Letos budou v poli tři zástupci země, která má s krosy bohaté zkušenosti, možná i větší než Česká republika. Máme se radovat z jejich účasti, nebo se máme třást strachy? Osobně jsem zahraniční účastí potěšen, neboť přijedou kvalitní koně, kteří by neměli být pouze do počtu. Mohou prověřit výkonost české špičky a my dostaneme informaci o tom, jak na tom jsou naši „výstavní“ koně ve srovnání s cizinou. Do zahraničí čeští krosaři pomýšlející na účast ve Velké téměř nevyrážejí, a tak je dobře, že tentokrát dorazí kvalita za námi. Jak řekl žokej Josef Bartoš, vítězství v mezinárodní konkurenci má větší váhu a oslavy mohou být velkolepější.
Když se kouknete na startovních listiny některých kvalifikací a někdo by vám zakryl hlavičku dostihu, tak budete mít pocit, že si čtete startovní listinu Velké pardubické. Právě vrchol sezóny by měl mít zahraniční rozměr, nejlepší z kvalifikací by se měli utkat s „neznámou“ konkurencí a porovnat, kdo je lepší. Proto je vrchol sezóny dotován více než dvanáctinásobkem než „běžná“ kvalifikace. Zahraniční konkurenci nepřilákáme na dostih s celkovou dotací 15 tisíc euro. 190 tisíc v banku to už je jiná káva, a navíc Velká pardubická má ve světě své jméno. Proč by koně a jezdci ze západní Evropy mířili do Pardubic, když jsme byli za železnou oponou a cestování bylo mnohonásobně obtížnější než dnes?
Do popředí okamžitě vyskakuje ekonomická otázka. Mnohé realizační týmy vytáhnou kartu, že Velká pardubická je jediný dostih, při kterém si mohou vydělat, tak proč by nám kus dotací měli odvézt cizinci. Ano, tento přístup lze pochopit. Před několika lety měl větší váhu než dnes. Podívejme se na zahraniční bilanci letošní sezóny. Do dnešního dne v Česku připravovaní koně vyhráli 68 překážkových dostihů mimo Slovensko, společně s bývalou východní části federace 72. Podařilo se vydělat více než 33 miliónů korun, což se zatím nikdy nepodařilo vydělat. Kolik zahraničních koní vyhrálo letos české překážkové dostihy? Prsty na jedné ruce vám budou stačit.
Pro našince je nejhorší scénář, že francouzští hosté odvezou ve Velké pardubické první tři honoráře, tedy 3,8 miliónu korun. Je to reálné? Pravděpodobnost je velmi malá, stačí se podívat na novodobou historii Velké pardubické. Za 24 ročníků od roku 1993 vyhráli cizinci jediný ročník, a to v roce 1995 It’s A Snip. Celkem se představilo 56 zahraničních koní, ale okolo cílového mezníku jich proběhlo pouze osmnáct, tedy třetina. Cizinci si odvezli necelé 3,1 milionu korun, přitom ve Velké bylo rozděleno 92,45 milionu korun, zhruba tři procenta. Výrazný úspěch cizince je již osmnáct let starý. V roce 1999 doběhl Risk of Thunder druhý. Od té doby sledujeme pouze tři čtvrtá místa.
Je to dobře, že tuto statistiku cizinci neznají. Ruku na srdce, vyrazíte někam minimálně tisíc kilometrů daleko, když máte malou šanci na úspěch? Guillaume Macaire poslal svého svěřence do Velké před šestnácti lety, ale domů si ho neodvezl. Po šestnácti letech i díky spolupráci s Janem Faltejskem se rozhodl vrátit. Pro peníze? Pro čest? Pro slávu? Na důvod si musí odpovědět nejlepší francouzský překážkový trenér sám. My se díky jemu můžete těšit na zajímavou podívanou, která není na první pohled tak čitelná, jak jsme zvyklí. Podle mého to není důvod ke strachu.
Realizační týmy startující v zahraničí vědí, jak na ně koukají domácí týmy, když jim „uloupí“ podstatnou část dotací. Samy se mohou rozhodnout, jak případně přijmou skutečnost, že návštěvníci něco odvezou. Navíc už v dobách socialistických byla den při Velké pardubické považován za mezinárodní překážkový mítink, a tak zahraniční konkurence se pravidelně představovala.
Navíc letos má Velká pardubická mezinárodní přesah už tím, že se na ni bude dát sázet ve Francii, případně v zemích, se kterými má společnost PMU podepsánu smlouvu. Tři procenta obratu poputují do České republiky. Za deset klání ve Velké Chuchli a Mostě přišlo nebo přijde padesát tisíc euro. V neděli odpoledne se samozřejmě sází podstatně více než v pátek v poledne, a tak i obrat by měl být podstatně vyšší. I z tohoto důvodu je lepší, že na startu bude zahraniční konkurence. Navíc druhou říjnovou neděli bude hlavní pozornost ve Francii upřena do Auteuil, kde budou na programu testy na tradiční listopadový mítink.
Podle mého čím větší mezinárodní prestiž si Velká pardubická získá tím lépe pro celý český turf.
Mějte příjemné dny v očekávání velkého překážkového svátku!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.