Pisatel těchto řádků první řadu seriálu neviděl, zaslechl pouze kritiky, ať už pochvalné nebo opačné, tak už to v uměleckém světě chodí. Poměrně složité dostihové zákulisí je na obrazovkách zjednodušováno, někdy více, jindy méně, proto je někdy odborníky příběh pro všechny shazován. Očité svědkové natáčení tak už se mohou těšit na druhou řadu seriálu na televizních obrazovkách.
Pokud bereme svůj život jako film v reálných kulisách, v sobotu nám byl nabídnout další díl skvělého představení Orphee des Blins. Pokud někdy potkáte výjimečného koně, pořádně mrazí v zádech, pokud ho můžete sledovat na vlastní oči při nějakém živém vystoupení. Vidět ho v paddocku před dostihem, před tribunami, v průběhu klání, ale i potom, člověk si v tu chvíli odnáší zážitek, který se mu zapisuje hluboko do paměti. Možná o tom budeme někdy vyprávět svým vnukům v houpacím křesle.
„Je to klisna, která neběhá jen pro mě nebo pro majitele, ale běhá pro všechny lidi a láká je na dostihy, je to kůň, který posouvá dostihy někam dál,“ říká o dvojnásobné vítězce Velké, její opatrovatel Grzegorz Witold Wroblewski. Nebojí se použít srovnání s Usainem Boltem, současným atletickým králem. Možná Wroblewského slova mohou znít někomu nabubřele a velikášsky, ale výsledky a způsoby vítězství hovoří jasně. Může nás těšit, že můžeme sledovat tak skvělou klisnu přímo v akci. Stáváme se součástí jedinečného filmu, na který se bude dlouho vzpomínat.
V prosinci loňského roku představil Jaroslav Bouček dokument o Sixteen, krásný film, mapující život další dvojnásobné vítězky Velké. Když vidíte Registanu uprostřed svých potomků ve Světlé Hoře, jste po několika desítkách vteřin doslova naměkko. S Orphee její životní příběh nyní prožíváme naživo, tak si to užívejme, nejen potom na plátně. Několikrát jsem se v průběhu sobotního dostihu přistihl, jak jsem zapochyboval o jejích schopnostech. Bylo to neoprávněně malomyslné. Koně skočili poslední překážku, mnozí čekali nástup vyzyvatelů, ale marně. Královna si doběhla pro sedmé vítězství z posledních devíti startů, od května 2012, kdy se vrátila na dostihové dráhy.
Wroblewski plánuje další start na 28. června, pokud chcete být součástí další kapitoly filmu, zaznamenejte si datum do kalendáře. Budete svědky i dalších příběhů, které by možná stály za zpracování na plátna kin, ale vy je můžete prožívat a vnímat v přímém přenosu. Stejně jako v sobotu odpoledne dvě vítězství jezdce Martina Lišky. Na dostihových drahách ho vídáme už dlouhých dvaadvacet sezón, ale teprve v sobotu odpoledne vyhrál dvakrát během jednoho dostihového dne! Jednalo se o dvacátý čtvrtý a dvacátý pátý triumf v kariéře. Není toto velice silný příběh člověka okolo koní?
Velkou pozornost přitahovala první kvalifikace na Velkou. Mnozí brali loňský doběh jako náhodný, ne snad na prvním místě, ale na těch dalších. Uteklo sedm měsíců a jasně se ukázalo, že to žádná náhoda nebyla. Druhý Nikas vyhrál po boji s Peintre Abstrait, který v říjnu finišoval pátý. Daleko nebyl ani třetí Speranza nebo čtvrtý Klaus (ve Velké třetí). Z koní, kteří loni ve Velké proběhli okolo cílového mezníku, chyběl v sobotu čtvrtý Kasim a šestý Tropic de Brion. Pardon, Orphee se představila pouze v rámcovém dostihu…
Překážkový vrchol je ještě za dlouho, ale už se pomalu začíná diskutovat o vrcholu rovinové sezóny, derby. Přihlášených do Velké červnové ceny je více než kapacita startovních boxů, a tak bude zajímavé sledovat, jak handicaper ohodnotí výkony koní, kteří se budou moci postavit na start nejvýznamnější předzkoušky. Honzik Chipera dostal za nedávný triumf v Mostě známku 88, a tak nedělní vítěz může pošilhávat na devadesát.
O tom, že se roviny vyplatí sledovat, svědčí black-type úspěch Trip to Rhodose v Miláně. Ani ne po roce opět vyhrát listed, to svědčí o vysoké úrovni svěřence Pavla Tůmy a reprezentanta Jiřího Charváta, proto bude zajímavé sledovat, kam vyrazí příště? Vrcholem sezóny by mohl být nějaký supervytrvalecký dostih nejvyšší evropské kategorie, neboť v této kategorii se příliš početná pole nescházejí.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.