Dostihy jsou venkovní sport a občas se musí vypořádat s rozmary počasí. Mnozí si pamatují na dostihový den v Mirošově zhruba před patnácti lety, který se odehrával na podmáčené dráze za vytrvalého deště, kdo si ten den nevzal holínky, nemohl udělat krok. Velmi podobné podmínky byly k vidění několikrát i v Benešově. Na tribunách sotva dvě stovky návštěvníků, celý den pršelo, dráha byla velmi hluboká, suchou část vlastního oděvu jste hledali marně. Z vyprávění vím, že podobné to bylo také v srpnové Mimoni, kde druhý den musel být zrušen. V Pardubicích před několika lety přišla před Zlatým pohárem taková průtrž mračen, že poslední dva dostihy musely být zrušeny. Před pěti lety se běhalo v Pardubicích při sněhových přeháňkách.
Snažil jsem se ptát v sobotu na podmínky jezdců a velezkušený Jan Rája se jen usmál a řekl. „Je to přísný.“ Silný vítr dul především proti cílové rovince, a tak poslední čtyřstovka byla tentokrát pomalejší než obvykle. Po dostihovém dni jsem potkal Sertaše Ferhanova, který jezdil v sedmém dostihu a říkal, že to bylo hodně náročné, protože toho moc neviděli. Možná stejně jako žokejové při rovinovém dostihovém dni ve francouzském Angers. Tam byla mlha hustá tak, že by se dala krájet a přesto komisaři dali pokyn k zahájení dostihového dne.
Ve Francii či Anglii se ruší dostihové dny za mimořádných podmínek s lehčím srdcem. Případné zrušené dostihy se mohou odběhnout o pár dní později na stejném nebo jiném místě. Pokud se dostihy neopakují, tak realizační tým najde velmi podobný dostih v nejbližší možné době na dráze blíž či dál od domovské stáje. U nás je opakování složité, například pardubický Zlatý pohár se konal o tři měsíce později. Někdy holt podmínky přejí (to ve většině případů), jindy nikoliv.
Rozhodně by ovšem nedělní mostecký den neměl být argumentem, proč neběhat dostihy na konci října nebo v první polovině listopadu. Tuzemská sezóna potřebuje alespoň o několik týdnů roztáhnout. Podobně silný vítr se v České republice objevil po sedmi letech. Sníh byl na dráze jednou za šest let. Samozřejmě by bylo ideální běhat vždy za slunečného počasí na pružné dráze, ale to není vždy možné. Předpověď na sobotní odpoledne v Kolesách hovoří o teplotě nad deset stupňů při slunečním svitu. Jak má být v sobotu 11. listopadu v Mostě, je zatím ve hvězdách.
Druhým bodem, o kterém jsem se chtěl zmínit, je spletení kurzu v překážkovém dostihu. Byli jsme ho svědky při pardubickém loučení a také při prvním překážkovém dostihu v Mostě. Jezdec Ján Mach vyfasoval sankci ve výši 500 korun, Patrick Boekhout dostal o týden později dvojnásobek. Možná je můj názor ojedinělý, ale spletení kurzu je jeden z nejvážnějších přestupků, ke kterým může v dostizích dojít. Vinou jezdce se kůň nedostane do cíle, na jedné straně je poškozen majitel a trenér, na druhé také sázkař. Ano, můžete namítnout, že v překážkových dostizích se může stát mnohé, ale pád nebo ztráta jezdce je něco jiného. Alone i Pacino byli na první pozici a nic nenasvědčovalo tomu, že by jejich ambice měly záhy končit.
Kdo byl v sobotu 23. září v Lysé nad Labem, určitě ví, jaký trest dostal Pavel Kašný za nevyjetí koně ve finiši dostihu. Podle mého za spletení kurzu by měl být trest obdobný, neboť kůň také přišel o šanci na lepší umístění a sázkař může vyhodit svůj tiket.
Mějte pěkné dny a na viděnou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.