To je pozitivní krátkodobý plán. Možnosti mosteckého hipodromu jsou však mnohem vyšší. Zatím maximem bylo 74 konaných dostihů v roce 2002, kdy částečně zaskočil za vyplavenou Velkou Chuchli. Za tu zaskočil i v roce 2013, kdy se na velebudické výsypce uskutečnilo České derby. V letech 2004 až 2009 se v Mostě konalo každý rok šedesát a více dostihů, což je sedm až osm dostihových dní v kalendářním roce. Pokud se tento rozsah vrátí do Mostu i v příštích letech, bude to pro celý český turf jednoznačně pozitivní zpráva. Ambice mostecké dráhy nejsou jen v rovinových kláních, která zde hrají dlouhodobě prim. Nezapomínejme ani na překážkové dostihy. V minulosti se zde konal v létě překážkový dostihový den a tradičním vrcholem bývala Velká mostecká steeplechase, která letos není v kalendáři. Překážková obec volá po dostihovém dni v červenci, a právě Most by mohl být dobrou alternativou.
V Mostě je zájem o dostihy, samozřejmě záleží na počasí. Pokud je příznivé, najde si cestu do areálu daleko více diváků než za deště a větru, ale to je logické. Navíc Most umožňuje i konání různých experimentů, například na západ od nás stále více se rozšiřujících „dostihových dní po práci“. Po skončení dostihů ještě může navazovat kulturní program. Mostecké spojení dostihů a různého doprovodného programu fungovalo již nyní.
Samozřejmě změna se neodehrála jen v držení majoritního balíku akcií, ale bude to mít vliv i na celkovou atmosféru v celém odvětví u nás. Přes zimu se velmi často probírali postoje pořadatelů a majitelů. První skupina tvrdila, že je pořádání dostihů neekonomické, druhá, že je dobré poplatky za start snížit, aby mohlo více koní startovat. Kompromis zůstal na půl cesty. Nyní se jeden ze zástupců skupiny majitelů stal i pořadatelem, navíc nikoliv nevýznamné dráhy. Dlouho se volá po dlouhodobé smlouvě mezi Jockey Clubem České republiky a jednotlivými pořadateli, aby mohli být uskutečňovány dlouhodobé plány a rozvoj celého odvětví. V případě Mostu se dlouhodobá smlouva přímo nabízí.
Ani nákup majoritního podílu akcií v Hipodromu Most ovšem neřeší celkovou atmosféru v českém turfu. Budou nadále pokračovat půtky a třenice jako dlouhé měsíce, nebo se konečně otevře prostor pro jednání a tolik potřebnou spolupráci? Bez tahání za jeden provaz se situace dlouhodobě nezlepší a je jedno, kdo a kde vlastní jaký akciový podíl. Spolupráce je alfou a omegou. Házení klacků pod nohy je pouze cestou zpět a nikoliv kupředu.
Nyní si dovolím ještě jedno zahraniční odbočení. V pátek odpoledne sázeli francouzští sázející na dostihy z marocké Casablancy. Musím se přiznat, že jsem o dostizích v zemi na severozápadě Afriky mnoho nevěděl. Maročtí atleti to je jiná káva, ti jsou dobře známí na celém světě. Nedalo mi to, tak jsem se podíval do mezinárodních ročenek. Nejlépe si uděláte přehled, když srovnáte dva roky, a tak jsem se podíval na ročenku z roku 2006, kdy bylo u Maroka 462 rovinových dostihů a 742 koní, na dotacích bylo vyplaceno 1 438 000 euro. O osm let později bylo v Maroku odběhnuto 1611 dostihů, ve kterých se představilo 1971 koní. Na dotacích bylo vyplaceno 8 423 743 euro. Zatímco v roce 2006 se Česká republika a Maroko mohly dostihově srovnávat, o osm let později je Maroko o několik koňských délek před námi. Důvod? Zcela jistě sázky, v roce 2014 byl marocký sázkový obrat 555 754 591 euro. Ještě zbývá doplnit, že Maroko má zhruba trojnásobek obyvatel, co Česká republika.
Mějte hezké dny, ať již v soukromí nebo na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.