Na první pohled máme v letošním roce mnohem horší bilanci. Tehdy jsme mohli oslavit sedmnáct rovinových vítězství a čtrnáct z nich vybojovali koně z Česka na rakouských drahách ve Vídni a Ebreichsdorfu. Letos jsou čtyři z Francie a dvě z Itálie. Není nutné připomínat, že ve Franci najdeme mnohem tvrdší a náročnější konkurenci než u našich jižních sousedů, ale úspěch je také lépe finančně oceněn. V překážkových dostizích hrála prim Itálie, doplňovalo ji Německo, dnes je k dispozici také polská Wroclaw, kde se našim barvám pravidelně daří. Během dvou dostihových letošního roku jsme zaknihovali šest vítězství.
Za sedm měsíců, které zbývají do konce roku, se ještě statistika může hodně proměnit, ať už směrem pozitivním nebo opačným. Z dosavadních čísel je zřejmé, že se bude atakovat rekordní rok 2014, kdy bylo českými koňmi za hranicemi obsazeno 456 dostihů. Pokud číslo ještě výrazněji vzroste, může být poprvé v historii počet v zahraničí obeslaných dostihů vyšší než počet klání na tuzemských drahách.
Druhou odbočku za hranice zaslouží jezdci. Tomáš Lukášek vede šampionát v Polsku, Milan Zatloukal ve Švýcarsku, Václav Janáček je druhý ve Španělsku, stejně jako Filip Minařík v Německu. Jiří Palík drží třetí místo na Slovensku. Čárky čeští vyslanci dokáží sbírat i v Maďarsku nebo Belgii. Zatím snad jen na severu Evropy jsou bílá místa. Na rovině se zkouší prosadit Tomáš Lukášek, v překážkách zkoušel štěstí Josef Bartoš. V sobotu 11. června se ve Strömsholmu koná Švédská Velká národní a další překážkové dostihy, a tak se možná podaří zapsat české vítězství jako v předchozích dvou letech. Nesmíme zapomínat ani na amatéra Jindřicha Fabrise, který stále vysoko drží český prapor v mistrovství světa amatérských jezdců Fegentri.
Ruku na srdce, čekal někdo takový průnik českých jezdců do evropských statistik před dvaceti lety, kdy Filip Minařík kroutil první měsíce německého působení?
Další výrazný posun? V roce 2005 byl v Česku připravován Darsalam, který byl schopen prosadit se na prestižní black-type scéně. Letos štěstí v ostře sledovaných kláních zkouší mnohem více v Česku připravovaných koní a nevedou si špatně. Snad se ještě několik plusových zápisů podaří. Mnohokrát se psalo o tom, že se kvalita v Česku připravovaných koní zlepšuje, tento fakt lze jen potvrdit, rozporovat ho bude málokdo.
Teď však položím opačnou otázku, změnily se i české dostihy? V některých směrech určitě. Stačí kouknout do ročenky z roku 1986 a najdete tam šest a půl strany jmen polokrevných koní, kteří startovali v tom v roce v dostizích. Dnes vám na jména polokrevníků budou stačit prsty na obou rukou.
Dá se říci, že obrázkem vzestupu či úpadku jsou finance. V roce 1986 se Československé derby běželo o 250 tisíc korun, letos stejně jako v minulých letech se poběží o 2,5 miliónu, tedy desetkrát tolik. Tehdy jsem dostihový program kupoval za pětikorunu, v současnosti je běžná cena padesát. Velká červnová cena se v roce 1986 běžela o 100 tisíc korun a v neděli bude v banku suma 135 tisíc Kč. Tehdy se běžela Cena Jezdectví o 110 tisíc korun a v sobotu v Mostě bylo ve hře také 135 tisíc korun. V banku Velké pardubické bylo tehdy 220 tisíc korun, letos se poběží o 5 miliónů, což představuje zvýšení dotace více než 22krát. Červencová steeplechase Epigrafa na 5500 metrů, která se běžela jako kvalifikace na Velkou, měla dotaci 46 tisíc korun. Dnes je jednotná dotace ve všech čtyřech kvalifikacích 400 tisíc Kč. Takových případů a srovnání bychom našli mnoho, třeba výši přihlášek, ale to už je dostatečně obehraná písnička z letošní zimy.
Kvalitu dostihů v drtivé většině zemí ovlivňuje sázkový provoz, jak je velký a úspěšný Tady je podle mého pokrok jednoznačně nejmenší, zdali vůbec nějaký. Čísla o celkovém sázkovém obratu nejsou k dispozici, ale za zmínku stojí některé sázkové výhry z roku 1988, které najdete i v dostihové ročence. V současnosti už ročenky o totalizátorových sázkách mlčí… Na devět vítězů bylo vypláceno 270 korun a více za deset vsazených (rekordní výplata byla 828 za 10). V malém pořadí bylo desetkrát vypláceno 3200 korun a více za deset vsazených (rekord 8670 za 10). Letos je zatím rekordní výhra na pořadí dvou koní 3535 korun za 10 a rekord od roku 2008 je 9303 za 10. Pořadí tří koní vyneslo v deseti případech výhru 5290 a vyšší (rekord 13 400 za 10, ale tato suma by se ještě nezařadila mezi TOP 5 od roku 2008). Tehdy byla brána prémiová sázka, sázka II. vítěz nebo pořadí čtyř koní v cíli tzv. VEDOS. Ty už dnes v nabídce nenajdete. Možná někdy v budoucnu.
Ať jsou i další měsíce letošního roku pro český turf úspěšné, mějte se fajn a na shledanou na dostizích!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.