicí v cíli, dostaneme se ještě k vyššímu číslu. Kvalifikaci Un Tipe splnil, může se chystat na vrchol sezóny, ale přece jen mi přijde takový odstup hodně velký. Několikrát jsme se s kolegy bavili o tom, že v kvalifikacích by měl být odstup na vítěze nějakým způsobem limitován, aby se kůň kvalifikoval. Po tomto případě bych se za diskuzi o problému přimlouval.
Mějte fajn dny a na viděnou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.