Dopoledne ještě pršelo, a tak parkové cesty jsou plné louží, ale park je stejný jako dřív. Za pár minut už vidím novou tribunu. Líbí, nelíbí? Je to prostě něco jiného, než byl člověk zvyklý. Bílou, kterou doplňovala fialovo-vínová vystřídala zlatá. Tribuna je rozhodně moderní, vchod impozantní, nyní trochu hůře dostupný, bezpečnost je i ve Francii na prvním místě. Batoh prochází dvojnásobnou kontrolou.
Jednoznačně pozitivní je zvětšení tiskového centra. Míst přibylo, a tak je pobyt pohodlnější a příjemnější. Je znát, že se ve Francii na dostizích šetří, dostihových programů není tolik, ale servis je stále na vysoké úrovni. Jaký bude výhled pro novináře? Tribuna bývala několik desítek metrů před cílem, nyní je krátce za ním. Šedivé plastové sedačky vystřídaly tmavě hnědé dřevěné, působí tepleji. Původní šedá byla chladná. Výhled je výborný, i když jej trochu kazí boxy pro domácí novináře. Z tribuny se můžete kochat krásou La Defense a královna Eiffelovka se stále tyčí za Boloňským lesíkem, který s přibývajícím podzimem zlátne.
Z českého pohledu i předchozí tribuna byla velmi dobrá, a tak její zbourání a postavení nové se mohlo zdát rozmařilé. Na závodišti vznikly jiné zóny, které jste tu dříve nenašly. Vedle tribuny je zelená travnaté plocha, která nyní slouží jako Guiness bar. V létě to může být ideální místo pro koncerty nebo doplňkové programy. Z novinářské tribuny máte toto místo jako na dlani.
Stejně jako v minulosti i nyní mají stánky s různým typem občerstvení jednotný design, rozhodně vidíte, že nad vyzněním celého areálu pro návštěvníky někdo přemýšlel.
Největší změna? Na první pohled chybí sázkové pokladny, dříve bylo na závodišti pokladen nepočítaně v různých zákoutích. Nyní je vystřídaly sázkové automaty, ty potkáte doslova na každém rohu. Pokladny, jak je známe od nás nezmizely úplně, ale už jsou v menšině. Stále více sázek jde přes automaty nebo po areálu chodí několik mladíků a sázky přijímají přes mobilní pokladny. Z českého pohledu je to asi výlet do hodně vzdálené budoucnosti. Zatím si nedovedu představit, kdo zainvestuje alespoň několik sázkových automatů. Naše budoucnost jsou zřejmě mobilní aplikace.
Sobotní program nabídl celkem pět grupových dostihů, pro našince lahůdkové menu, ale tentokrát bez české účasti. Jediná malá stopa byla Qatar Prix Chaudenay na 3000 metrů. V sedle Ashruna trenéra Andrease Wöhlera byl Bajuržan Murzabajev, vedoucí muž německého šampionátu, který svou kariéru rozjížděl před sedmi lety rozjížděl na českých drahách. Po dostihu se omlouval, že spěchá a odjížděl zpět do Německa.
České zraky a není jich v Longchamp málo už se upínají k vrcholu celého mítinku Ceně Vítězného oblouku. Trenér Václav Luka nemohl chybět v sobotu na dostizích. „Cesta byla super, kůň je v pohodě.“ Před jedním z dostihů stál u paddocku s manažerem a bavili se o šancích Nagano Golda. Manažer měl jasno. „Čtvrté až páté místo.“ Luka hovoří stále stejně. „Mým cílem je jednociferné umístění. Dostih by měl být rychlý, což by mu mohlo vyhovovat, ale hlavně si to chceme užít. Jsou to nejlepší koně světa, je to olympiáda.“
Půda bude spíše měkčí, dnes pořadatelé vyvěsili hodnotu 3,8, ale to s tou naší nemá mnoho společného, u nás bychom hovořili o čísle čtyři a více. Navíc předpověď na noc hovoří o dalším zavlažování, zatím vychází, při odchodu ze závodiště bude potřeba deštník.
Sobota to bylo parádní představení žokeje Pierre Charles Boudota, který vyhrál čtyři dostihy. Nejprve grupu 2 na 1950 metrů se Skallettim, následovala další „dvojka“ s The Revenantem, obyčejná rámcová dvojka o 275 tisíc euro s dvouletým Into Fathem a poslední triumfem přidal opět v grupě 2 s Technicianem. Grupy 1 na supervytrvaleckých distancích vyhráli stylem start-cíl Anapurna s Dettorim a s podceňovaný Holdthasigreen s Picconem.
Příjemné dny z nového Longchamp!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.