123. Velká pardubická měla být vysílána přímo na kanále Equdia Live, který přináší mnohá vrcholná klání z celého světa. Nechybí grupové dostihy z celé Evropy, ale také z jižní Ameriky a jižní Afriky. Vysílány jsou celé dostihové dny z Belgie, Švýcarska, Španělska, Německa a Nizozemska. Napojení na francouzské vysílání znamená i příjem sázek na vysílané dostihy v zemi galského kohouta. Část obratu se pak vrací pořadatelům zpět.
V Německu se hovoří o třech procentech z obratu ve Francii. Obrat je různý a těžko předvídatelný, ale rozhodně to není částka zanedbatelná. Stačí malé příklady. V pátek 27. září se dalo sázet na cross country v Meranu a obrat jen v sázce na vítěze byl více než 80 tisíc euro, k tomu je nutno přičíst obrat na další typy sázek. Na každý přenášený dostih je přijímáno přibližně pět typů totalizátorových sázek. Dobře informovaní lidé tvrdí, že obrat v sázce na vítěze je zhruba třetina celkového obratu.
Minulý týden se běžel prestižní rakouský klusácký dostih, i na něj se dalo ve Francii sázet. Na startu bylo pouze šest koní, ale přesto se na vítěze nasázelo 56 tisíc euro. Do tohoto kolotoče mohla naskočit i Velká pardubická. Ještě v pátek odpoledne jste mohli najít v programu stanice Equidia, že bude přenášen přenos z Velké pardubické. V sobotu odpoledne už vzala tato informace za své. Přenos ani sázky nebudou! Potvrdila se tak informace, o které se v Pardubicích šuškalo již v pátek odpoledne.
V sobotu odpoledne jsme se snažili zjistit, proč se tak stalo? Vždyť příjem z Francie jsou peníze ležící na zemi. A kdyby se náklady kryly s příjmy, je to minimálně obrovská reklama v zemi překážkovým dostihům zaslíbené. Naopak odmítnutí na poslední chvíli je mezinárodně hodně nepříjemné zavánějící ostudou.
„Když jsme byli na jednom z dílů Crystal cupu v Belgii, tak jsme se dozvěděli, že už na začátku roku jsme se dozvěděli, že do Česka šel návrh smlouvy, ale my jsme nic nedostali. Až po příjezdu z Belgie jsme smlouvu obdrželi, ale její anglické a francouzské znění bylo rozdílné, a tak jsme do Francie napsali, že už je příliš pozdě a v letošním roce k podpisu nedojde,“ vysvětluje ředitel Dostihového spolku Michael Skalický.
Proto je překvapivé, že ještě ve středu nebo ve čtvrtek se francouzská strana domáhala zajištění přenosu a zapojila do vymáhání i francouzskou dostihovou autoritu France Galop, která oslovila Jockey club ČR. „Byli jsme osloveni až ve středu, před tím jsme o jednáních nic nevěděli. Francouzská strana byla překvapena, že vysílání nejde technicky zajistit, brali po jednání v Belgii vše za domluvené,“ vysvětluje prezident Jockey clubu Václav Luka. Sám byl ochoten celé věci pomoci, aby vše dopadlo ke spokojenosti. „Bohužel jednání s pardubickým pořadatelem nejsou jednoduchá, a tak se to nepodařilo, což mě velmi mrzí, nedělá to dobrý obraz celému českému turfu,“ uzavřel Luka.
Pardubický ředitel k celé kauze dodal: „Jsem opatrný, mnoho zdejších smluv bylo vyšetřováno, a tak nechci mít další problém, proto jsme raději zvolili tento opatrný přístup. Po skončení sezony chceme zahájit jednání s francouzskou stranou o spolupráci na příští rok.“
Pro celý český turf by bylo dobré, kdyby se spolupráci na rok 2014 podařilo navázat. Po letošním roce nebude naše pověst ve Francii právě nejlepší…
Zatím nebyl přidán žádný komentář.