Ohlédnutí za uplynulým víkendem začnu Crystal cupem. Proč právě tímto seriálem? Stačí se podívat na systém bodování v letošním roce a zjistíte velmi zajímavou věc. Celkové pořadí mezi trenéry a majiteli bude sestaveno tak, že do něj budou zařazeni pouze trenéři a majitelé, kteří absolvovali alespoň tři starty v Crystaly cupu a dva byly mimo domovskou zemi. Česká účast zatím nebyla příliš velká, ale smát se může trenér Pavel Poles. Ve Wroclawi byl Pareto druhý, což znamená 10 bodů, v Meranu vyhrál All About Cossio to je za 12 bodů, a tak Poles má na kontě 22 bodů a o tom si francouzští trenéři mohou nechat zdát, neboť domácí dostihy mají jen poloviční hodnotu. Patrice Quinton může těžit ze srpnového Waregemu, kde se jím připravovaný kůň prosadil, ale sázka na Merano nevyšla.
Poles si může vylepšit konto ve Velké pardubické a potom má k dispozici ještě Compiegne a Cheltenham. Pro nejlepšího trenéra série je připravená zajímavá prémie 20 tisíc euro, to je suma, kterou na ulici rozhodně nenajdete. Nejlepší majitel, pokud splní podmínky může dosáhnout na 15 tisíc euro. Pořadím může zamíchat Emanuel Clayeux, pokud Urgent de Gregaine opět dorazí na start Velké pardubické. Deset bodů za festivalový Cheltenham už má v kapse. Podmínkou zahraničních startů je tak Crystal cup v letošním roce zajímavější. U českých realizačních týmů ovšem větší odezvu nenašel.
Máme za sebou vrcholy italské překážkové sezóny na dráze v Meranu. O víkendu se pod alpskými velikány odběhlo osm překážkových klání, pětkrát byl vítěz připravován v Česku, dvakrát ve Francii a domácí vítězství se urodilo jen jedno. Ve všech dostizích, kde v Česku připravovaní koně nevyhráli, obsadili druhé místo. Opět se prokázalo, že kvalita v Česku připravovaných koní je vysoká, ale Francie je jiná káva. Obhájce vítězství Al Bustana porazil Guillaume Macairem připravovaný Le Costaud, kůň se zkušenostmi z Auteuil a francouzským handicapem minimálně 65. Koní s tak vysokým ohodnocením v českém tréninku tolik není (např. Capferret má před úterním startem 72).
Za devět měsíců je letošní překážková bilance podobná jako tomu bylo loni, co do počtu vítězství. Loni jsme za tři čtvrtě roku zaznamenali 68 triumfů, letos o jeden více. Loni se bilance zastavila na 81 zásazích, letos k této metě potřebujeme 12 vítězství. Čistě matematicky by to mělo být reálné, ale skutečnost budeme znát za pár týdnů. Loni se podařilo na skocích vydělat bezmála 41,5 miliónu korun, letos tak dobrá bilance nebude, nejen díky kurzu, ale nepodařilo se vyhrát Gran premio a nejsme tak úspěšní na skocích ve Francii. Tamní bilance se ovšem ještě může vylepšit. Letošní překážkový zisk v zahraničí je třetí nejlepší od roku 1993.
Na rovinách letos tolik úspěchů nenapočítáme. Vítězství Intisariho v neděli v Meranu bylo teprve 13. mimo Slovensko, což nejsme ani na polovině hodnoty z minulého roku. Přesto triumf svěřence Radka Holčáka vstoupí do historie. Je jubilejním 300. rovinovým od roku 1993. Na první stovku jsme čekali dlouhých 15 let do října 2008, kdy vyhrál Apollo Star v Düsseldorfu. O 200. vítězství se postaral začátkem listopadu 2014 v Ebreichsdorfu dvouletý Oriental Sky a za necelé čtyři roky se podařilo zkompletovat další stovku.
Kdy bude další stovka? Otázkou je, zda tempo zahraničních vítězství budeme přibývat jako v letech 2015 až 2017, nebo jako v tom letošním. Co se týká vydělaných peněz je i na rovině letošní sezóna třetí nejlepší v historii.
V součtu dotací z rovin a překážek už jsme na částce převyšující 48,5 miliónu korun. Výzvou je překonat rok 2016, kdy se podařilo vydělat 51,5 miliónu korun. Zbývají ještě tři měsíce.
Mějte příjemné dny a na viděnou na dostizích
Zatím nebyl přidán žádný komentář.