Organizace byla jako vždy kvalitní, letos se podařilo vyřešit problém s jídlem po slavnostním vyhlášení. Pokud první ročníky galavečera střídaly místa konání, drobně se měnil program. Prostějov nabízí již léty prověřený klasický scénář, který se příliš nemění. Pro konzervativce zcela jistě dobrá zpráva, ale jak se říká život je změna, a tak i prostějovské dostaveníčko by si mohlo vzít novější a možná i zajímavější kabátek. Ale chápu, je to i o financích a těch zrovna nazbyt není.
Co zůstává v Prostějově stejné a nemělo by, je účast nebo spíše absence vrcholných představitelů na vyhlášení. Letos bylo v sále opět jen několik málo členů rady Jockey clubu ČR. Stejně jako několikrát v minulosti chyběl nejvyšší představitel české dostihové autority. Vzhledem k tomu, že je v plném proudu dostihová sezona v Itálii, zástupců překážkového odvětví (alespoň těch oceněných) mnoho v sále k vidění nebylo.
Nevím, jak ostatní, ale já určitě beru galavečer jako slavnostní tečku za uplynulou sezonou. Rozhodně to nevidím jako pouhé vyhlášení několika tradičních anket. Mělo by to být zhodnocení sezony se vším všudy. Bohužel, v posledních letech to vnímám jako spíše setkání několika desítek lidí od koní s těmi, co si zrovna přijeli pro cenu. Tradičních účastníků, kteří dorazí, i když žádnou cenu nedostanou, mnoho neuvidíte. Myslím, že je to škoda a celou akci to nestaví do nejlepšího světla. Nemá cenu také mluvit o tom, že ještě před několika lety se alespoň krátký sestřih objevil na televizích obrazovkách, v letošním roce toho zřejmě moc neuvidíme, na rozdíl od jezdeckých kolegů… Snad zase bude líp. Pokud ne, buďme rádi, alespoň, že se tradice podobné akce zachová!
A přece se v Prostějově přepisovaly dějiny českého turfu. Orphee des Blins je za dvacet let České republiky teprve třetí vítězkou Velké pardubické, která si odnáší titul nejlepšího koně. Jména předchozí? Peruán a Registana.
Celkově se vítěz nejznámějšího tuzemského dostihu prosadil v anketě podeváté. Držitelé modré stuhy jsou na tom o jeden triumf lépe. Orphee des Blins je také třetí klisnou v dobách České republiky, která dosáhla na nejprestižnější ocenění. Kromě již zmiňované Registany si titul koně roku vysloužila u hlasujících také Ajanta.
Přes všechna výše zmiňovaná nej, má Orphee jeden primát, který patří jen a jen jí, je prvním polokrevným koněm, který v anketě zvítězil. Všechny předchozí ročníky ovládl anglický plnokrevník, tentokrát polokrevník.
Tak jako u všech anket, které hodnotí exaktně nehodnotitelné, můžeme se i u této ankety přít zda, si triumf zasloužil jeden či druhý. Rozdíl na prvních dvou místech byly pouhé dva hlasy, takže naprosto minimální. Letos se hlasovalo o tom, co je víc, zda fantastický výkon ve Velké či grupové vítězství v Itálii. Tentokrát dostal přednost tuzemský triumf. Jen doufám, že to tuzemské majitele neodradí od cest do zahraničí, grupová vítězství nevozíme každý den… Za 21 let se jich urodilo pouhých osm.
A to ještě mezi trojicí nejlepších chyběl Dux Schollar. Být druhý v grupě 2 na závodišti v Longchamp v rámci Ceny Vítězného oblouku, to je vynikající vizitka, kterou se hned tak někdo pochlubit nemůže. Chápu, že ke koním čečenského majitele mohou být jisté výhrady, přece jen v Česku toho tolik nenaběhali, proto se jisté opomenutí dalo čekat.
Přece jen jednu vyloženě dobrou zprávu galavečer přinesl, dostihová přestávka už je v polovině a my se můžeme těšit na příchod jara.
Yepgps
4.3.2024, 21:35Ondřej Blahník
21.1.2013, 23:04Ondřej Blahník
23.1.2013, 00:09Pepa
23.1.2013, 08:22Janďourek
21.1.2013, 17:41