Jsou vám jména vítězů povědomá? Máte pravdu, neboť v posledních dvou letech se při Velké reprezentanti oranžových barev s velkou černou hvězdou představili a nebyli rozhodně do počtu. Vždyť loni byl Maljimar čtvrtý ve Velké, letos Sarika vyhrál Cenu Labe a jediným negativem bylo nedokončení Shalimar Fromentra ve Velké pardubické.
Právě anglický trenér Nick Williams a jeho žena Jane jsou nejvýznamnějšími současnými protagonisty seriálu, nad kterým se v Česku mává nedůvěřivě rukou. Angličan Williams má dokonce ve Francii svou pobočku, a tak se snaží obsazovat především štědře dotované dostihy v zemi galského kohouta. Krosové dostihy na ostrovech nijak zvlášť nevzkvétají, běhají se jen v Cheltenhamu a v Punchestownu. Zatímco ve Francii je pořádá závodišť několik, vždyť i v Crystal cupu je pět závodišť, jihofrancouzské Pau, Compiegne a Fontainebleau nedaleko Paříže, a Craon a Lion d’Angers nedaleko řeky Loiry jihozápadně od Paříže.
Mnoho koní, kteří dostihy Crystal cupu objíždějí, není. Pokud budeme brát ty úspěšné, kteří se umístili alespoň dvakrát v letošním roce do šestého místa, za což získávají body, najdeme nějakých šest jmen, Quick Baby, Maljimar, Toutancarmont, Posilox, Another Jewel a Shalimar Fromentro. Francouzští koně zvládnou několik startů ve své domovině, Angličané nebo Irové občas vyrazí do Francie a někteří také do Pardubic. Italští svěřenci Paola Favera nikam necestují, stejně jako jména úspěšných v belgickém Waregemu nikde jinde nenajdeme.
V sezóně 2012 byli protagonisté seriálu dva, Maljimar (trenér Williams) a Uncle Junior (trenér Mullins), kteří objížděli Evropu od jara do zimy a sbírali jeden start za druhým. Letos se podobnou cestou vydal Shalimar Fromentro. Z deseti klání jich absolvoval šest, dvakrát padl, jednou byl čtvrtý, dvakrát pátý a jednou šestý. Taková bilance zaslouží zcela jistě obdiv.
Česká účast v Crystal cupu? Logicky se body český účet přičítají ve Velké pardubické, trojice Arman, Pareto a Ilion se dokázala prosadit v Meranu, a to je vše. Zde je na místě otázka proč čeští zástupci neabsolvují více startů? Cestou Shalimar Fromentra se asi žádný český trenér nevydá, ale pokud vezmeme v úvahu, že Velká pardubická je jeden start, tak další jeden a ž tři starty jsou velmi reálné. Nevěříte?
Únorové Pau pro Čechy skutečně není, začátkem dubna se běhá ve Fontainebleau a to je hraně i když Il En Reve se na startu objevil a kvalifikaci získal. Třetím dílem bývá irský Punchestown koncem dubna, tam může rozhodovat vzdálenost, příznivý termín zejména pro sezónu 2014 (konec května) má Lion d’Angers, navíc nabízí atraktivní dotaci okolo 3 miliónů korun. Poté je přestávka a kolotoč se roztáčí na podzim. Koncem srpna nebo na začátku září se běhá v Belgii a většinou první zářijovou neděli v Craonu. V Meranu se běhá dva týdny před Velkou, což není ideální termín a po Velké jsou ještě dva díly, ve francouzském Compiegne se letos běhalo 9. listopadu a anglický Cheltenham v polovině prosince.
Zmiňovaní protagonisté Crystal cupu startují většinou jednou v dubnu (Francie nebo Irsko), v květnu v Lion d’Angers, následuje Craon, Pardubice a sezónu končí v Cheltenhamu. Zvládnou tak polovinu plánovaného programu. Někteří méně, někteří více. Zmiňovat malé dotace je zavádějící, vždyť nejnižší dotace jsou ve výši 30 tisíc euro, což je podle současného kurzu koruny více než 800 tisíc korun. Kolik domácích překážkových dostihů má vyšší dotaci?
Pokud máte dojem, že se jedná pouze o dostihy nad 6 kilometrů, také to není pravda. Ve Waregemu se běhá na 4800 metrů a v Compiegne v listopadu na 5400 metrů, což se dá ideálně kombinovat s naší Cenou Labe, jak ukázal Sarika. Druhou říjnovou neděli vyhrál v Pardubicích a 9. listopadu byl druhý v Compiegne zastájovým kolegou Maljimarem. Navíc v listopadovém Compiegne se dá splnit kvalifikace už pro další Velkou pardubickou, neboť všechny dostihy Crystal cupu jsou zároveň kvalifikačními.
V sobotu se na jednání České asociace steeplechase hovořilo o tom, že zahraniční účast na Velké pardubické je nutností pro udržení jejího vysokého kreditu. Není česká účast v zahraničních dostizích Crystal cupu příležitostí k zisku zajímavých finančních prémií a také k posílení kreditu českého turfu?
Osobně si myslím, že je to o prvním pionýrovi, který se vydá zatím neprobádanou západní cestou. Stejné kroky musely v nedávné minulosti udělat Nick Williams nebo Willie Mullins akorát v opačném směru. Výsledek je vždy nejistý, ale odvahu na experimenty ukázali!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.