Mikesh byl nakonec nabízen jako favorit v kurzu 2,25:1, ale průběh dostihu by asi tipl správně málokdo. Předposlední místo v Lahovickém oblouku, to skutečně není pravá Mikeshova parketa, ale Jiří Chaloupka si s netradičním průběhem poradil perfektně a u cílového mezníku mohl stejně jako ve Svatováclavské ceně slavit. Pro Mikeshe to byl desátý start od začátku roku 2014, čtvrté vítězství, pětkrát se umístil na druhém až čtvrtém místě a pouze v blátivém Mnichově loni na podzim neuspěl. Nyní v Gomba handicapu potvrdil roli nejlepšího zdejšího sprintera.
Další plány? Ladislav Nagy o nich nechtěl moc mluvit, naznačil Memoriál Jaroslava Maška na 1400 metrů za tři týdny a tedy obhajoba své pozice, nejen sprinterské. Tento dostih totiž Mikesh loni vyhrál, navíc ponese stejnou hmotnost jako v minulém roce, 61 kilogramů. Je sice zvláštní, že kůň po dvou triumfech v nejvyšší kategorii může běžet i stupínek níže, ale takové jsou zdejší propozice. Svým soupeřům dával v neděli Mikesh čtyři kila a svou zátěž unesl i když, jak říkal žokej Jiří Chaloupka, posledních sto metrů bylo hodně krušných. Tentokrát Kendy nestačil, ale za tři týdny mu dvousetmetrový přídavek padne jistě k duhu. Jen rozdíl v nesených hmotnostech už bude pouhé dva kilogramy a nikoliv čtyři.
Kromě hvězd přitahují na jaře pozornost především tříletí, které za pár týdnů čekají klasiky. Loterie byl první dostih nestartujících. Na svého sourozence Azteka se snažil navázat Apenin a nestačil pouze na Sanoka, koně mířícího do překážek. Grzegorz Wroblewski mu moc nevěřil, rovinu bere jenom jako přestupní stanici na skoky, kde by měl zářit, ale úspěch v takovém dostihu nelze jen tak hodit za hlavu. Až další start ukáže, zda Sanok bude i rovinovou třídou, nebo ho od léta uvidíme na skocích. Na rozdíl od mnoha jiných startujících jeho jméno v klasikách nenajdeme. Uvidíme, jak si v dalších startech povedou svěřenci Josefa Váni, naopak nahlášení do všech klasik.
Ve čtvrté kategorii potvrdil dobrou formu Fabrisco, uvidíme, jestli se do derby vyšplhá, dá se říci od píky. To samé platí o těsně druhé Nineteen, která absolvovala teprve druhý start v kariéře, ale vítězi nic nedarovala, Oaks by mohlo být její parketou. Více se čekalo od třetí Amga River. Ve sprinterském klání tříletých se prosadil rozběhaný Russian Hockey, potenciál naznačil i Daryan. Třetí Santin využila dostihových zkušeností z minulého roku.
Velkým překvapením jména vítězů nebyla. Dvouciferný kurz na vítězství měl pouze Sanok, 11:1, a průměrný kurz osmi vítězů nedosáhl ani 5:1. Samozřejmě v této statistice musíme přičíst i česká sázková specifika, která se ani v letošním roce nezměnila. Kurz nižší než 4:1 měla polovina vítězů. Při prvním dni po pětiměsíční přestávce, poměrně zajímavá čísla. Možná zklamáni budou pořadatelé, protože první dostihový den tradičně patří k těm nejlépe navštěvovaným. Letos to nebylo špatné, ale mnozí si pamatujeme podstatně více diváků na tribuně. Na vině může být chladné počasí a také možná nasměrování premiéry do středu svátečního víkendu. Na druhou stranu bylo štěstí, že se dostihy konaly v neděli. Pondělní pražský polední sníh mohl vystavit dostihovému dni nepříjemnou stopku. Tentokrát stál ten nahoře při dostizích.
Pokud se vyplní předpovědi počasí o následujícím víkendu, druhou neděli by měli být o deset stupňů tepleji, možná s nějakou přeháňkou. Hodně teplo bude asi majitelům tříletých klisen, neboť Memoriál Rudolfa Deyla je vlastně jedinou předzkoušku Jarní ceny klisen, která je na programu za 26 dní.
Ještě na skok do ciziny. Na začátku dubna už mají koně připravovaní v Česku na kontě osm vítězství, dvě rovinová a šest překážkových. Loni touto dobou byla bilance poloviční a vyústila v rekordních 69 triumfů. Letos se osm vítězství zrodilo ze 47 obsazených dostihů, což představuje sedmnáctiprocentní úspěšnost, zhruba stejná je i dlouhodobá úspěšnost od roku 1993. V tomto punktu nezbývá než věřit, že podobná čísla vydrží i v následujících týdnech, kdy se hlavní část rozjede na plné obrátky.
Mějte příjemné dny a na dostizích opět na viděnou!