Pozitiva
Výstavba dráhy v Bravanticích. Mnozí tomu nevěřili, ale Jiří Svoboda svůj slib, který několikrát deklaroval, splnil. V Bravanticích vznikla klusácká dráha evropských parametrů. O její kvalitě také svědčí vyklusané kilometrové časy, které se zapsaly do rekordních tabulek. Po letech, kdy se nevědělo, jaký dostih se bude, kdy běhat, je jednoznačným přínosem, že termínová listina, jak byla před sezónou vypsána, tak byla také splněna.
Kvalitní koně. O kvalitní klusáky není v českém majetku nouze. Jména jako Bob Harley, Charming Oreau či Damalia jsou zcela jistě konkurence schopná i na drahách v zahraničí. Nejen oni. Skvělé výkony podávala dvouletá Nanana. Osobnosti najdeme mezi tříletými, ať už Evian Boko nebo Beautiful Yankee. O držitelce Trojkoruny Damalii je zbytečné se rozepisovat. Posledním důkazem kvality je vítězství tříletého Boccaccia ve francouzské Remeši.
Počet dostihů. Počet odběhnutých dostihů opět překročil hranici dvou set, což se v současné době ukazuje jako adekvátní počet pro zdejší počet registrovaných a běhajících koní (handicapově je v současné době ohodnoceno 94 koní). Ukazuje se jako přínosné běhat v Čechách i na Moravě, tím také počet dostihů stoupá.
Negativa
Komunikace. Po událostech posledních let neexistuje v klusácké obci relevantní komunikace mezi českou a moravskou stranou, chcete-li současným vedením České klusácké asociace a v roce 2012 založeným Českým klusáckým spolkem, pořadatelem dostihů ve Velké Chuchli. Oba provozy jsou de facto oddělené. Termínové listiny nejsou sladěné. Při počtu přibližně sta běhajících koní v Česku je kontraproduktivní běhat v sobotu v Bravanticích a v neděli v Chuchli, jak se dvakrát stalo v letošním roce. S velkou pravděpodobností se dá očekávat, že ani valná hromada na tomto stavu nic nezmění.
Finance. Na jednu stranu musíme říci, díky za každý dostih. Ale jsou dotace ve výši dvacet až třicet tisíc korun motivující na nákup dalších koní a příchod nových majitelů do tohoto odvětví? Realita je taková, že nikoliv. Majitelů jako takových nepřibývá a navíc nízké dotace příliš nenahrávají k cestování z Čech na Moravu a naopak. Cestovat s provozním koněm tři sta kilometrů je v současné době ekonomické harakiri. Navíc dotace v provozních dostizích jsou na hranici cvalových dostihů čtvrté, spíše páté kategorie. Na druhou stranu bude znít, hlavně, že se běhá.
Jednoznačně se také ukazuje, že financování klusáckého odvětví je možné pouze z veřejných zdrojů (státní nebo obecní dotace) nebo od štědrých mecenášů. Příliv sponzorských peněz ve větší míře je zatím v nedohlednu, stejně jako peníze ze sázek. Na klusácké dostihy se téměř v Česku nesází, obrat je pouhé procento ze všech sázek u sázkové kanceláře Betino.
Často je také kritizováno zúčtovací centrum, které funguje v Bravanticích, majitelé na nevelké výhry čekají mnohdy dlouhé týdny.
Mladí jezdci. V současné době je ještě dostatek zástupců střední generace, kteří trénují a jezdí, ale stačí se podívat, kolik mají nástupců. Nebýt pokračování rodinné tradice u Volfů (dcera Elena), Dobrovolných (syn David) a Rokytů (dcera Helena), tak na mladé v sulkách téměř nenarazíte. Jsou naprostou výjimkou. Vítězství si v letošním roce připsalo na českých drahách 32 jezdců, alespoň jednoho koně v tréninku mělo 26 trenérů, ale vyšší počet koní v přípravě má deset jmen.
Diváci. Propagace klusáckých dostihů na Ostravsku se dá z Prahy těžko hodnotit, ale divácká kulisa při listopadových dnech nebyla nijak závratná, snese srovnání s návštěvami ve Velké Chuchli. Při klusáckém derby byla v Bravanticích atmosféra výborná. Ve Velké Chuchli nebyl ani jeden letáček, který by zval na klusácké dostihy, většinou byla zavřená i vstupní brána. Pokud by někdo do Chuchle v době koní dostihů zbloudil, nebo by si informaci o konání našel, dlouze by hledal vstup. Bohužel, bez propagace se nové tváře nepodaří je sportu přitáhnout. Otázkou je, zda mají nové tváře přijít? Jestli by nenarušili zaběhlé komorní prostředí.
Samotnou kapitolou jsou internetové stránky zejména samotné asociace, které jsou neměnné již několik let a za cvalovými dost podstatně zaostávají. Přímé streamované přenosy dostihů jsou zajímavé, ale otázkou je jejich sledovanost a přínos celému odvětví, když se na klusáky téměř nesází.
Budoucnost
Běhat by se mělo i v roce 2015. Kolik bude dostihů a na jakých drahách, to je zatím otázka. Záleží na výsledcích voleb a také na tom, jestli obě strany budou chtít spolu komunikovat či nikoliv. Bohužel, stále visí ve vzduchu existenční otázky, zda se bude běhat či nikoliv, ale neřeší se dlouhodobá budoucnost sportu.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.