Morava je místo koním zaslíbené a míst, kde se konaly dostihy, bylo více než dost, snad Brno-Dvorska neskončí jako mnozí předchůdci. Stačí se podívat do starých ročenek. V roce 1975 se běhalo ve Veselí nad Moravou, Odrách, Olomouci, Albertovci a v Tlumačově. V roce 1985 hostily dostihové dny Slušovice, Albertovec, Tlumačov a Veselí nad Moravou. Letos budou v permanenci jen tři dráhy, Slušovice, Brno a Světlá Hora. Z uvedeného je patrné, že mnoho moravských dostihových drah je už jen minulostí. Z drah funkčních v roce 1975 nemůžeme navštívit ani jednu. V moderních dějinách po roce 1993 se běhalo také v Olšanech, Radslavicích, Hradci nad Moravicí a už zmiňovaném Albertovci. Jedinou dráhou, kam by se v budoucnu dostihy mohly vrátit, jsou snad Radslavice. Při dotazu na Albertovec, velká naděje na návrat není.
Nedělní pražské odpoledne už bylo mnohem jarnější než to brněnské, a tak jsme mohli konstatovat, že návštěva vypadala jako nejvyšší v letošním roce. Jestli tomu tak bylo opravdu, nevíme, neboť pořadatelé tuzemských dostihových dní návštěvnost nesdělují. Je to škoda. Myslím si, že se nemáme za co stydět. V neděli dopoledne byl na programu semifinálový souboj ligy v házené a mnoho míst v lovosické hale bylo prázdných. Dostihová návštěva byla v Praze i V Brně rozhodně vyšší. Samozřejmě ve srovnání s fotbalem či hokejem jsou to návštěvy menší, ale například s fotbalovou Duklou už se dostihy srovnávat mohou. Vždyť na Julisku letos třikrát nepřišlo ani tisíc diváků…
Pořadatelé hokejové mistrovství světa do návštěvy počítají i 35 tisíc vstupenek vyčleněných pro školáky, tak proč by pořadatelé dostihů nemohli počítat vstupenky rozdané na jiných akcích? Pokud nejsou přesná čísla o návštěvnosti k dispozici, tak se celková návštěvnost za sezónu odhaduje velmi těžko, ale podle mého odhadu by se mohla vyšplhat až ke 150 tisícům diváků za rok. Což představuje průměr na dostihový den 2500 návštěvníků. Je to málo? Já si myslím, že nikoliv. Podle vlastních zkušeností mohu říci, že při vhodné propagaci dostihy táhnou. Nezbývá než si přát, aby to tomu tak bylo i v budoucnosti.
Oba nedělní hlavní dostihy opět ukázaly, že český chov může být konkurenceschopný. Love Me bojoval proti devíti importům osamoceně a dokázal se prosadit. Mezi hřebci a valachy byli pouze tři odchovanci a přesto se dvojice z nich dostala na tabuli. Stejné to bylo před týdnem u klisen. Tam také dvě odchovankyně doběhly na tabuli, jen získaly lepší umístění. Pokud chovatelé nabídnou na trhu předpokládanou vysokou kvalitu, bude o ni zájem. Průměr však může být pro menší majitele hodně drahý, a tak se raději porozhlédnou za hranicemi.
České dostihy se také globalizují, po kazašském jezdci, budeme vídat i dvojici Bulharů, možná některý z majitelů sáhne i po jezdcích dalších národností. Domácí zdroje vysychají, nebo lákají lepší podmínky v zahraničí, tak je nutno se ohlídnout jinde. V současnosti mohou být levní i žokejové ve Španělsku, kde se už se pátý měsíc neběhá, kromě jedné lednové výjimky. V posledních dvou desetiletích jsme viděli nejednu sportovní stávku, především v severní Americe, ale spor za Pyrenejemi musí být skutečně kardinální, že ani po pěti měsících se nepodařilo najít společnou řeč, navíc už přichází čas klasických zkoušek pro koně narozené v roce 2012. Stejně jako ze stávky v NHL těžili příznivci hokeje, tentokrát na tom mohou vydělat příznivci dostihů. V neděli budeme moci sledovat pětinásobného českého a trojnásobného španělského šampiona Václava Janáčka. Další lákadlo do Velké Chuchle.
Neseďte doma a přijďte na dostihy!
Zatím nebyl přidán žádný komentář.