Pojďme si udělat malou pondělní vycházku po evropských zemích. Začněme v zemi dostihům zaslíbené Francii. Podívejte se do zrcadla a pravdivě si odpovězte na otázku, zda jste čekali, že český jezdec může patřit k tamní elitě nad překážkami. Letos Jan Faltejsek ukazuje, že loňský rok nebyl náhoda. O víkendu se představil čtyřikrát a třikrát vyhrál. Další námitka může znít, že těží ze spolupráce s trenérem Macairem, ale kdyby nebyl dobrý, špičkový francouzský trenér by mu šanci nedával… Třetí triumf se narodil v neděli s Kamelií trenéra Wroblewského ve Wissembourgu. Po roce se reprezentantka stáje Pegas dočkala vítězství. Ve Francii se dokázala prosadit na pátý pokus. Po jednom pádu, pátém a dvou třetích místech. Úsměv může vzbudit i dotace vítězce 6240 euro, ale při přepočtu 168 480 korun se v žádném českém překážkovém dostihu první poloviny sezóny vydělat nedá… Sezóna má za sebou čtyři měsíce a v Česku připravovaným koním se podařilo vyhrát už tři klání ve Francii.
Z Francie je to do Polska pořádný kus, ale na závodiště do Wroclawi to z české kotliny není tak daleko. Navíc fotbalové EURO 2012 má na svědomí, že se u našich severních sousedů pořádně vylepšila silniční siť, a tak i doprava je podstatně jednodušší. Úvodní den wroclawské sezóny nabídl tři překážková klání s dotacemi od 14 tisíc do 21 tisíc zlotých, což znamená od 91 do 137 tisíc korun. Naprosto srovnatelné s českou realitou. Výsledek? Desítka startujících připravovaná českými trenéry a odjezd s trojicí vítězství a dalšími třemi dotovanými místy. Vzestup polského turfu můžeme jen přivítat, opět se rozšířila možnost pro tuzemské stáje, kde vydělat v rozumné konkurenci. Ještě jeden pohled do statistik. Tři překážková vítězství dorazila v minulém roce z Wroclawi v průběhu celé sezóny, tentokrát během jediného odpoledne. Šestnáct dostihových dnů je ještě před námi.
Na skok do Německa. Úvod sezóny měl dvojnásobný německý šampion Filip Minařík rozpačitý, dlouho čekal na vítězství, ale karta se obrátila a Minařík se opět hřeje na výsluní. Se čtrnácti triumfy mu patří druhé místo v šampionátu. Jako jeden ze čtyř jezdců dokázal vydělat majitelům více než 100 tisíc euro. Na úspěchy Filipa Minaříka jsme si v posledních letech zvykli, ale rozhodně to není samozřejmost. Vždyť si zkuste odpovědět na otázku, kdo se vydá v jeho stopách? To samé je Václav Janáček ve Španělsku, kde už působí čtvrtou sezónu, zatím není tak úspěšná jako ty předchozí, ale do konce stále zbývá osm měsíců a to se může ledacos změnit. Právě Minařík a Janáček dělají dobré jméno českým dostihům téměř každý den, kdy se vyšvihnou do sedla.
V překážkových dostizích už byla řeč o Janu Faltejskovi. V Itálii mají skvělé postavení Josefové Bartoš a Váňa mladší. Nejvíce vítězství posbírala Faverova jednička Raffaele Romano a o druhou pozici se přetahují čeští vyslanci. Oba mají na kontě téměř pět desítek startů s úspěšností okolo dvaceti procent. Takové zkušenosti musí být znát i na tuzemských drahách. Oba si v pátek a v sobotu připsali po jedné čárce. V neděli odpoledne se Bartoš dvakrát prosadil v Polsku. Z uvedeného je jasně vidět, že v překážkovém odvětví skutečně patříme na čtvrté místo minimálně na starém kontinentu ne-li na světě za nedostižnou trojicí Anglie, Francie a Irsko. Italové sice mohou mít více překážkových dostihů, ve většině lépe dotovaných, ale porovnávat tamní a naší základnu se naprosto nedá.
Teď ještě na skok na Slovensko. V sobotu bylo v Bratislavě na programu sedm dostihů, tři vítězství putovala díky trenérům Héčovi a Radku Holčákovi do Česka. Za zmínku stojí především výkon tříletého Cheeky Chappie. Stáj Monte Negro má opět velice zajímavou akvizici do klasických klání. Nepodceňoval bych ji ani za dva týdny ve Velké Chuchli.
Poslední zmínka bude o chuchelském vrcholu. Cena štik českého byznysu alias Memoriál Jaroslava Maška byl zařazen do druhé kategorie, ale na startu mohla být s přijatelnou hmotností také tuzemská elita. A tak se ptám, proč elita může do dvojek? Nejsou dvojky spíše pro koně, kterým ještě k vrcholu něco chybí a pokud by šel do dvojek příslušník elity, měl by nést podstatně vyšší hmotnost. Nebude spíš problém ve financích? Na dvojku potřebuji o třicet tisíc méně než na souboj elity a to je pro pořadatele podstatný rozdíl. Při hledání ve svém archivu jsem narazil na jeden dostihový program z roku 1985 ze Slušovic, kde se běhal dostih první kategorie celkem o 80 tisíc korun, a zápisné bylo 1200 Kč…
Na shledanou ve čtvrtek na dostizích!
Cfrwto
5.3.2024, 10:34Martin Bělka
28.4.2014, 13:02nikos
29.4.2014, 18:40