Hodně humbuku bylo okolo prvního mosteckého dostihu. Převod bezmála 96 tisíc korun v sázce na pořadí tří koní rozpoutal sázkařskou mánii. Vsadili si i ti, kteří normálně tuto sázku nehrají, ale osud tomu chtěl, že dostih musel být anulován, a tak se sázky vracely… Vysvětlete těm, kteří měli správnou trojici na svém tiketu, že došlo k poškození a jejich peníze jdou vniveč. V tu chvíli máte o důvod více ke splínu.
Zase se potvrdilo, že když se totalizátor pořádně rozehraje, nabízí atraktivní možnosti především pro hráče. To však bez reklamy a propagace nejde. Ale to bychom nasedli na kolotoč, který se už léta točí stejným směrem a konstantní rychlostí…
V Českomoravské ceně potvrdila Kolymbia svou příslušnost ke špičce na krátkých distancích a do budoucna nelze odepisovat ani Mikeshe, který se na mostecké dráze představil jaksi nad plán. Po jeho druhém vítězství už realizační tým tvrdil, že bude zazimován, pokud si o start neřekne sám.
Hlavní pozornost dostihového světa se však upínala do Ascotu, kde byl na programu British Champions Day, vyvrcholení celoroční série dostihů pro jednotlivé kategorie koní, sprintery, mílaře, středotraťaře a vytrvalce. Pro Brity by to byl zcela jistě svátek i bez toho, že se v ten den loučil s kariérou hvězdný Frankel. Právě toto loučení dodalo dostihovému dnu punc výjimečnosti a ukázalo, že první říjnové neděli v Paříži roste konkurence o dva týdny později v kolébce turfu.
Loučení to bylo velkolepé! Před zraky samotné královny, jejíž svěřenkyně se představila v jednom z grupových dostihů „předprogramu“, a dalších tisíců turfmanů. Hodně dlouho jste museli hledat někoho, kdo neměl v rukou alespoň vlaječku v barvách Frankela či britskou národní. Mrazilo v zádech, když jste slyšeli potlesk vítající hrdinu v paddocku. Až o chvíli později si člověk uvědomí, že takových chvil v dostihové historii mnoho nepotká.
V české kotlině se buď objeví nějaké zpochybnění, nebo odchod proběhne v tichosti, možná za přítomnosti nejbližších. Frankel se loučil jako král, se všemi poctami. Osobnosti máme ctít, máme si je připomínat. Vyhrál deset dostihů Gr. 1 v řadě, taková bilance nepotřebuje komentář. Své starty vyhrál Frankel v součtu o 78 délek, což je pět a půl délky na jeden dostih! Celá Anglie hovoří o tom, že jsme viděli nejlepšího koně historie. Samozřejmě tady mohou začít spekulace a dohady, ale také nové výzvy. Kdo bude chtít říci, že byl lepší než Frankel, má nastavenou laťku pořádně vysoko!
Pokud se za dva týdny představí Excelebration v Breeders´ cupu, bude se Frankelovo jméno skloňovat opět. Buď bude jeho jméno potvrzeno jako výjimečné nebo začnou hlodat pochybnosti… Takový je holt dostihový život.
O 24 hodin později přišlo z kolébky turfu další loučení. Osmnáctiletá spolupráce blankytně modrých barev Godolphinu a Lanfranca Dettoriho je u konce. Po událostech posledních měsíců není tato zpráva překvapením, spíše logickým vyústěním celého příběhu. „Modří“ sází na mládí v podobě Barzalony, a tak „veterán“ Dettori odchází i když on byl dlouhá léta tváří globálně působící stáje. Že by zůstal dlouho nezaměstnaným, to rozhodně nehrozí. Ještě nepatří do starého železa, což potvrzují i bookmakeři, kteří ho vidí jako favorita anglického jezdeckého šampionátu 2013.
V té souvislosti mě napadá otázka, zda legendárního Franciho uvidíme někdy i ve Velké Chuchli? To je však otázka spíše pro tuzemské majitele.