Nyní se vrátím ke všem popsaným událostem podrobněji. Pro někoho může být snížení celkové dotace Českého derby jako pohroma, já osobně to tak necítím. Myslím si, že je to vcelku logický krok. Nebýt Evropského poháru žokejů, tak by derby vysoko čnělo nad ostatními dostihy. Nové rozvržení dotací se vrací více k tomu, co jsme vídali v minulosti. V roce 1988 byla dotace Velké jarní ceny 140 tisíc Kč a derby půl miliónu (3,5krát více). V příštím roce bude Velká jarní cena o 600 tisíc a derby o zmiňované 2 milióny korun (3,3krát více).
Bude zajímavé sledovat, jaká dotace budou v klasikách pro klisny, zda zůstane 550 tisíc, nebo pořadatelé v Mostě a Karlových Varech také zvýší prémie na 600 tisíc korun.
Rozhodně pozitivně lze hodnotit zvýšení celkové dotace jedničkových dostihů v rámci derby-dne. Srovnávat jejich dotace s derby před 30 lety a v současnosti je stále nemožné. Tehdy to bývala pětina a nyní jsme na desetině. Určitě pozitivně lze také hodnotit navýšení dotací v běžných jedničkových dostizích na 150 tisíc korun. Zde je to také výzva pro ostatní pořadatele, aby rovinové jedničky dorovnali na úroveň Velké Chuchle a překážek.
Celková dotace Ceny prezidenta bude opět 200 tisíc korun, a tak chybí už „jen“ dostih na 2000 s vyšší než jen základní jedničkovou dotací. Karlovarská cena města alias Memoriál Josefa Dolejšího si o to říká hodně hlasitě, druhou variantou je mostecká Letní cena.
Postupem času se z tuzemského kalendáře vytratil dostih pro elitu letounů na 1000 metrů. Tato distance má v České republice svá nemalá úskalí. V Chuchli se startuje do oblouku, ani Most ji zřejmě nebude nakloněn (kdysi se běhalo na rovné dráze, ale to už je zřejmě pouze vzpomínka pro pamětníky…), a tak zbývají Karlovy Vary, nebo Slušovice, pokud by se tam vrátily roviny nejvyšší kategorie. I to je pro pořadatele pomyslná hozená rukavice.
Už několikrát jsem tu psal o prodloužení dostihové sezóny. Drážďany minulý týden daly jasnou odpověď. Bylo plánováno 7 dostihů, zájem byl tak velký, že dva dostihy musely být rozděleny, celkem bylo na startovních listinách 104 koní, průměr 11,5 na dostih (v Drážďanech mají 12 startovních boxů stejně jako v Karlových Varech). Na startovních listinách bylo 11 koní z Česka, a ještě někteří byli eliminováni. Pořadatel oznámil návštěvu 8820 diváků, a to teploměr ukazoval pouhé 3 stupně nad nulou.
Možná se dočkám, že český dostihový rok bude končit pravidelně 17. listopadu, v den státního svátku. Navíc u nás můžeme kombinovat rovinové a překážkové dostihy. Jsem zvědav na 9. listopadu příštího roku, kdy bude závěrečný den ve Velké Chuchli. Pokud nebude nějaký teplotní výkyv, zájem bude velký.
Od roku 1995 až do roku 2014 se konal v sobotu před Velkou pardubickou rovinový dostihový den, a tak je logické, že závěrečný dostihový den sezóny byl v Pardubicích jen dva týdny po Velké, neboť nabízí spíše provozní dostihy, které v den Velké nebyly na programu. Nynější festival nabízí za dva dny celkem 14 překážkových dostihů, a tak posunutí o týden nebo dva dává smysl. Více koní z festivalu by mohlo ještě jednou startovat. Možná by to potěšilo i majitele, že se sezóna jejich svěřencům protáhne. O dostatečný odpočinek se bát nemusíme, první překážkové dostihy český kalendář nabízí až v půlce dubna.
Dá se říci, před největší výzvou stojí v současnosti pardubický pořadatel. Česká pojišťovna byla už tradičním partnerem Velké pardubické. Po čtvrtstoletí partnerství skončilo, a tak jsme poprvé v nové době před otázkou, jaká je reálná tržní hodnota dostihu, který můžeme nazvat rodinným stříbrem? Není na českém trhu sportovní akce s delším trváním. V roce 1874, když se konala první Velká pardubická se hrál fotbal jen v Anglii a hokej ani ne v Kanadě.
Bude zajímavé sledovat, jakého nového partnera se podaří najít a nakolik se změní pardubické dostihy a zvyky. Zřejmě však přijdou pro český turf další nové výzvy.
Mějte příjemné dny!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.