A právě k Českému derby se vztahuje moje připomínka o volné neděli. Volno se týká dostihových kalendářů v Anglii a Francii. Samozřejmě, že se v Anglii i Francii třetí červnovou neděli běhá, ale na programu nejsou žádné významné dostihy. V Anglii se bude běhat na třech místech, Hexhamu, Pontefractu a Worcesteru, v Irsku v Gowran Parku a ve Francii se sice běhá na devíti místech, ale žádné velké dostihy. V nabídce sázkové kanceláře PMU jsou pouze dostihy z Aix les Bains, jinak se bude sázet na klusáky. Ptáte se proč tak dlouhý výčet?
Z uvedeného je patrné, že právě na neděli 21. června by mohli být k dispozici hvězdy jezdeckého řemesla, ať již z ostrovů nebo z Francie. Navíc německý kalendář nabízí „jen“ grupu 3 v Dortmundu, a italský podobně zařazený dostih v Miláně. Další konkurence pro Prahu, už je „jen“ Švýcarské derby, kam loni několik elitních Francouzů přijelo, a potom už jen derby v Ebreichsdorfu, kam evropská špička příliš nemíří. Spekuluje majitel, o tom, koho posadit do sedla v Českém derby? Možná se nabízejí zajímavé možnosti, kterým se zatím mnoho pozornosti nevěnovalo. Ještě jsou téměř čtyři dny k dispozici, koho posadit do boje o věnec s modrou stuhou.
Samozřejmě s účastí některé evropské jezdecké hvězdy by České derby dostalo ještě blyštivější nádech a přilákalo větší pozornost. Vím, že zkušenosti s hvězdami jsou dvojí. Na některé výkony vzpomínáme ještě dnes, například na Jihoafričana Michaela Robertse v devadesátých letech minulého století, někdo naopak s výkony hvězd spokojen nebyl, neboť cestu do Prahy vzali pouze jako výlet. Příjezd zahraniční hvězdy se většinou také dotkne někoho z českých jezdců, kteří jsou k dispozici celý rok. Derby má výjimečné postavení v českém dostihovém kalendáři, zejména dotací, proto nyní majitelé musí vážit doslova na lékárnických vahách, komu dají přednost. Zda sáhnou po zahraniční hvězdě s plusy i mínusy, nebo zvolí domácí osvědčenou kvalitu. V pondělí odpoledne už budeme znát nejen šestnáctku koní, která se postaví na start derby, ale také jména jezdců.
Na skok se ještě vrátím k připomínce Ferdy Minaříka z minulého týdne. Máme za sebou polovinu sezóny ve Velké Chuchli, bylo odběhnuto osmdesát dostihů a zajímavé je jich rozdělení. Čtyři byly pro dvouleté, 13 na distanci 1000 nebo 1200 metrů, 35 na distancích 1400 nebo 1600 metrů, patnáct jich bylo na „osmnáctku“ a třináct na distanci 2200 nebo 2400 metrů. Na distanci 2600 metrů a delší nebyl odběhnut ani jeden dostih.
Již jsou vydány propozice na druhou polovinu sezóny, a tak zjistíme, že do Velké Chuchle je naplánováno celkem 75 dostihů, plná pětina (15) jich je pro dvouleté, šest jich bude překážkových, 11 sprinterských (1000 nebo 1200 metrů), devatenáct dostihů nás čeká na distancích 1400 nebo 1600 metrů, dvanáctkrát se bude startovat na metě 1800 metrů před cílem a vytrvaleckých dostihů uvidíme dvanáct, osm na distancích 2200 nebo 2400 metrů a čtyři na distancích delších než 2600 metrů. Prvním chuchelským supervytrvaleckým dostihem letošního roku bude St. Leger, poslední srpnovou neděli. Čísla dávají jasný přehled o tom, jak je chuchelská dráha exponovaná (za rok se běží 25 dostihů „dokola“), ale také o tom, jaké koně v české kotlině připravujeme. Když odečteme 19 dostihů pro dvouleté a šest překážkových, tak zjistíme, že v letošním roce se ve Velké Chuchli odběhlo nebo odběhne 130 dostihů pro tříleté a starší koně, z toho jich je 81 (více než 60 procent) na distancích 1400, 1600 nebo 1800 metrů. Z dvanácti vytrvaleckých nebo supervytrvaleckých dostihů druhé poloviny sezóny je sedm nejvyšší kategorie.
Zatím nebyl přidán žádný komentář.