Velká jarní cena stejně jako před týdnem Jarní cena klisen byla poznamenána hlubokou půdou. Oficiální měření sice ukázalo o chlup pevnější půdu než před sedmi dny, ale mnozí se vyjadřovali opačně, svědčí o tom i pojetí závěrečných klání, kdy se běhalo několik metrů od bariéry. Je jen škoda, že se ještě nenašlo dost financí na vnější bariéru, možná bychom byli svědky zajímavých doběhů nejen při měkké půdě. V posledních padesáti letech jsme byli svědky jen tří pomalejších vydání Velké jarní než tomu bylo letos. Přesto byl slyšet názor, že dostih byl poctivý a rychlý. Zřejmě půda prodlužovala distanci, a tak klasičtí mílaři skončili v poli hlouběji než je realizačním týmům příjemné.
Podle vyjádření trenérů by oba protagonisté měli mířit do dostihů dokola, a tak můžeme s netrpělivostí očekávat jejich další start. Talar se na start klsiky vydal přes dva starty ve Francii a stejně jako Glorius Eagle v loňském roce ukázal, že i tudy vede cesta do tuzemské klasiky a zima nemusí sloužit jen k odpočinku. Ač se mnohým mohou zdát tyto kroky příliš revoluční. Solidní zahraniční kariéru má za sebou i Mister Westminster, který se na start Velké jarní dostal jaksi náhodou. O jeho vytrvalosti je Josef Váňa přesvědčen a před dalšími starty by měl i lépe popracovat, v čem mu zatím bránilo zranění. Rozhodně se u něj nedalo mluvit o ideální přípravě. Co bude až se podaří? Zajímavé je třetí místo White Motiva vzhledem k tomu, že ho v minulém startu porazil Win for Us, který se v neděli prosadil podruhé v tomto roce. Navíc stejné barvy jako White Motiv nosí i sobotní vítěz z Mostu Little Rakti.
Skutečně se máme na co těšit, a to ještě v Bratislavě dal o sobě hodně hlasitě vědět Always on Sunday ze stáje Nonte Negro. Uvidíme, jak se výkonnost posledních týdnů projeví na čtvrtečních škrtání do derby. Nemusí se jen škrtat, ale je možné i dohlásit některá ambiciózní jména.
Kdo si zapíše neděli 12. května velkým písmem do kalendáře bude zcela jistě trenér Václav Luka. Trojnásobný trenér-šampion je již dlouho repspektovanou osobností, ale ty nejprestižnější triumfy se mu zatím vyhýbaly. V neděli si však připsal double. Jarní cenu klisen v Bratislavě a Velkou jarní v Praze. Formu svých svěřenců načsoval na minutu přesně. Pokud by v Praze nebyl půlhodinový odklad kvůli problémům se startem, slavil by velká vítězství současně. Ovšem už nyní musíme podotknout, že to s další obhajobou nebude mít jednoduché, Allan Petrlík zažívá výborné jaro, šest vítězství bílozelených je toho jasným důkazem.
Dramatičtější však bude sitauce mezi jezdci. Máme za sebou zhruba jednu šestinu sezony a první půltucet nasbíral pět nebo šest zásahů. Pořadí se zcela jistě bude měnit každým dostihovým dnem. Vedoucí pozici Bauyrzhana Murzabayeva předpokládal asi málokdo. Šavujevův žák se však učí rychle a vzhledem k úlevě je žádaným zbožím. Jasně se ukzauje, že zdejší jezdecká nabídka není příliš široká. Byli jsme svědky 59 rovinových soubojů, ale dvojciferný počet startů nasbíralo pouze 16 jezdců, 11 žokejů, 3 žáci (Mach, Laube, Filipová) a 2 jezdci, právě Murzabayev a Fedorowiczová. V šampionátu sice najdete 53 jezdců s různými druhy licencí, ale u 23 jmen najdete jeden až tři starty.
Před pár lety Josef Váňa varoval, že za několik let nebudeme mít jezdce, kteří by byli schopni jet Velkou pardubickou. Na rovinách je siatuce podobná. Budeme mít v tuzemsku za deset let tolik kvalitních jezdců, aby zaplnili plné chcuhelské či mostecké startovní boxy?
Zatím nebyl přidán žádný komentář.