Navíc v neděli odpoledne Váňovi svěřenci vybojovali dvě blacktype umístění na rovinách v Miláně. Někdo může namítnout, že v Itálii už není konkurence, co bývala. Z velké části bude mít pravdu, když se v listed na tři kilometry představí pouze kvartet koní, z toho polovina z České republiky. Ale Italům mezinárodně uznaný blacktype status stále platí, a tak nejjednodušší cesta k jeho získání vede právě tam. Teprve před osmi lety jsme kouzlo italských blacktype dostihů objevili. 5. července 2009, vyhrál mílové listed v Miláně Blue Coral a zaknihovali jsme první blacktype na Apeninském poloostrově. Zatím posledním blacktype umístěným koněm v Itálii je Father Frost, který byl v neděli druhý v grupě tři na 1600 metrů. Za osm let v Česku připravovaní koně vybojovali v Itálii 29 blacktype umístění. O jedno umístění jsme byli úspěšnější v Německu a z Francie se zatím podařilo získat 17 ceněných ohodnocení.
Pokud v Itálii nebo v Německu dosáhneme na blacktype umístění, tak přesně v jedné třetině se dokonce podaří zvítězit. Ve Francii je úspěšnost nižší, tam máme od minulé středy na kontě tři vítězství. To poslední vybojoval Wireless, jeho vítěznými předchůdci byli loni Settler’s Son a Subway Dancer. I z tohoto krátkého přehledu je patrné, jak je každé blacktype umístění cenné a jeho význam roste s vyspělostí země, kde se ho podařilo získat. Ještě v devadesátých letech se nám mohlo o blackytpe umístěním zdát, sám dobře vím, jaké pozdvižení vyvolalo páté místo Vendulky z listed klání v Longchamp při Ceně Vítězného oblouku. Neuběhly ani dvě dekády a při Ceně Vítězného oblouku obsazujeme grupové dostihy s šancí na dobré umístění. K blacktype to v několika případech nebylo daleko.
Výše uvedené řádky jsou jasným důkazem zvyšující se úrovně v tuzemsku připravovaných koní. Nebude jednoduché získat mezinárodně uznaný blacktype, ale nakročeno máme dobře. Za pět letošních měsíců se podařilo získat osm blackytpe umístění, a tak je letošní rok třetí nejúspěšnější v této statistice. Lepší roky z pohledu prestižních klání byly pouze 2010, kdy jsme zaznamenali devět umístění a minulý rok s dvanácti. Pokud by i několik následujících týdnů bylo stejně úspěšných jako ten s číslem 21, budeme svědky dalšího rekordního zápisu.
Za deset dní vstoupí Česká republika na mapu sázkové kanceláře PMU. Naše dostihy budou dalšími, na které budou moci francouzští sázející utratit několik euro. Můžeme věřit, že to nebudou jednotky evropské měny, ale spíše tisíce až statisíce. Čím více, tím lépe. Obědové sázky první červnový pátek budou vyhrazeny dostihům ze španělského San Sebastianu. Startovní listiny pěti klání nejsou příliš obeslané, najdeme na nich 45 jmen (pouze v jednom dostihu je více než 10 koní), a tak nabídka sázkové kanceláře nebude nejširší, tím pádem bude sázkový obrat nižší a odvod pořadateli také bude nižší. Pro sázky ve Francii je ideální počet startujících deset a více v jednom dostihu. Už ve čtvrtek po obědě budeme vědět, jak jsme šanci udělat další krok do Evropy využili či nikoliv. Početné přihlášky budou dalším kamínkem do úspěšné mozaiky.
Již několikrát jsem napsal, že kde se hodně sází, tam se koním daří. U nás je to se sázkami stále trochu na levačku, a tak je dobré, že máme šanci se „přiživit“ na tom, kde sázky dlouhodobě šlapou. Pokud v letošní zkoušce uspějeme, je šance, že se budou brát sázky na více dostihů než jen v pátek okolo oběda. Tím je šance na další finance, kterých rozhodně nazbyt v českých dostizích není. Rakouští klusáci byli v naší situaci v roce 2013 a letos už bylo pod patronátem PMU odběhnuto 62 klání a další dny jsou naplánovány. Ještě masivnější nárůst je vidět v Německu, kde se také před několika málo lety začínalo. Na diplomatickém poli jsme byli úspěšní loni, na dráze můžeme být úspěšní letos a jako celek to může být dobrý základ pro roky příští.
Mějte fajn dny a na viděnou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.