Ač nám zbývají do konce dostihové sezony pouze dva měsíce, v Česku zatím bylo odběhnuto pouze osm dostihů pro dvouleté. V Česku není zvykem začínat s juniory příliš brzy, ač ve vyspělých zemích startují záhy po začátku „travnaté“ sezony na konci března nebo v dubnu. V Česku zahajovali dvouletí zpravidla v polovině května. Při pohledu do ročenek zjistíme, že před 20 lety odběhli dvouletí svůj první dostih 16. května, po deset let později o dva dny později.
Zatímco v roce 1993 stihli odběhnout osm dostihů do 6. června, o deset let později byla osmým dostihem Simsonova cena 29. června. Letošní začátek byl opožděn maximálně o 10 dní, ale osmého startu se dočkali o sedm týdnů později než před deseti lety. Okamžitě vystřeluje na mysl myšlenka, proč tomu tak je? Klimatické podmínky se v Česku v posledních dvaceti letech nijak významně nezměnily, importovaných koní je v tuzemských stájích stále více, celkový počet odběhaných dostihů se nijak dramaticky nemění. V roce 1993 to bylo 468 klání, o deset let později 482 a minulý rok 465. Proč tedy junioři významně ustupují do pozadí?
Napomohlo k tomu nesmyslné posunutí Ceny zimního favorita na předpolední říjnovou neděli? Vrchol dvouletých se běhával o prvním říjnovém víkendu, nyní již několik let je to o dva týdny později. Přitom závěr sezony by měl nabídnout klání na delší distanci než míle a také možnost prezentace dvouletých kvalitních sprinterů. I to je otázka, proč k tomuto posunu došlo. Lepší dostih pro dvouleté na 1200 metrů už do konce sezony nenajdete než byla Cena Masise, navíc v letošním roce jsou pro dvouleté vypsány tři jedničkové dostihy, z toho dva o jednom víkendu. V minulosti bývala proponována Českomoravská cena jako jediný dostih pro dvouleté a starší, to už je několik let minulostí. I zde je na místě otazník. Pravda, mnoho dvouletých na startu nebývalo, ale bez šancí nebyli, stačí si vzpomenout na legendární Noru Jeane. Vyhrála Českomoravskou a v klasické sezoně byla hlavní postavou.
Samozřejmě kolébka turfu Anglie je úplně o něčem jiném, ale v rámci nadcházejícího mítinku v Yorku je vypsán dostih pro dvouleté a starší. Koňský junior není na přihláškách žádný, ale možnost startu existuje. V rámci zmiňovaného mítinku je vypsáno pro dvouleté celkem šest dostihů, což představuje čtvrtinu programu. Pokud si prohlédnete programu červnového Royal Ascotu, dvouletí mají šest příležitostí k vyniknutí (20 % odběhnutých měření sil), nechybí ani grupová klání.
V Česku se za dva měsíce od 19. května odběhlo 122 rovinových dostihů a 8 pro dvouleté (necelých sedm procent). Změnili trenéři za dvě desetiletí tolik své myšlení směrem k pozdním startům nebo co je příčinou? Některé dostihy pro dvouleté byly zrušené, přitom před 20 lety byly obsazeny i dva dostihy dvouletých v červnu. Jsou klasické dostihy ve věku tří let takovým tahákem, že se ve dvou letech běhat nemusí, aby se náhodou něco nepřihodilo?
Otázek na téma dvouletých v Česku může padat skutečně velmi mnoho, je tu však někdo, kdo dokáže dát odpovědi na naznačené? Světovým rysem chovu anglického plnokrevníka je ranost a zvyšující se rychlost, proto by o starty co nejdříve měl být zájem, vždyť čeští kupci zcela jistě nekupují za hranicemi jen koně pozdní, na které se musí počkat až do tří let. Dříve dokázali zdejší chovatelé vyprodukovat juniory, kteří zvládali starty už v květnu či v červnu, tak proč tomu tak není nyní?
Možná se situace změní za dva týdny, kdy jsou na programu další dostihy pro juniory, většina trenérů bude honit handicap pro klasickou sezonu, a tak o starty bude nebývalý zájem. Nechme se překvapit a některá jména dvouletých si už nyní zapisujme do diářů, myslím si, že se to bude hodit. Například Navika z DS Pegas se v debutu představila velmi dobře.
Xozkjn
4.3.2024, 04:11Ondřej Blahník
19.8.2013, 22:52Vlastimil
19.8.2013, 18:40Ondřej Blahník
19.8.2013, 22:50