Společně s Virtus d’Estruvalem se na startu objevil také Songe d’Estruval, který skončil ve Velké pardubické na Irské lavici. Ani v Compiegne se do cíle nedostal. Můžeme litovat, že Virtus d’Estruval na start Velké pardubické nenastoupil, alespoň bychom dostali srovnání české a francouzské špičky. Navíc, bychom zjistili, zda se česká špička může prosadit v jedničkových francouzských krosech. O startu v Compiegne uvažoval s Delight My Fire také trenér Radim Bodlák, ale nakonec z plánu sešlo. Opět škoda. Vystoupení klisny, která byla ve Velké třetí, by také přineslo velmi prospěšné srovnání. Nemá cenu věšet hlavu, musíme si počkat do příštího roku. Snad někdo najde odvahu, aby do Francie zajel, nebo ve Velké se opět představí francouzská konkurence.
O týden později už to bylo z českého pohledu zajímavější. Urgent de Gregaine se vydal cestou, jakou v minulosti zvolili i někteří z českých koní a představili se v krosu v rámci úvodního cheltenhamského mítinku. U této příležitosti musím zmínit, že uběhlo právě dvacet let od chvíle, kdy Peruán v Chletenhamu doběhl druhý a Marketplace třetí. Od té doby se na podobné úspěchy navázat nepodařilo. Tehdy byl Marketplace druhý v Pardubicích a třetí v Cheltenhamu. Stejný výsledek si letos připsal Urgent de Gregaine. Loni zkoušela štěstí v Cheltenhamu Delight My Fire, ale bohužel se po nadějném průběhu do cíle nedostala.
V 21. století se podařilo zaplnit bílá místa na mapě úspěchů více než vydatně. Jen v kolébce turfu se zatím uspět nepodařilo. Na rovinách je k úspěchu zatím hodně daleko, přece jen tamní konkurence je hodně vysoko, a navíc je cesta za kanál hodně dlouhá a dotace ne tak vysoké jako ve Francii. Podobné je to v překážkách, v klasických steeplech a proutěnkách. Nejschůdnější cesta se ukazuje právě v cheltenhamských krosech. Jen v posledních letech chybí odvaha a štěstí to za kanálem zkusit. Příklad Urgent de Gregaine ukázal, že se Velká a Cheltenham dají zkombinovat, navíc kros zařazený do Crystal cupu je na programu až začátkem prosince. Od nešťastného startu Registany uteklo již třináct let. Kdo bude další?
Druhá poznámka patří k sázkám. Můžeme na čísly zveřejněnými Tipsportem kroutit hlavou, ale jsou z oficiálních vyjádření sázkové kanceláře, a tak jejich zpochybňování není na místě. Pro sázkaře je zcela jistě pozitivní informací, že mají možnost si přes zimu legálně vsadit, alespoň na vrcholy ostrovní překážkové sezóny. I to je jeden ze způsobů, jak přežít dlouhou zimu v kontaktu s dostihy.
Nezbývá než věřit, že francouzská strana potvrdí, že opravdu v příštím roce se v Česku uskuteční čtyři dostihové dny pod patronátem PMU. I to je malý zdroj financí pro české dostihy. Optimisté čekali, že francouzská strana nabídne více termínů, pesimisté jsou potěšeni, že se podařilo ve složité francouzské situaci alespoň něco dojednat. Zatím je Česká republika mezi žadateli na jednom z posledních míst. PMU tady sázky nebere ani prostřednictvím některé s dceřiných firem, možnost sázet na francouzské dostihy zatím neexistuje, a tak je pozitivní, že se alespoň na malé procento českých dostihů dá sázet ve Francii.
Před několika lety byla možnost sázení ve Francii na české dostihy hodně vzdálená a pro někoho i nepředstavitelná, nyní je realitou. Navržené termíny nejsou příliš divácky atraktivní, ale je to drtivá menšina dostihových dní, které jsou do České republiky na rok 2018 plánovány. Z vyjádření sázkové kanceláře Tipsport je patrné, že možnost sázení bude, s největší pravděpodobností také on-line, a tak hráči o možnost sázek nepřijdou i když budou muset plnit pracovní povinnosti. Polední dostihy jsou šancí zlákat k dostihům školou povinné děti. O nedostatku jezdců si vykládají vrabci na všech stájových střechách, a tak proč nevyužít netradičních dní k netradičním krokům?
Mějte příjemné dny!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.