Od nového roku mohou žádat o českou licenci či registraci i další subjekty, především zahraniční, ale těch jsem zatím mnoho nenašel. Ono i povolování dalších typů hazardních her jde pomalu. Ke včerejšímu dni ho získaly tři firmy, dvě tuzemské a jedna zahraniční. Nezbývá než věřit, že se proces schvalování zrychlí (ale ministerstvo není nikam tlačeno) a sázení na zahraniční dostihy se stane v České republice legální a denní realitou. S největší pravděpodobností to není otázka dní nebo týdnů. Další otázka zní, zda případný zahraniční subjekt bude chtít nabízet také sázky na české dostihy, ale to jsou zatím hodně předčasné spekulace. Zhruba za tři týdny budeme znát nabídku Betina pro letošní sezónu, neboť druhý dubnový den se začíná.
Ideální situace z hlediska sázek není asi nikde na světě, jak potvrzují čísla z Francie. Na stránkách PMU jsou již několik týdnů prezentována čísla za rok 2016. Celkem se na dostihy v této kanceláři prosázelo 8,896 miliardy euro, což je pokles o 1,1 procenta proti roku 2015. Sázkám se nedařilo především v samotné Francii, kde se prosázelo 7,854 miliardy euro, což je pokles o čtyři procenta (zde je možné, že klienti sází u trojice dalších konkurenčních sázkových kanceláří). Naopak se daří sázkám na francouzské dostihy v cizině. Suma náběru poprvé v historii překročila jednu miliardu euro. 1,042 miliardy euro představuje nárůst o 29 procent proti roku 2015. Více než 800 miliónů euro se u PMU prosázelo na sporty a v pokeru.
PMU se stále snaží zlepšovat svůj servis klientům, v roce 2016 bylo renovováno 3600 poboček z více než 13 tisíc. První březnový pátek PMU představila i novou kampaň lákající sázkaře. Ve čtvrtek v podvečer byl dostihový den v Marseille na závodišti Vivaux, kde se představilo několik koní připravovaných v České republice. V sedmi dostizích byla celková suma dotací 99 tisíc euro, což je více než 14 tisíc na dostih. Sázkový obrat přesáhl 3,8 miliónu euro, a to ještě obrat na jeden typ sázek nebyl zveřejněn. PMU pořadatelům dostihů v zahraničí vyplácí tři procenta z obratu, což je v případě dráhy Vivaux více než 114 tisíc euro. Ovšem z obratu ve Francii se vrací domácím dostihům osm procent, což je více než 305 tisíc euro. Ovšem jak prosakují zprávy z Francie, dostihová autorita France Galop na tom není finančně nejlépe.
Bojuje se o zákazníka i ve Švédsku. Jak jsem několikrát uvedl, hlavními sázkami jsou V75, která se přijímá v sobotu a V86 ve středu večer. Od 5. března přijímají novou sázku GS75, bude vypisována pravidelně v neděli, první dostih do ní zařazený by měl startovat v 15:50 a do dvou hodin musí být sedm dostihů odběhnuto a sázející musí vědět, zda uhodl či nikoliv. Pokud sázku uhodnete sám, společnost ATG vám garantuje výhru 15 miliónů švédských korun, více než 40 miliónů Kč. Pokud uhodnete všech sedm vítězů, získáváte první cenu, pokud šest tak druhou a pokud pět tak třetí, ale výplata musí být alespoň 15 korun, pokud by měla být vyšší je suma dána do jackpotu na příště. Nechybí ani informace o tom, kolik procent obratu se vrací do výher, v případě sázky GS75 je to 65 procent. Letos by sázka měla být přijímána třiadvacetkrát a z toho dvakrát by měla být přijímána v rovinových dostizích, přitom sázky V75 a V86 byly zatím výsadou klusáků.
O tom, že sázky jsou ve Švédsku významnou součástí celého průmyslu, svědčí i statistický přehled Elitloppetu, nejvýznamnějšího klusáckého klání. Nejenže dostanete přehled, kdy kdo vyhrál, v jakém kilometrovém tempu, z jaké byl země a kolik mu bylo let, nemůže chybět stáj, jezdec, trenér a výherní poměr, ale také se dozvíte informace, kolik byla dotace prvnímu, kolik byla návštěva na dráze v Solvalle a kolik byl sázkový obrat v den světoznámého prémiového heatu. V posledních dvou letech nedělní obrat přesáhl 150 miliónů švédských korun (okolo 450 miliónů Kč). Ve Švédsku, stejně jako ve Finsku se vrací do dostihů 13 procent sázkového obratu.
Mějte se fajn, zatím bohužel bez tuzemských sázek na dostihy!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.