Sice pršet nemělo, ale krátce před začátkem byla dostihová dráha vydatně pokropena, a tak povrch byl přece jen měkčí, než bývá v Praze zvykem. Dostihy byly náročnější a také se začalo více spekulovat. Čtyřstovku za 24 nebo 25 vteřin ve výsledcích najdete jen zcela ojediněle. Derby sice nabídlo nejpomalejší tempo za posledních deset let, ale jak říkal už před dostihem amatér Jindřich Fabris. „Letos budeme po dlouhé době opět svědky derby vítěze na měkké dráze.“ Měl pravdu, v dostihu se prosadili skuteční vytrvalci, všichni, u kterých se o vytrvalosti pochybovalo, zůstali v poli poražených.
České reálie už jsou takové, koní zde není taková plejáda jako jinde, a tak se do derby přihlásí i ti, i u kterých není stoprocentní jistota, že 2400 metrů je to pravé ořechové. Z koní spíše na střední tratě byl nejlepší Aldar, zákonitě má nejvíce třídy, Sirius Shine šel minule start-cíl přesně podle jeho gusta. Tentokrát se přece jen jelo jinak, a tak už mezi nejlepšími chyběl. Před derby byla také otázka, na co bude stačit francouzský handicap 37? Na konec tabule. Vítězný Touch of Genius byl téměř o šest délek před Parzivalem, což mu dává francouzskou známku okolo 42. na tiskové konferenci před derby prezident Jockey clubu Jiří Charvát hovořil o tom, že právě francouzský handicap 42 až 43 je listed úroveň. Což dává jasný důkaz o tom, že v Česku běhají koně listed úrovně.
Český kalendář bohužel zatím black-type klání nenabízí, ale některé dostihy by si tuto úroveň zasloužily. Uvidíme, zda budeme v budoucnu úspěšní i na diplomatickém poli. Většina sportů má mezinárodní měření sil, která jasně deklarují úroveň. V klubovém fotbale každý ví, co je Liga mistrů a co Evropská liga, v zimních sportech hraje prim Světový pohár. V rovinových dostizích jsou touto hranicí právě black-type dostihy. S trochou nadsázky se dá říci, že listed klání a některé grupy 3 jsou Evropská liga a grupy 1 a 2, v některých případech i grupy 3 jsou Liga mistrů.
Nejlepší z české ligy čeká v nadcházejících týdnech kvalifikace o účast v Lize mistrů nebo v Evropské lize. Domácí dostihové hvězdy by také měli zkusit štěstí v evropských black-type zkouškách. Před derby jsem se bavil s trenérem Šavujevem, co ukázalo derby v minulosti. Někteří vítězové dokázali svou mimořádnost i v zahraničí, někteří zůstali pouze ve středoevropském regionu. Uvidíme, jak se v budoucnu prezentují letošní derby-protagonisté.
Kdo si však řekl o mezinárodní start hodně hlasitě, byli vítězové jedničkových klání. Nine ou Four je naprosto srovnatelným koněm s Mikeshem, který se na listed scéně v Německu etabloval. Trenér Šatra uvažuje o tom, že by Chardonney Tcheque opět vyrazil do Itálie, kde už se několikrát prosadil. Aztek v Česku už vyhrál vše, co mohl. Velkou cenu českého turfu, Cenu prezidenta, Memoriál Vlastimila Smolíka i Zlatý pohár. Podařilo se mu vyhrát i nad koňmi, kteří se dokázali v cizině v black-type prosadit, nenastal tedy čas na zahraniční výjezd? Pokud budeme black-type dostihy v zahraničí ignorovat, těžko se této úrovně dočkáme u nás doma.
I přes nestálé počasí byla ve Velké Chuchli solidní návštěva, přece jen derby je derby, a láká nejen pravidelné návštěvníky, ale i další široké spektrum. Škoda jen, že společenská úroveň při derby je trochu jinde než v zahraničí, ale i to se postupně zlepšuje a snad se to v příštích edicích ještě vylepší.
Příjemné dny při analýze Českého derby a o víkendu na shledanou na dostizích!
Rqqbkb
6.3.2024, 07:47Eva
22.6.2015, 12:57