Po dostizích nižších kategorií je v polovině července velký hlad a není divu. Stačí se podívat na termínovou listinu. 21. června dostihy v Brně s trojicí dostihů čtvrté kategorie, následující neděle nabídla čtyřku jedinou, a to pro amatérky v dostihu Fegentri. Další rovinové dostihy IV. kategorie, tři, hostila Lysá nad Labem 5. července. Festivalové Vary nabídly dvě čtyřky, jak už jsme psali v Mostě je vypsána jedna a v Kolesách dvě. Čtyři jsou vypsány na poslední červencovou neděli do Benešova. Pokud dostihový kalendář nabízí za šest víkendů šestnáct rovinových dostihů čtvrté kategorie, není to zrovna na vyskakování, vždyť právě tato kategorie společně s třetí je hlavním podhoubím českého turfu. Od 20. června do konce července je to vůbec rovinová dieta. Celkem na tu dobu bylo vypsáno 37 dostihů (7 jedniček, 4 dvojky, 8 trojek, 16 čtyřek a 2 pětky), což činí zhruba 6 klání na víkend. (Poznámka: V tomto článku jsou bumpery považovány za překážkové dostihy a nikoliv za rovinové jako v šampionátech.)
Může se při této statistice někdo divit, že je zájem o start vyšší než pořadatelé mohou nabídnout? Na jaře byly dohady o tom, že to pořadatelé mají těžké, sponzoři se shání těžce, zajištění dostihů je velmi náročné. Ale v uvedeném období je evidentně díra na trhu rovinových dostihů, nikoliv nejvyšší kategorie. Tam pomůže Bratislava pěti souboji elity v rámci derby-dne, ale právě těch provozních. Vždyť za šest týdnů může rovinový kůň absolvovat tři starty a nikdo nemrkne okem. Stačilo by vypsat jeden či dva provozní dny o šesti dostizích a problémy by nemusely být. Aktivitu ze strany pořadatelů jsem ale nezaregistroval.
Zaklínadlem na straně pořadatelů mohou vysoké náklady na dotace, ale ty ve čtvrté kategorii, nejsou zrovna závratné. I do dostihů s celkovou dotací 30 tisíc korun je plno, stejně jako v pětkách s dotací 15 tisíc korun. Při třinácti koních v boxech majitelé zaplatí na přihláškách a OSK zhruba dvě třetiny z ceny dostihu. Samozřejmě od sponzorů je třeba získat nemalou částku, ale nejsou to cifry astronomické. V průměrně dostihově vyspělé zemi by svou trochou do mlýna přispěly i sázky, ale těm v Česku pšenka nekvete, alespoň co se týká příjmů pořadatelů.
Na druhou stranu vidíme, že v hlavních bodech překážkového programu, ať už v Lysé, Karlových Varech, Světlé Hoře nebo Kolesách, počet startujících lehce převyšují počet prstů na jedné ruce. Vždyť sledované období nabízí celkem 44 překážkových dostihů (5 jedniček, 5 dvojek, 16 trojek a 18 čtyřek). Je obecně známo, že překážkáři startují mnohem méně než rovináři, i pět startů na sezónu je dobrý počin, tak je jasné, že tolik koní česká kotlina nenabídne. Navíc minimálně pro pět desítek koní je hlavním lákadlem Velká pardubická, a tak se nechtějí rozptylovat na malých drahách. Na koordinaci zájmů jednotlivých pořadatelů při jarních schůzkách zřejmě nedošlo, což je škoda.
Druhý prázdninový měsíc by měl být přece jen lepší, žádný víkend nebude bez rovinových dostihů, minimálně jich propozice nabízí pět při čtvrtém srpnovém víkendu, kdy má dostihový kolotoč zastávky v Pardubicích a Netolicích. Možná se v příštím roce podaří díru na trhu zacelit a na své si přijdou majitelé i pořadatelé. Bude se hledat společná řeč?
Eumbeh
6.3.2024, 08:33Pejšková
17.7.2014, 18:38