První klasika byla odběhnuta na mosteckém hipodromu v pátek po poledni. Vzhledem k velmi omezené možnosti navštívit tento den ze strany diváků se nelze tomuto termínu divit. Přinesl jedno plus, mohl přijet i německý šampion a v minulosti i trojnásobný český žokej-šampion Bajuržan Murzabajev. Klasiku s jezdeckým šampionem z dostihově vyspělé země bychom před několika lety brali jako z říše snů a nyní to byla realita. Možná to bereme až moc samozřejmě. Trenér Luboš Urbánek mohl s úsměvem na tváři hovořit o Dettorim z Kazachstánu, jak perfektně odhadl tempo a pohrál si se soupeři.
Přezdívka je na světě osm let poté, co plachý Kazach na českých drahách začínal. Bylo skvělé, že majitel Karel Jalový našel vhodnou příležitost a Murzabajeva opět přivezl do Čech. On sám tvrdí, že se do Čech velmi rád vrací. „Jen by nemuselo být tolik kolizí, abych mohl přijet častěji,“ slyšel jsem několikrát od jezdecké hvězdy.
Ještě mě zaujala Murzabajevova statistika. Když píšu tyto řádky má na kontě 461 vítězství. To první v českém tréninku si připsal 14. července 2012 v Lysé nad Labem. Ze své domoviny si jich dovezl 12, a tak za necelých osm let má na kontě 449 triumfů. To není jen plus či palec nahoru, ale obrovská poklona. Matematický průměr hovoří o 56 triumfech za rok! Nemluvě o tom, kde byli někteří čeští jezdci tehdy a kde jsou nyní! Jedna polovina obličeje se směje a druhá pláče.
Byla šance sledovat Murzabajeva a možná některé další hvězdy i při Velké jarní ceně. To by se ovšem musela konat v pátek 26. června v podvečer, a nikoliv v neděli 28. června. V neděli samozřejmě německý kalendář nabízí prestižní klání (28. 6. – Hannover), ale v pátek je volno a v sobotu 27. 6. má německý dostihový cirkus zastávku v Lipsku, 270 kilometrů od Velké Chuchle. Možnost televizního přenosu na ČT Sport si myslím, že byla stejná v pátek večer jako v neděli krátce po poledni.
Počet návštěvníků bude ještě omezen, neboť rozvolňovací opatření se nyní týkají sportovišť se stavebně oddělenými vstupy, samostatnými toaletami a občerstvením. Na tuzemských závodištích si moc takto oddělených sektorů představit neumím. Ale je možné, že je znám špatně a informacemi v příštích dnech budu překvapen.
Při české dostihové konzervativnosti mě překvapily termíny dostihových dní v polské Wroclawi. Všech dvanáct dostihových dní se uskuteční ve středu odpoledne, začíná se již za tři dny. Pro někoho banalita, ale ruce si mohou mnout čeští překážkoví jezdci. Především elitě se tak otvírá šance k dalším zajímavým angažmá a výdělkům. Běžné dostihové dny nejsou až tolik dotované, ale vrcholy 2. září a 21. října mají dotace, jakých české propozice v roce 2020 mnoho nenabízejí. Navíc výhodou je, že Wroclaw (Vratislav) leží v Dolnoslezském vojvodství, nikoliv slezském, které je na vládním semaforu červené a cestování tam je téměř zapovězené. Termíny uprostřed týdne mohou k severním sousedům přilákat zajímavou konkurenci. I to si myslím, že stojí za plus a inspiraci.
Při čtení některých článků o pardubickém hokeji a fotbale v posledních dnech, mě překvapuje, proč letos dochází ke snížení dotací v pardubických dostizích. Při prodeji hokejového klubu se město zavázalo platit ročně více než 30 miliónů korun, za 15 let celkem půlmiliardy. V pondělí se bude hlasovat v pardubické radě o stavbě nového fotbalového stadionu za 430 miliónů korun, neboť tamní fotbalisté se řítí do fotbalové ligy rychleji než Pendolino Polabím. Jak vidno peníze jsou, škoda jen, že na rodinné stříbro, jak je mnohokrát nazývána Velká pardubická, se letos nedostávají. Snížení dotace o 40 procent po nabraných přihláškách, je velký skok, když si na druhou stranu čteme, jak sponzoři chtějí přispět více než bylo dohodnuto.
Ve čtvrtek 11. června přišla zpráva, že se letos nebude konat ve Velké Chuchli Evropský pohár žokejů. V termínové listině dlouho figuroval a poté ho nahradil podnik jiný, co se týká dostihů tak velmi podobný, jak sdělil ředitel pražského závodiště Martin Pecka. „V původně plánovaném termínu 26. září se uskuteční dvojice tradičních vrcholných srovnávacích zkoušek Velká cena českého turfu a Velká cena Prahy, dále důležitý test dvouletých koní Gerschův memoriál a z derby dne přesunutá Sprinterská cena.“ Shodou okolností dva dostihy, které se v posledních letech konaly v rámci Evropského poháru žokejů (Velká cena českého turfu a Gerschův memoriál), a dva modifikované (1200 metrů a míle, místo 1400 metrů a 1800 metrů).
Myslím, že loňský Evropský pohár žokejů byl výbornou prezentací českého turfu minimálně v Evropě. Když si vzpomenu na emoce po vítězství Wirelesse, ještě nyní mám husí kůži. Hvězda typu Christophe Soumillona nejezdí do Velké Chuchle každý den, ani každý rok, když budu hodně velký optimista, tak jednou za deset let.
Mějte příjemné dny a příští tři víkendy můžete strávit kompletně na dostizích!
Gqrcmy
6.3.2024, 14:12Josef
15.6.2020, 12:44John Dory
14.6.2020, 17:28