Je to několik let zpátky, kdy jsem slyšel, že klusáci jsou klubovým sportem pár vyvolených. Vývoj posledních let dává těmto slovům za pravdu. Stačí se podívat na čísla. Počet dostihů kolísá, v letech 2012 a 2013 ani nepřekročil 150, v roce 2014 dosáhl 234 a v minulém roce 167. Od roku 2014 se běhá na nově otevřené dráze v Bravanticích, ale velký zájem o tamní dostihy není. Při derby dni 2015 se v deseti dostizích představilo 59 koní, mezi nimi i několik zahraničních. Před 30 lety, při prvním dostihovém dni sezóny 1986 startovalo ve Velké Chuchli v šesti dostizích 56 koní. Reálný stav dostihových klusáků se pohybuje okolo stovky.
Zatímco tehdy se běhaly kilometrové časy okolo 1:30,0, nyní se běhá minimálně o deset vteřin na kilometr rychleji. Klusáci připravovaní v Česku se dokáží prosadit na zahraničních drahách, Německo je samozřejmostí. Máme i několik úspěchů z Francie. Dnes v Česku běhají klusáci narození ve Francii (francouzská strana posílá i dotace), Švédska, Nizozemska, Německa nebo Rakouska. Kvalitou koní šel sport rozhodně nahoru kroky mílovými. Současný český rekord má hodnotu 1:12,3.
Ovšem okolí příliš optimistické není. V Bravanticích je sice nová dráha kvalitních parametrů, ale příliš startujících nevítá. Běhají se sice dostihy, kde koně mohou dosahovat rychlých časů, ale ze sázkového hlediska je většina z nich nezajímavých, proto se na klusácké dostihy téměř nesází. Jedině když se běhají dostihy v Praze (o kurzech ani nemluvme!) nebo výjimečně v Bravanticích. Téměř se ztratily starty z různých met, které srovnávaly klusáky rozdílné výkonnosti. Chybí mladá krev, žákovské dostihy zmizely, nové talenty nejsou. Šest let reprezentoval české talenty na mezinárodní scéně David Dobrovolný, syn trenéra. Před ním tato úloha patřila Eleně Volf, dceři trenéra.
Zásadním problémem jsou majitelé, kteří se časem vytratili. Dnes jejich funkci supluje zbytek chovatelů, trenéři a několik amatérských jezdců, kteří si občas chtějí zajezdit v dostizích. Majitele - srdcaře, který není chovatelem, trenérem nebo jezdcem, hledáte velmi dlouho.
Před několika lety byl zahájen projekt s francouzskými klusáky. Zatímco v sousedním Polsku se francouzským klusákům daří, běhají nejen ve Wroclavi, ale i ve Varšavě, u nás se na startu objevuje pět až šest koní a velmi vítaná je právě polská účast. Přitom v Polsku projekt s francouzskými klusáky začínal od nuly, u nás je klusácká tradice mnohem delší. Chov francouzských klusáků se příliš nerozšířil, ale není divu, kdo by je kupoval?
Dlouhodobá koncepce žádná není. Hlavním tématem bude soboty, aby se zajistila letošní sezóna, jak v Praze, tak v Bravanticích. Pokud by se to nepodařilo i tak nízký počet klusáků by ještě klesl. Před několika lety se diskutovalo, že by se mohla některá z drah osvětlit a klusáci mohli běhat celoročně. Dnes taková myšlenka vypadá jako sci-fi. Nový areál měl přilákat nové příznivce z hustě obydleného Ostravska. Návštěvy V Bravanticích jsou vyšší než v Praze, ale nijak závratně. Propagace sportu chybí, stejně jako mediální pokrytí. Letos již nebyl žádný televizní přenos, články o klusácích v tisku jsou také minulostí.
Když k tomu přičteme dvě strany, které spolu v posledních čtyřech letech svedly nejednu bitvu i soudní, tak moc optimistická budoucnost klusáků není. Otázkou je, kam vykročí v sobotu odpoledne, zda přece jen k lepší budoucnosti nebo k postupnému a pomalému zániku? Stejně jako skončily v roce 2012 klusáci na Slovensku…
Všem zúčastněným na valné hromadě přeji šťastnou volbu společně s pragmatickým a konsenzuálním přístupem!