Za bližší rozbor stojí především číslo, které hovoří o tom, že jsme na českých drahách viděli pouze 4136 startů, což je nejnižší počet za posledních pět let. Startovalo pouze 1046 koní. První pohled na tato čísla hovoří jasně, počet dostihových koní ubývá. Zde ovšem pozor na unáhlené soudy. Počet zahraničních startů koní připravovaných v ČR letos už dosáhl číslo 1350, což je o 175 více než v loňském roce (nárůst bezmála 15 procent), a proti roku 2013 je to nárůst o 519 startů (nárůst 62 procent). Celkový počet startů koní připravovaných v České republice (domácí dráhy + zahraničí) je přibližně stejný jako v nedávné minulosti. V roce 2013 jsme registrovali 5580 startů, o rok později 5676, v roce 2015 5508 a v loňském roce 5542. Letos jsme zatím na čísle 5486, ale jen v úterý a ve středu by se mělo za hranicemi představit dalších sedm koní připravovaných v tuzemské kotlině. Číslo z roku 2015 je překonatelné a reálné je také dosažení cifry z minulého roku. Oproti rekordnímu roku 2014 zatím registrujeme pokles 3,5 procent startů koní připravovaných v ČR.
Již několikrát jsme psali o tom, že letošní zahraniční bilance je rekordní. Po milánské neděli to jen můžete dvakrát podtrhnout. Bylo pondělí 23. října a my se vás v anketě ptali, zda se koním připravovaných v ČR podaří vyhrát sto zahraničních dostihů mimo Slovensko. Jsme o tři týdny dál, stovka poprvé v historii padla, a navíc už máme další dvě čárky. Musím se přiznat, tak rychle jsem dalších jedenáct triumfů nečekal. Při hodnocení milánského vystoupení Josef Váňa mladší jen dodal: „Doufám, že do konce roku ještě něco vyhraju.“ Jen na překážkách se podařilo letos vyhrát za hranicemi 76 dostihů, tedy stejný počet jako od 1. ledna 1993 do 31. července 2004, tedy za jedenáct a půl roku. Společně se slovenskými triumfy jsme na čísle 80, což je o devatenáct více než v loňském rekordním roce. Do konce roku zbývá ještě šest týdnů, a tak se statistiky mohou výrazně měnit.
Až do loňského roku byl nejúspěšnější, co se týká výdělků, ten s letopočtem 2006. Před jedenácti lety se podařilo vyhrát na rovinách i překážkách dohromady 39,26 miliónu korun. Letos se jen na skocích podařilo vydělat 39,5 miliónu Kč. Také rovinářům se podařilo vylepšit loňskou bilanci a již mají na účtu 31,6 miliónu korun, o 800 tisíc více než loni. Celkový loňský součet překročil částku 51,5 miliónu Kč. Letos již jsme na tom téměř o dvacet miliónů lépe (71,297 miliónu Kč). Zisk z roku 2015 (35 582 989 Kč) se podařilo zdvojnásobit. Ruku na srdce, čekali jste podobná čísla v lednu letošního roku?
Jsou to už téměř dva roky, kdy se hodně hlasitě diskutovalo o výši zápisného v tuzemských dostizích. Poslední pětiletka ukázala mimo jiné to, že se koně připravovaní v české kotlině dokáží za hranicemi prosazovat, a tak není divu, že jich do zahraničí vyráží stále více. Nejen do Francie či Itálie kde, se běhá z českého pohledu o velice zajímavé sumy. Navíc zápisné je v zahraničí mnohem nižší než u nás. Není žádným tajemstvím, že zahraniční úspěchy s sebou nesou i zájem zahraničních majitelů o trénink u nás, ale nikoliv o zdejší starty. V číslech na internetu nenajdeme, kolik je v Česku připravovaných koní pro zahraniční starty, ale tato statistika může být velmi zajímavá. Navíc letos nebylo tolik dostihových dní na Moravě, a proto někteří tamní majitelé mohli dát přednost startům na Slovensku. I takové drobnosti mohou rozhodovat.
Mějte příjemné dny bez podzimního splínu!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.