O vítězství v předzkoušce bojovaly klisny podle papírových předpokladů. Situace na sázkovém trhu se měnila do poslední chvíle, a tak nakonec měla nižší kurz na vítězství Agnes Seice než Cassie, která byla v roli favoritky dlouhé minuty před dostihem. Z pohledu sázejících byla zřejmě největším zklamáním Luxana, které patřila role spolufavoritky, ale nakonec skončila v poli poražených. Zřejmě bude skutečně specialistkou na delší tratě, které budou v kalendáři až později. Více se zřejmě čekalo od dvojice v bílozelených dresech Rabbitu Trhový Štěpánov, ale rozhodující klání je na programu až za tři týdny. Vítězství v testu velkou výhodou není.
Statistiky jsou v tomto směru neúprosné, pouze pět klisen v historii dokázalo vyhrát Memoriál Rudolfa Deyla i klasiku. Podaří se to Cassie? Pravděpodobnost moc vysoká není, zhruba desetiprocentní, zvláště když si uvědomíme, že od roku 1993 se to podařilo pouze Hanover Lady. Od roku 1981 do roku 1992 byla pravděpodobnost mnohem vyšší, třetinová. Prosadily se čtyři klisny ve dvanácti ročnících.
Deylův memoriál byl také zajímavým testem tuzemského chovu. Na startovní listině měly zdejší odchovankyně převahu v poměru 10:6. Celková dotace byla rozdělena v poměru 76 950 ku 58 050, což procentech znamená 57:43. Český prapor držely Cassie a Akcelerance. Uvidíme, za tři týdny, přihlášky do klasiky jsou zatím vyrovnané. Uvidíme, jak pořadí změní trať o 200 metrů delší. Zde stojí za zmínku vyjádření Václava Luky mladšího. „Vypadá to, že 1600 metrů bude pro klisnu moc, ale klasika je jen jednou za život, uvidíme.“ Nyní ho čeká dlouhé přemýšlení, jakou cestou se vydat? Zda se pokusit o zázrak v klasice, nebo Agnes Seice poslat do zhruba stejně dotovaných dostihů ve Francii, ale na distanci, která bude tím pravým? Český kalendář mnoho možností tříletým sprinterům nedává.
Máme za sebou šestnáct odběhnutých dostihů, alespoň jednu čárku má na svém kontě dvanáct jezdců a jezdkyň. Pouze trojice Petr Foret, Jan Verner a Radek Koplík se prosadila více než jednou. Petr Foret na úvodní den do Prahy nepřijel, ale do toho druhého vlétl jako velká voda. Tři vítězství z pěti angažmá, to svědčí o dobrém výběru, nebo dobré práci manažera. Naopak zatím druhá místa sbírá Bajuržan Murzabajev, dvojnásobný žokej-šampion jich má na kontě pět. Minulou neděli měl navíc smůlu, při pěti škrtech si tři dotkly právě jeho.
Tentokrát byl průměrný kurz chuchelského vítěze 7:1, ale je to zásluhou dvou překvapení. Ve trojkovém sprintu vyhrál 13:1 nabízený Solar Power, zřejmě specialista prvních startů v sezóně, loni i letos je vyhrál. V následujícím pětkovém souboji se prosadila ještě větší outsiderka Drtina 25:1. Zbylých šest vítězů pokračovalo v trendu z minulého týdne, maximální kurz byl 5:1 v případě Cassie, sedmidesetinovou favoritkou byla Fascinating Hill.
Pokud jsme u klasik, tak o účast se bojuje i ve Francii. Ve startech v zemi galského kohouta pokračuje Icar, už jich má na kontě pět. Ten poslední byl na distanci 2200 metrů v Lyonu v kategorii D a připsal si třetí místo (délku a čtvrt od vítěze), za které dostal známku 37,5, což představuje hodnocení, které by mohlo v Česku stačit na zajímavý výsledek. O dvě místa za Icarem doběhl Peintre Elusif z majetku Jiřího Charváta, který je také hlášen do zdejších klasik. Tomu dal francouzský handicaper známku 32, a to by podle loňského roku stačit nemělo. O tom, zda se ve Francii vyplatí běhat nebo nikoliv svědčí i Icarova čísla. Na dotacích vydělal 19 550 euro a s majitelskými prémiemi je to 31 802 euro.
Pozitivem minulého týdne bylo představení generálního sponzora Jockey clubu ČR a dostihového sportu. Snad partnerství s prestižní automobilkou, která se prezentuje i v německých dostizích vydrží co nejdéle. Peněz v dostizích rozhodně není na nazbyt, proto by měl být každý partner hýčkán, zvláště ten, který může zvýšit prestiž tuzemských dostihů.
Nechť jsou následující dny jarní a na viděnou o víkendu na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.